۸۶۵۰ روستای کشور در خطر سیل

معاون آبخیزداری امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها هشدار داد

گروه امورزیربنایی-معاون آبخیزداری امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: براساس آخرین آمارها، هشت هزار و ۶۵۰ روستای کشور در معرض خطر سیل قرار دارند که برای رفع این تهدیدها باید عملیات آبخیزداری و آبخوانداری به طور جدی‌ اجرا شود.

«پرویز گرشاسبی» روزچهارشنبه درهمایش نیکوکاران آبخیزداری کشور که در محل این سازمان برگزار شد، افزود: طبق گزارش ها خسارات های ناشی از سیل کشور سالیانه نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد ریال است.

وی تاکید کرد حفاظت از منابع پایه (آب و خاک) مورد توجه رهبر معظم انقلاب است و باید به موضوع خاک حتی بیشتر پرداخت؛ زیرا بهترین منبع برای نگهداری آب است.

وی تصریح کرد: عملیات آبخیزداری به اقدام های مدیریتی حفاظت کشاورزی، بیومکانیکی و مکانیکی مرتبط می شود که در قوانین و اسناد بالادستی نیز به آن توجه شده است.

وی اجرای سیاست های کلی نظام منابع طبیعی را نیازمند ایجاد عزم ملی دانست و اضافه کرد: یکی از این مصادیق امضای تفاهمنامه بین سازمان جنگل‌ها و کانون جهادگران سازندگی برای اجرای عملیات آبخیزداری در کشور است.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اکنون برای تحقق کامل آبخیزداری در کشور باید سالیانه سه میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام دهیم.

گرشاسبی افزود: در برنامه ششم توسعه به اجرای دو میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در سال توجه شده است اما امیدواریم با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی این خلاء‌ برطرف و عملیات مورد نظر محقق شود.

وی ادامه داد: اطلاع‌رسانی در زمینه آبخیزداری از مصوبات شورای عالی آب است که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا وضعیت کنونی نشان می دهد در این بخش خوب عمل نشده است.

گرشاسبی درباره مصوبات مجلس شورای اسلامی برای بهبود وضعیت تامین آب شرب با استفاده از تکنیک‌های آبخیرزداری گفت: بر اساس قانون بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی با استفاده از تکنیک آبخیزداری می‌توان وضعیت تامین آب شهری و روستایی را بهبود بخشید.

وی افزود: بستر قانونی در این زمینه فراهم است و بر اساس هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی با وزارت نیرو با فعالیت های کاری آن وزارتخانه تداخلی رخ نمی دهد.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.