کد خبر: 100442
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸

آبیاری مزارع برنج با فاضلاب در حاشیه کلان شهرها و روستاها

آبیاری مزارع برنج با فاضلاب در حاشیه کلان شهرها و روستاها

گروه تولید-رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: در حاشیه برخی از کالان شهرها و حتی برخی از موارد در روستاها، مشاهده شده که مزارع برنج با آب های آلوده و فاضلاب شهری آبیاری می شوند.

به گزارش جهان اقتصاد،مریم حسینی رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در نشست خبری در ارتباط با ورود آب‌های نامتعارف مانند پساب و فاضلاب شهری به مزارع برنج اظهار داشت: پایش سلامت محصول برنج از سال گذشته با دستور رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی آغاز شده و ادامه دارد.

وی افزود:براساس پایشی که روی سلامت برنج هایی که سر سفره مردم می آید انجام شده، نتایج نگران کننده ای در این ارتباط مشاهده نشد.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور ادامه داد: برنج سه مرتبه پوسته از روی آن برداشته (تا تبدیل به برنج سفید شود)، شتشو و پخته می‌شود؛ بعد از طی این فرآیند، برنج پخته شده به حدی آلودگی ندارد که وارد سفره مردم شود یا حداقل تا اینجای بررسی‌ها این نتایج را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: مصرف درازمدت این محصولات (برنج های آبیاری شده با آب های آلوده) به دلیل اینکه  اثر تجمعی دارند می‌تواند برای سلامت مصرف کنندگان خطرناک باشد که چندین مکاتبه در این ارتباط با مسئولین ذی ربط داشته ایم.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور اضافه کرد: در حاشیه برخی از کالان شهرها و حتی برخی از موارد در  روستا ها این امر مشاهده شده است.

وی اظهار داشت: در مراحل تولید برنج با توجه به اینکه ۲۵ روز تا یک ماه قبل از برداشت  آبیاری متوقف و شالیزار خشک می‌شود فعلا آلودگی مشاهده نشده است زیرا  فاصله زمانی میان آبیاری با آب های نامتعارف تا ورود به سفره مردم وجود دارد.

**شرکت‌های دانش بنیان کشاورزی احصا شدند

معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در نشست خبری با بیان اینکه توسعه کشاورزی هوشمند از اولویت های سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی است گفت:شرکت‌های دانش بنیان کشاورزی احصا شدند و تحت حمایت قرار دارند.

کاظم خاوازی، اظهار کرد: پشتوانه علمی این سازمان دو هزار و ۱۰۰ نفر هیئت علمی و ۷۵۰ نفر پژوهشگر غیرهیئت علمی آن بوده و با داشتن ۳۰۰ ایستگاه تحقیقاتی بزرگترین سازمان ترویجی در سطح کشور و منطقه است.

وی افزود: به طور غیرمستقیم بیش از ۱۰ هزار نفر تحت فرمان بخش ترویج هستند و در ۱۳۰۰ مرکز جهاد کشاورزی سیاست‌های بخش کشاورزی  یافته‌های تحقیقاتی را دنبال و به عرصه انتقال می‌دهند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: حوزه های اصلی فعالیت سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی،  پژوهش و فناوری، تولید محصولات فناورانه، آموزش و ترویج، نظارت و گواهی نهاده‌های مهم کشاورزی و ثبت کلیه بذور است.

خاوازی ادامه داد: حفظ ذخایر ژنتیکی کشور شامل بذور، جانوران و دیگر میکرواورگانیسم‌ها در این سازمان انجام می‌شود و ما پایش منابع تولید در بخش کشاورزی مانند خاک و اقلیم را در دستور کار داریم.

وی اضافه کرد: آنچه امروز در بخش پژوهش کشور به آن نیازمندیم و لازم است روی آن بیشتر کار شود انتقال پژوهشهای انجام شده به عرصه و به مرحله اجرا است که روزهای ملی مزرعه بستر مناسبی در این ارتباط هستند و ما می‌توانیم یافته‌های خود را در اختیار کشاورزان قرار دهیم.

