تولید کاغذ روزنامه صفر شد

رییس سندیکای تولیدکنندگان خبر داد

علی‌رغم اعلام مسئولان مبنی بر کاهش ۴۹ درصدی ظرفیت تولید کاغذ روزنامه، چاپ و تحریر در سال جاری، رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ معتقد است تولید کاغذ تحریر حدود ۷۰ درصد و کاغذ روزنامه حدود ۱۰۰ درصد کاهش یافته است.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره کاهش ظرفیت تولید کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر و تامین نیاز کشور از طریق واردات، اظهار کرد: زمانی که شرایط توسط مسئولان به گونه‌ای فراهم شده که در بازار رقابتی فضا به سود وارد کنندگان است بنابراین بخش تولید کشور با چالش مواجه خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعرفه واردات کاغذ صفر است، به واردکنندگان ارز مبادله‌ای اختصاص می‌یابد و آنها معاف از پرداخت ۹ درصدی مالیات بر ارزش افزوده هستند. این در حالی است که هیچ یک از تسهیلات مورد اشاره برای وارد کنندگان در بخش تولید وجود ندارد و دست و پای آنها بسته شده است.

رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران با بیان این‌که شرایط برابری به منظور فعالیت تولیدکنندگان و واردکنندگان در حوزه کاغذ وجود ندارد، گفت: هیچ کمکی به تولید کنندگان کاغذ نمی‌شود و در فضای کنونی شرایط برای تولید کنندگان محیا نیست و حتی دستگاه‌های دولتی به برخی دلایل که قابل تامل است حاضرند کاغذ وارداتی با قیمت بالاتر که حدود ۴۰ درصد است خریداری کنند. با چوب بی‌کیفیتی بر سر کالای داخلی می‌زنند و این در حالی است که مقوله کیفیت کاغذ شاخص‌های قابل بررسی خود را دارند.

روغنی گلپایگانی ادامه داد: شاید در تولید کاغذ مربوط به کتاب‌های عتیقه عقب و نیازمند واردات در این حوزه باشیم، اما در خصوص سایر کتاب‌ها از جمله رمان قابلیت تولید داخلی وجود دارد و به هیچ وجه نیاز به واردات نیست.  در شرایطی که هیچ حمایتی از تولید کاغذ در داخل کشور نمی‌شود؛ بنابراین باید منتظر روزهای بد و بدتر در سال آینده باشیم. ما حتی در زمینه‌ی کاغذ بسته‌بندی نیز بیش از ظرفیت، توان تولید داریم اما هیچ حمایتی از این بخش نمی‌شود.

وی با تاکید بر این که فضای فعلی کاملا به سود وارد کنندگان بوده و اصلا حمایتی از تولید داخل توسط دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌شود، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که این روزها با آن مواجهیم بحث افزایش قیمت کاغذ است. زمانی که تولید کننده توان رقابت نداشته باشد و شرایط را وارد کننده بر خریدار تحمیل کند، بنابراین انحصار تعیین کننده قیمت نهایی است و تنها راه‌حل این مساله بالابردن توان تولید کننده داخلی است تا بتوان فضای رقابتی را ایجاد کرد و موجب شد تا بازار به تعادل برسد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.