۹ میلیارد دلاری که اصلا گم نشده بود

۱۳۹۷/۰۵/۲۰

یوسفیانملا ؛ ابتدا جنجال و افشاگری بعد عقب نشینی همراه با انکار
۹ میلیارد دلاری که اصلا گم نشده بود

اولین بار این خبر را عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که سرنوشت ۹ میلیارد دلار ارزی که با نرخ دولتی داده شده است مشخص نیست، اعلام کرد و خواستار شد که شفاف سازی اولین گام برای جلوگیری از رانت با ارز ۴۲۰۰ تومانی است.
این ادعا یا اتهام بزرگ را یک نماینده اصولگرا که عضو کمیسیون مهم برنامه و بودجه است کلید زد و یک خبرگزاری داخلی آن را به عنوان یک کشف تازه در لیست اتهام های مدیران بانکی قرار داد. ادعای گم شدن ۹ میلیارد دلار به دلیل رقم بزرگ آن در فضای فعلی که بانک مرکزی دچار نقل و انتقال مدیریتی است به یک جنجال در سطح جامعه تبدیل شد به گونه ای که حتی شهروندان عادی نیز ظرف چند روز گذشته با تعجب از سرنوشت این پول با این رقم بالا سوال می کردند. ضمن این که برخی از ناظران تصریح کردند که این ادعا به شدت بر التهاب بازار دامن زده است و بسیاری از فعالان اقتصادی تصور می کنند که عده ای از مدیران در این قضیه متهم هستند و یا بازداشت شده اند.
اما در نهایت بانک مرکزی به ادعای جنجالی خبرگزاری داخلی و نماینده اصولگرا به صورت صریح پاسخ داد و برای اثبات وفاداری خود به اصل شفافیت تاکید کرد که لیست همه دریافت کنندگان ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی تحویل وزارت اقتصاد شده است.
نکته اینکه گمانه زنی هایی اینچنینی تنها موجب بروز تنش در سطح جامعه و التهاب آفرینی در افکار عمومی می شود هر چند شاید اشاعه دهندگان این خبر سعی داشتند به نوعی سرنوشت مبهم دکل گمشده ۸۷ میلیون دلاری، فساد ۳۲ میلیاردی وزارت علوم، پرونده بابک زنجانی با بیش از ۵/۲ میلیارد یورو و میلیاردها دلار اختلاس و فسادی که هیچ رد و نشانی از آنها نیست را با طرح این موضوع به حاشیه ببرند اما دولت با شفاف سازی توانست برگ برنده را در این بازی رسانه ای با هوشیاری به نام خود ثبت کند.
عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در خصوص نحوه نظارت برای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به شرکت ها برای واردات کالاهای اساسی مدعی شد که اولین گامی که باید در این بخش برداشته شود همانند همه موارد مبارزه با مفاسد اقتصادی، شفافیت است. یعنی هیچ دلیلی ندارد کسی ارزی را برای واردات گندم یا کالاهای ضروری مانند دارو گرفته باشد و محرمانه باشد. در حال حاضر منشا اکثر اتفاقاتی که در کشور می افتد، به خصوص وام هایی که گرفته شده و معوق شدند و پرداخت نشدند به خاطر پنهان کاری بود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به اختصاص ۱۱ میلیارد دلار ارز دولتی اشاره کرد و گفت از این مقدار تنها ۲ و نیم میلیارد دلار افشا شده و متاسفانه مشخص نیست نزدیک به ۹ میلیارد دلار چه شده است.
ولی به باور بانک مرکزی اشتباه خطرناک نماینده مذکور و خبرگزاری دخیل در ساختن این جنجال ناشی از بی اطلاعی آنها از مراحل تامین و تخصیص ارز و تشریفات و ارادات کالا و یا گمانه زنی اشتباه آنها است. در نهایت این بانک به زبان هشدار می گوید که در وضعیت فعلی چنین اظهار نظرهای حساب نشده و جنجال ساز به شدت بر التهاب و بحران بازار دامن می زند.
بانک مرکزی آورده است که در مورد ۹ میلیارد دلار اشاره شده در مصاحبه آقای عزت الله یوسفیان ملا فقط در صورتی می توان اظهار نظر قطعی کرد که ۳ ماه مهلت ارایه پروانه ورود کالا پس از حداکثر ۶ ماه مهلت ارایه اسناد حمل، منقضی شده و کالایی به کشور وارد نشده باشد.
هیچ کجا سخنی از “گم شدن ۹ میلیارد ارز دولتی” بیان نکردم
بعد از انتشار اسناد از سوی بانک مرکزی و افشاگری جعفرزاده ایمن آبادی؛ عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در یک چرخش تاکتیکی موضع انکار را پیش گرفت و اعلام کرد که در هیچ کجا سخنی از “گم شدن ۹ میلیارد ارز دولتی” بیان نکردم و اگر خبرگزاری و رسانه‌ای چنین سخنی از من نقل کرده، برداشت ایشان بوده و از نظر من صحت ندارد.
«عزت الله یوسفیان ملا»، ضمن تکذیب اتصاب این خبر به برنا گفت : «آنچه من گفتم و باز هم بر آن تأکید دارم، این است که در مجموع ۱۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز برای واردات به افراد و شرکت‌های مختلف داده شده که باید محل تخصیص آنها شفاف شود. تاکنون تنها ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون آن شفاف‌سازی شده است.»
