سوال از رییس جمهور اسم رمز مخالفان دولت

۱۳۹۷/۰۵/۱۴

سوال از رییس جمهور اسم رمز مخالفان دولت
روحانی : برای بیان حقایق به مجلس می آیم
حسن روحانی تا کمتر از یک ماه آینده باید با حضور در صحن علنی مجلس، پاسخگوی سوال ٨٠ نفر از نمایندگان که اکثر آنها از طیف اصولگرا و ولایی پارلمان هستند، باشد. قریب به ۷ ماه پیش، زمانی که بحران موسسات مالی و اعتباری به اوج خود رسید، بحث سوال از رییس‌جمهور که ابتدا با محوریت «طرح عدم کفایت رییس‌جمهور» کلید خورد با سماجت و اصرار این گروه از نمایندگان موجب شد تا بالاخره چهارشنبه گذشته توسط علی لاریجانی رییس مجلس اعلام وصول شود و با این همه، هنوز هم برخی از اعضای دولت، ازجمله حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس‌جمهور معتقدند طرح آن، باتوجه به انصراف گروهی از متقاضیان و انصراف مجدد از انصراف اولیه غیرقانونی است.
انصراف عده ای از نمایندگان از طرح سوال هم به این دلیل بود که در این بازه زمانی چندین بار مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد، ولی‌الله سیف رییس کل وقت بانک مرکزی و محمد نهاوندیان مشاور اقتصادی رییس‌جمهور به نمایندگی از حسن روحانی جهت پاسخگویی به سوالات نمایندگان به کمیسیون اقتصادی مجلس رفته و با ارایه توضیح توانستند تعدادی از آنها را مجاب کرده و از فهرست سوال کنندگان خارج کنند. اما تلاش های مستمر مجتبی دوالنورنماینده عضو جبهه پایداری و تعدادی دیگر از اصولگرایان حاضر در مجلس باعث شد برخی از انصراف دهندگان دوباره به خیل سوال کنندگان بپیوندند و باطرح سوال تعداد امضا ها را به حد نصاب لازم یک چهارم مجموع نمایندگان برسانند.
در ابتدا مخالفان دولت با کمک رسانه های همسو آنچنان موج خبری راه انداختند که تصور افکار عمومی به این سمت برود که طراحان اصلی استیضاح روحانی اعضای فراکسیون امید و اصلاح طلبان مجلس بودند. اما در ادامه کار جلال محمودزاده طراح اصلی استیضاح اعلام کرد که طرح اش تنها ١١ امضا دارد و برای رسیدن به حد نصاب، ١٧٩ امضای دیگر نیز باید همراه شوند. اما با روشنگری گسترده اصلاح طلبان این بازی رسانه ای آشکار شد و از آنجا که تعداد نمایندگان به حد قانونی نرسید موضوع «عدم کفایت» با اسم رمز «طرح سوال از رییس‌جمهور» مطرح شد.
اما معاون امورنظارت و هماهنگی معاونت امور مجلس ریاست‌جمهوری در این زمینه معتقد است که آنچه که در مورد سوال از رییس‌جمهور صورت گرفته کاری غیرحقوقی و حتی خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس بوده و برای ما مبهم و غیرقابل پذیرش است.
جواد هروی با اشاره به غیر قانونی دانستن سوال از رییس‌جمهور اعلام کرد روندی که مجلس در خصوص سوال چهارم از رییس جمهور طی کرده است، برخلاف رویه حقوقی است؛ چراکه زمانی که سوال چهارم از حد نصاب خارج شد، متاسفانه سوال‌کنندگان طریقی را پی گرفتند که بتوانند با انصرافِ انصراف‌دهندگان این حد نصاب را کنار بگذارند و سوال را به اعلام وصول بکشانند.
وی با تاکید براینکه سوال حق مجلس است و شکی در آن نیست، یادآور شده است که آنچه در این مورد صورت گرفته کار غیر حقوقی و حتی خلاف آیین نامه داخلی مجلس است. ما در سوال‌های اول تا سوم هیچ اعتراضی نداشتیم اما سوال چهارم از این جهت برای ما غیرقابل پذیرش است و ابهام دارد که برخلاف رویه سوالات گذشته، کسانی که انصراف دادند مجددا به انصراف دوباره اقدام کردند و این کار، کار درستی نیست.
به مجلس خواهم آمد؛ سوال از رییس جمهوری فرصت خوبی برای بیان حقایق است
