فلز زرد بزرگترین پیروز سال ۲۰۱۶

0
۸۴۹ بازدید

به باور تحلیلگران اقتصادی، طلا با بهترین عملکرد نسبت به سایر دارایی‌ها، بزرگترین پیروز سال ۲۰۱۶ به شمار می‌رود.

به باور تحلیلگران اقتصادی، طلا با بهترین عملکرد نسبت به سایر دارایی‌ها، بزرگترین پیروز سال ۲۰۱۶ به شمار می‌رود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از «بلومبرگ»؛ فلز زرد بهترین عملکرد را در میان سایر دارایی‌ها از آغاز سال ۲۰۱۶ داشته است. رشد ۱۶ درصدی بهای طلا حاکی از این است که عملکرد آن نسبت به اوراق قرضه، شاخص‌های عمده سهام و ارزهای معتبر بین‌المللی موفق‌تر بوده است.

به باور کارشناسان، طلا سرمایه‌ای امن در مقایسه با دیگر کالاهاست که در وانفسای نوسانات بازارهای سهام و ارزهای بین‌المللی بیشترین متقاضی را از آن خود کرده است. این روند به افزایش حجم ذخایر طلا در موسسات و صندوق های وابسته به فلز زرد شده و آنها را به سرمایه گذاری در این بخش تشویق کرده است. نمونه آن صندوق معامله اس پی دی آر- بزرگترین صندوق ذخایر طلا در بورس – است که ارزش ذخایر طلای آن به بیش از ۴٫۵ میلیارد دلار در سال جدید میلادی رسید.

«دن دنباو،» رئیس صندوق فلزات گرانبهای یو اس ای ای درباره روند صعودی بهای جهانی طلا می‌گوید: طلا بزرگترین پیروز عرصه اقتصاد در سال جاری میلادی است. اعتماد سرمایه گذاران به بازار طلا به تدریج قوت گرفت. تابستان گذشته کمتر کسی به بازار طلا و سرمایه گذاری در آن توجه نشان میداد.

بهای فلز زرد در ژانویه سال ۲۰۱۶ با ۹٫۳ درصد رشد به بالاترین قیمت نسبت به فوریه ۱۹۷۹ رسیده است. علت افزایش بهای جهانی طلا را می‌توان در رشد ۲٫۹ درصدی ارزش اوراق قرضه در آمریکا و پیشی گرفتن ارزش برخی ارزهای بین‌المللی در مقایسه با دلار جستجو کرد.

از سوی دیگر نگرانی ها درباره اقتصاد آمریکا و افزایش نرخ بهره بانکهای این کشور باعث شد، طلا به پناهگاهی امن برای سرمایهگذاران تبدیل شود.

افزایش بهای جهانی طلا و سیر روند صعودی آن از ژانویه ۲۰۱۶ موجب شد بسیاری از تحلیلگران بازار طلا نسبت به پیش‌بینی های خود تجدید نظر کنند.

«جورجیت بوئل،»  رئیس گروه مالی ای بی ان آمرو  پیش از این پیش‌بینی کرده بود، بهای جهانی طلا تا ۹۰۰ دلار در هر اونس کاهش می‌یابد. این در حالی است که از سال ۲۰۱۵ تاکنون بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی از ۱۰۶۰ دلار کمتر نشده است. او در جدیدترین پیش‌بینی خود گفته است تا پایان سال ۲۰۱۶ بهای طلا به ۱۳۰۰ دلار می‌ سد.

«بارناباس گان،» تحلیلگر ارشد بانک او سی بی سی در پیش‌بینی اخیر خود از افزایش بهای طلا تا ۱۴۰۰ دلار در هر اونس خبر داده است. با این حال تحلیلگران بانک آمریکایی گلدمن ساکس بر این باورند بهای فلز زرد تا پایان سال جاری به ۱۰۰۰ دلار می‌ رسد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=28215