رئیس سازمان تحقیقات اموزش وترویج کشاورزی در ارتباط با کشاورزی هوشمند، تصریح کرد: بارزترین بخش کشاورزی هوشمند آبیاری است که کارهای بزرگی در یک سال گذشته در این ارتباط انجام شده است.

خاوازی یادآور شد که شرکت‌های دانش بنیانی که می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند احصا شده‌اند و تحت حمایت قرار دارند تا بتوانند به این عرصه وارد شوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد که  توسعه کشاورزی هوشمند از اولویت های سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی است و در دستور کار قرار دارد.

**سه دلیل کاهش جمعیت شدید ماهیان خاویاری

بنابراین گزارش، مریم فلاحی کپورچالی رئیس موسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان نیز درباره کیفیت تولید خاویار و ماهیان خاویاری در ایران گفت: در حوزه پرورش تاسماهیان آنچه ما تولید می‌کنیم چیزی از دیگر کشورها کم ندارد و تولیدات ایران کیفیت مناسبی در مقایسه با دیگر کشورها دارد اما در بحث خاویار آن چیزی که در دنیا اصل شناخته می‌شود خاویار دریای خزر است نه خاویاری که به صورت پرورشی تولید شده باشد و تولید خاویار دریا به شدت کاهش یافته است.

مریم فلاحی ادامه داد: دلایل کاهش جمعیت تاس ماهیان صید قاچاق ماهیان خاویاری و از بین رفتن جایگاه های تخم ریزی آنها و آلودگی‌ها در دریای خزر است که تمام کشورهای حاشیه دریای خزر براساس توافقات بین المللی که دارند در حال کاهش این مخاطرات هستند.

وی اظهار داشت: درسال گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزار رأی بچه تاس ماهیان از طرف ایران در دریای خزر رها شده و ایران به همراه سایر کشوره ابه دنبال احیای ذخایر این نوع از آبزیان هستند.

بنابراین گزارش، مطلبی مشاور رئیس سازمان تحقیقات در این ارتباط گفت: همه استانداردهای ماهیان خاویاری موجود در دنیا برای ایران است و ما ۱۰ پتنت در این زمینه ثبت کرده‌ایم.

وی افزود: در حال حاضر کشورهای جدیدی مانند آلمان، فرانسه و چین به جمع تولیدکنندگان تاس ماهیان اضافه شدند اما تولیدات آنها در مقایسه با ایران کیفیت پایین تری دارد و ما حتی در بخش عمل آوری نیز جزو کشورهای پیشرو هستیم و برند ایران در بخش ماهیان خاویاری از گذشته شناخته شده است.

** مجوز تولید ۱۰ هزار تن ماهی خاویاری صادر شد

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران نیز با بیان اینکه در سال گذشته شش تن خاویار تولید شد گفت: با توجه به برنامه های توسعه ای برای تولید ۱۰ هزار تن گوشت ماهی خاویاری و ۱۰۰ تن خاویار مجوز صادر شد.

حسینعلی عبدالحی اظهار کرد: در ۲۰ استان کشور تولید ماهیان خاویاری انجام می شود به طوری که تنها ۱۰ مزرعه پرورش خاویاری در استان هرمزگان داریم.

وی افزود: برای تولید ۱۰ هزار تن گوشت ماهی خاویاری و ۱۰۰ تن خاویار مجوز صادر شده اما  میزان تولید خاویار پرورشی در سال ۹۷  تنها  شش تن بوده است.

معاون سازمان شیلات ادامه داد: با ارائه تسهیلات به بخش خصوصی می‌توانیم آنها را به فعالیت در بخش تولید ماهیان خاویاری ترقیب کنیم.

وی با مقایسه میزان تولید آبزیان پرورشی با قبل از پیروزی انقلاب گفت: در سال ۵۷  میزان تولیدات آبزی‌پروری ۳هزار و ۲۰۰ تن بوده که این رقم اکنون به ۵۰۰ هزار تن رسیده است.

عبدالحی در پایان صحبتهای خود گفت: بخش شیلات یک درصد از تولیدات محصولات کشاورزی تولیدشده در کشور را شامل می شود اما درآمد آن ۱۰ درصد تولیدات این بخش است.