رییس جمهوری در نامه ای به رییس مجلس با تاکید بر این که برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به نمایندگان در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد، اعلام کرد:این می تواند فرصت خوبی باشد تا برخی از حقایق را برای مردم عزیز بازگو کنم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی در نامه ای به علی لاریجانی آورده است؛ درست در سالروز تحلیف رییس جمهوری دوره دوازدهم، سؤال تعدادی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی واصل گردید. بی تردید سؤال از رییس جمهوری کشور با مراعات حداقل دو نکته می تواند مبارک باشد؛ اولاً در چارچوب قانون اساسی باشد، ثانیاً در زمان و شرایط مناسب کشور اقدام شده باشد، که متاسفانه هیچکدام از این دو حاصل نشده است. اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی انشاء الله در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد و به سوالات پاسخ خواهم داد. البته این امر می تواند فرصت خوبی باشد تا برخی از حقایق را برای مردم عزیز کشورم بازگو نمایم که آنها صاحب واقعی کشورند و مشروعیت من و شما نیز از آراء آنها است.
سکوت روحانی بالاخره شکست
نزدیک به ۲۰۰ روز از آخرین صحبت رییس‌جمهور با مردم می‌گذرد. عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درکاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله، افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی پنج محور سوال نمایندگان مجلس از رییس جمهوراست.
اواخر تیرماه بود که اعلام شد قرار است رییس‌جمهور به تلویزیون آمده و با مردم صحبت کند اما روز موعود در کمال تعجب و بدون دلیل خاصی اعلام شد که این گفت‌وگو لغو و به زمان دیگری موکول شده است. منتقد و دلسوز دولت همگان می دانند که فن بیان او می تواند ورق را برگرداند و آرامش و ثبات را تا حد زیادی به بازار و کشور برگرداند.
غلامرضا ظریفیان فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است گفت‌وگوی روحانی با مردم مانند تیغ دو لبه است. او می‌گوید اگر روحانی حرف‌هایی که مردم انتظار دارند بشنوند را نزند، صحبت او نتیجه عکس خواهد داد و منجر به کاهش اعتماد عمومی می‌شود. در سوی دیگر ماجرا نیز اگر روحانی بخواهد شفاف و صریح مشکلات را بازگو کند به اتحاد داخلی لطمه وارد می‌شود که این اتفاق در شرایط کنونی به مصلحت کشور نیست. اما مجید فراهانی دیگر فعال سیاسی اصلاح‌طلب می گوید اکنون نیز برای گفت‌وگو با مردم دیر شده است. او می‌گوید وقتی رییس‌جمهور روزه سکوت گرفته، خروجی این روزه این می شود که افرادی از طرف مردم صحبت می‌کنند که هیچگونه نمایندگی از طرف مردم ندارند.
روحانی مردم را در جریان کارشکنی ها قرار دهد
اما سهیلا جلودارزاده عضو فراکسیون امید مجلس در گفتگو با جهان اقتصاد در واکنش به طرح سوال از رئیس‌جمهور و اعلام وصول آن از سوی مجلس، اظهارداشت : باید به این موضوع از دو جنبه نگاه کرد اول آنکه روحانی به مجلس بیاید و مردم را در جریان سنگ اندازی ها و کارشکنی ها قرار دهد تا افکار عمومی با واقعیت های پشت پرده آشنا شوند، اما روی دیگر این موضوع را کسانی تشکیل می دهند که با طرح استضاح قصد دارند تیشه به ریشه نظام بزنند و بدنه دولت را ضعیف و ناامید کنند که قطعا به هدف خود نخواهند رسید.
نماینده تهران درمجلس با بیان اینکه مشکلات پیش آمده درباره موسسات مالی و اعتباری و رکوداقتصادی از جمله مواردی نیست که در دولت روحانی و توسط شخص رئیس جمهور ایجاد شده باشد، یادآورشد که بخش‌هایی از این مشکلات که مطرح می‌شوند، دست‌هایی هستند که درگذشته دخیل بوده‌اند و اکنون یکی‌یکی رو می‌شوند.

نظرات شما

×

Comments are closed.