یوسفیان ادامه داد: «ما می‌گوییم محل هزینه بقیه ارز دولتی مختص واردات نیز باید بدون هیچ ملاحظه‌ای اعلام شود. این را آقای رئیس جمهور نیز تأکید دارند؛ چرا که قدم نخست برای مقابله با فساد شفاف سازی است.»
۹ میلیارد دلار که هیچ، یک ریال هم گم نشده است
اما یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن تکذیب اخبار مربوط به مفقود شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی، تاکید کرد که حتی یک ریال هم گم نشده و در عین حال گفت: نوبخت برای اولین بار گزارشی بی‌سابقه از جزئیات تخصیص ارز به کمیسیون بودجه مجلس ارائه کرد و مواردی را در اختیار نمایندگان گذاشت که تا به حال چنین مواردی مطرح نمی‌شدند.
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به انتشار اخباری درمورد «گُم شدن ۹میلیارد دلار ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی» در یک خبرگزاری اصولگرا و به نقل از یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، این مسائل را نادرست دانست و گفت: آن‌چنان که در اطلاعیه اخیر بانک مرکزی هم مورد تاکید قرار گرفته، واقعیت آن است که از مجموع حدود ۱۱ هزار میلیارد ارز دولتی که در ماه‌های اخیر تخصیص یافته، درباره تنها چیزی بیش از ۲ میلیارد آن شفاف‌سازی دقیق شده و جزئیات نحوه تخصیص این میزان اعلام شده و درباره نحوه تخصیص باقی این مبلغ که همان حدود ۹ میلیارد دلار باشد، به جزئیات اطلاع‌رسانی صورت نگرفته است.
**گزارشی بی‌سابقه نوبخت از جزئیات تخصیص ارز به کمیسیون بودجه مجلس
وی با بیان اینکه این جزئیات از فعالیت‌های اقتصادی زیرمجموعه‌های دولت در هیچ کشور دیگری در این سطح گسترده رسانه‌ای نمی‌شود، خاطرنشان کرد: اتفاقاً آقای نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، روز سه‌شنبه هفته گذشته به‌همراه تعدادی دیگر از مسئولان اجرایی در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حضور یافته و در اقدامی کم‌نظیر جزئیاتی دقیق از نحوه تخصیص این ۱۱ میلیارد دلار ارز دولتی به نمایندگان مردم ارائه کرد و واقعیت این است که حتی یک دلار هم مفقود نشده است.
**در گزارش نوبخت حتی بخشی از بودجه‌های امنیتی هم به اطلاع نمایندگان رسید
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: طبیعتاً برخی مسائل دفاعی و امنیتی وجود دارد که در هیچ کشور و دولتی اعلام نمی‌شود. اسناد و جزئیات این گزارش در اختیار بنده و باقی اعضای کمیسیون برنامه و بودجه قرار دارد. جالب این‌که این مسائل معمولاً با این جزئیات حتی به نمایندگان هم گفته نمی‌شد و اتفاقاً این بار جزئیاتی دقیق در اختیار مجلس قرار گرفته است و به‌جز جزئیات مربوط به هزینه‌کرد معمول کشور، حتی بخشی از جزئیات بودجه‌های مربوط به مسائل امنیتی‌تر نیز به اطلاع مجلس رسید.
عملکرد بسیار مثبت رسانه‌ها مانع از تخلفات و مفاسد است
نماینده مردم رشت با اشاره به پشت سر گذاشتن روز خبرنگار، یادآور شد: معتقدم به دلیل عملکرد بسیار بسیار خوب و دقیق رسانه‌ها در ماه‌ها و سال‌های اخیر شرایطی ایجاد شده که خوشبختانه همه خوف دارند که اگر قدمی اشتباه بگذارند، با رسانه‌ها درخواهند افتاد. رسانه‌ها امیدوارم با همین هوشیاری ناظر عملکرد مسئولان باشند. امروز خوشخبتانه یا متاسفانه، مسئولان ما چندان ترسی از خدا ندارند اما از مردم و رسانه‌ها می‌ترسند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: در حالی این اخبار بی سند منتشر می‌شود که شاید میزان آن هم به‌روشنی برای همه مردم مشخص نباشد. برای این‌که درک دقیقی از این میزان از بودجه داشته باشیم بد نیست بدانیم که درآمد نفت کشور به‌طور سالانه حدود ۲۷ تا ۳۰ میلیارد دلار است و ۹ میلیارد دلار چیزی در حدود یک سوم درآمد نفت کشور ناگهان گُم شده است؛ این حرفی بی‌حساب است.
جعفرزاده ایمن‌آبادی در پایان تصریح کرد: بی‌تعارف اگر بگوییم که مثلاً ۹ میلیارد دلار یا یک سوم درآمد نفت کشور ناگهان مفقود شده مثل این است که رسماً مردم را به خیابان فرابخوانیم. واقعیت این است که این مسئله حقیقت ندارد.

نظرات شما

×

Comments are closed.