‎ وعده فروش ۳۰۰ هزار خودرو برای حل بحران بازار

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خبر داد

گروه تولید-پس از ورود سازمان بازرسی و بازدید سرزده رییس این سازمان از شرکت ایران خودرو، اعلام شد که این شرکت از اتهام احتکار خودرو تبرئه شده است، روز جمعه نیز ناصر سراج در جمع خبرنگاران حاضر شد و از راهکارها و وعده های خودروسازان برای عبور از بحران فعلی صنعت خودرو پرده برداشت. 

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه قرار شد ایران خودرو ٢٠٠ هزار و سایپا١٠٠ هزار ثبت نام فروش خودرو داشته باشد، تاکید کرد: اگر دست دلالان خودرو کوتاه شود مشکلی در بازار خودرو نخواهیم داشت.

به گزارش جهان اقتصاد، قاضی ناصر سراج در پاسخ به سوالی درباره احتمال احتکار خودروها، گفت: درحال بررسی این موضوع هستیم و هنوز نتیجه قطعی نگرفتیم.‎وی ادامه داد: احتکار خودروها چه خودروهای داخلی و چه خودروهای خارجی را داریم بررسی می کنیم.

‎رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره اینکه آیا درنتیجه بازدید شما از شرکت های خودروسازی، قیمت خودرو تا ۴٠ میلیون تومان کاهش یافت، اظهارداشت: این امر برای همه خودروها اتفاق نیفتاد در برخی خودروها مانند سوزوکی و پژو ٢٠٠٨ شاهد کاهش قابل قبولی در نرخ خودروها بودیم.

‎وی اضافه کرد: اما پس از مصاحبه ای از مقامات صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ممنوع شدن واردات خودروهای خارجی، قیمت خودرو متوقف شد؛ اما در مجموع قیمت خودرو خوب پایین آمد.

**اگر حرص و ولع کم شود کمبود خودرو نداریم

‎سراج یادآورشد: اگر حرص و ولع کم شود کمبود خودرو نداریم و به اندازه کافی خودرو داخل کشور تولید می شودو حتی تولید چند برابر از نیاز موجود است.

‎وی ادامه داد: پس از بازدید از خودروسازی ، ایران خودرو قرار شد ٢٠٠ هزار ثبت نام داشته باشد و همچنین سایپا هم قرار شد تا سقف ١٠٠ هزار سفارش خودرو را ثبت نام کند.

‎رئیس سازمان بازرسی کل کشور خواستار کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو شد و گفت: اگر دست دلالان را کوتاه کنیم مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.

گفتنی است، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود: هرگونه شائبه مطرح شده درباره احتکار خودرو به وسیله خودروسازان، خلاف واقع است و به هیچ عنوان صحت ندارد.

او چهارشنبه گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به ایرنا، گفته بود: نظارت بر کیفیت خودروهای داخلی نیز بر پایه گزارش ها و نظرسنجی های اعلامی از سوی سازمان های مربوطه پیگیری و انجام می شود.

براساس این گزارش هفته گذشته «نادر قاضی پور» نماینده ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از احتکار ۹۰ هزار خودرو توسط خودروسازان داخلی خبر داده بود.

وی در گفت و گو با خانه ملت، به تصمیم خودروسازان برای افزایش قیمت خودروهای داخلی اشاره کرده و گفته بود: خودروسازان در آذرماه سال ۹۶ با دلار سه هزار و ۲۰۰ تومانی خودروهای جدید تولید کردند، اما هیچ خودرویی را پیش فروش نکرده یا نقدی نفروختند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، افزود: سایپا نزدیک به ۶۰ هزار و ایران خودرو ۳۰ هزار خودرو احتکار کرده اند. خودروهای داخلی به طور میانگین ۱۰ تا ۳۰ میلیون و برخی از این خودروها نیز ۴۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشتند که سبب نارضایتی مردم شده است.

**مافیای خودرو فراتر از جریان‌های سیاسی

با این حال این موضوع به همین جا و ووعده های انجام شده ختم نشده است؛ بهرام پارسایی به عنوان یکی از منتقدین جدی صنعت خودرو در مجلس، چندی است که به بحث مافیای خودرو در ایران ورود کرده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس در آخرین اظهار نظر خود به خانه ملت گفت: مافیای خودرو فراتر از جزیان‌های سیاسی هستند، شاهد افزایش قیمت خودرو در دولت احمدی‌نژاد با خط سیاسی مشخص بودیم شاهد افزایش قیمت خودرو در دولت فعلی نیز هستیم.

پارسایی در خصوص ارتباط مافیای در صنعت خودروسازی با جریان‌های سیاسی، اظهار داشت: مافیای خودرو فراتر از جزیان‌های سیاسی هستند، شاهد افزایش قیمت خودرو در دولت احمدی‌نژاد با خط سیاسی مشخص بودیم شاهد افزایش قیمت خودرو در دولت فعلی نیز هستیم.

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افرادی که منافعی در خودروسازی و واردات خودرو دارند راه نفوذ را بلد هستند و به راحتی به مقاصد خود می‌رسند، گفت: نمونه این موضوع بستن سایت ثبت سفارش خودرو در سال گذشته بود، دولت ثبت سفارش خودرو را بست اما در چنین شرایطی واردات ۱۹ هزار خودرو ثبت شد که تخلف، نفوذ و لابی در آن کاملا مشخص است.

**اراده‌ای بر ابطال ثبت سفارش‌ها غیرقانونی خودرو وجود نداشت

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بعد از تخلف صورت گرفته در زمینه ثبت سفارش واردات ۱۹ هزار خودرو اراده‌ای بر ابطال ثبت سفارش‌ها وجود نداشت، ادامه داد: بسته شدن سایت ثبت سفارش واردات خودرو باعث افزایش قیمت سرسام آور قیمت خودروهای داخلی و خارجی شد.

**بسته شدن سایت ثبت سفارش شوک جدید به بازار خودرو

وی با اشاره به اینکه اخیرا شاهد هستیم با اینکه قیمت خودرو داخلی به‌صورت غیرقانونی افزایش شدیدی داشت خودروسازان اعلام می‌کنند قیمت آنها تغییر نداشته است، ادامه داد: عملا در بازار افزایش قیمت شدید و سرسام آور قابل تشخیص است، دولت به‌جای مهار این افزایش قیمت‌ها با بستن سایت ثبت سفارش شوک دیگری به بازار خودرو وارد می‌کند، این مسائل نشان می‌دهد که منافع خودروسازان داخلی و واردکنندگانی که خودروهای خود را انباشته کرده‌اند در این میان وجود دارد و پول‌های کلانی به جیب آنها می‌رود.

**قانونی برای ساماندهی بازار خودرو وجود ندارد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در قانون موردی برای ساماندهی بازار خودرو وجود ندارد، تصریح کرد: طرحی برای ساماندهی بازار خودرو ارائه کردیم که مجددا با ورود لابی‌ها از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان سعی در به حاشیه بردن طرح وجود دارد، تا زمانی که قانون مشخصی در این زمینه وجود نداشته باشد مردم باید تاوان گرانی و نا امنی خودرو و عدم پایبندی به تعهد خودروسازان راپرداخت کنند.

ورود کمیسیون صنایع مجلس به واردات قاچاق ۳۴ هزار خودرو

از سوی دیگر رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس نیز درباره یکی دیگر از بحث های مهم این روزهای صنعت خودرو با خانه ملت گفتگو کرد و از تهیه گزارش کمیسیون صنایع درباره وارردات قاچاق ۳۴ هزار خودرو به کشور برای قرائت در صحن علنی مجلس خبر داد.

امیر خجسته با اشاره به واردات غیرقانون و قاچاق چند هزار خودرو به کشور، گفت: در زمنیه واردات غیرقانونی، غیرمتعارف و قاچاق اقدامات خوبی صورت گرفته است که از جمله این اقدامات ورود کمیسیون صنایع و معادن و اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی به موضوع این تخلفات است.

رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس شورای اسلامی، با تشریح اقدامات کمیسیون صنایع درباره بررسی تخلفات، افزود: این کمیسیون در حال حاضر گزارشی در این باره برای ارائه به صحن علنی مجلس تهیه می کند و این گزارش بررسی ها در حال جمع بندی بوده تا طی هفته های آتی در اسرع وقت در صحن علنی مجلس قرائت شود.

وی با بیان اینکه ۳۴ هزار خودرو به صورت غیرقانونی و قاچاق وارد کشور شده که اسناد آن موجود است، ادامه داد: این اسناد به قوه قضاییه ارسال شده است که دادستان کل کشور نیز با قدرت به این پرونده ورود کرده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.