۳۴ میلیون یورو ارز دولتی برای واردات کاغذ روزنامه

پشت‌پرده لیست ارزبگیران دولتی:

به گزارش گروه فرهنگی : افشاگری فهرست ارزبگیران دولتی گذرش به بازار کاغذ روزنامه هم رسید و در این میان نام  ۲ شرکت مجهول در این حوزه جنجال زیادی را به وجود آورده است. در حالی که بانک مرکزی اسامی شرکت‌های دریافت‌کننده ارز برای واردات کاغذ را منتشر کرده است، رئیس انجمن واردکنندگان می‌گوید که ۹۰درصد این افراد را نمی‌شناسد و ارقام نیز برای این صنعت غیرمعمول است.

براساس این فهرست در حوزه کاغذ شرکت‌های بسیاری مبالغ بالایی ارز دولتی دریافت کرده‌اند‌، که این موجب انتقاد مصرف‌کنندگان،‌ واردکنندگان و فعالان حوزه کاغذ شده است چرا که اساساً بسیاری از این شرکت‌ها تا پیش از این در بازار چندان فعال نبوده‌اند و به‌نظر می‌رسد نوعی سوء استفاده از شرایط موجود پیش آمده است.

**شفاف سازی دیرهنگام

رییس جمهور در راستای شفاف سازی طی دستوری به وزیر صنعت اعلام کرد که فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی برای واردات را اعلام کند اما با طفره روی شخص وزیر از اعلام اسامی به بهانه اینکه انتشار نام سفارش دهنگان ارز دولتی به معنای «رفتن به جنگ با بخش خصوصی» است ، این آشکار سازی توسط بانک مرکزی در نیمه شب شنبه صورت پذیرفت. فهرستی که به گفته بانک مرکزی برمبنای درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و این نهاد آنچه را که وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش داده، منتشر کرده است.

این فهرست که از فیلتر وزارت صنعت عبور کرده است شامل اسامی کلیه وارد کنندگان نمی شود ضمن اینکه اطلاعات گمرکی ورود این کالاها نیز در دسترس نیست تا مشخص شود که آیا ارز دولتی تخصیص‌یافته به این واردکنندگان منجر به واردات شده است یا خیر؟ اما با وجود این شفافیت ناقص، فهرست هزارو ۴۸۲ قلمی منتشرشده، با ابهامات فراوانی روبروست.

** ۹۰ درصد شرکت های وارد کننده کاغذ عضو انجمن نیستند

سیدحسن میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به انتشار فهرست شرکت‌های دریافت‌کننده ارزدولتی در حوزه کاغذ گفت:‌ بیش از۹۰ درصد این شرکت‌ها عضو انجمن نیستند و به‌جرئت می‌توانم بگویم که ۸۰ درصد آن‌ها را با وجود سابقه چندین‌ساله در حوزه کاغذ اصلاً نمی‌شناسم.

وی ادامه داد:  البته عضو بودن در انجمن صادرکنندگان کاغذ و مقوا اجباری نیست،‌ اما بارها مطالبه ما از بخش دولتی این بوده که از انجمن‌های صنفی حمایت کنند،‌ تا در چنین مواردی بتوان جلوی مفسده‌ها را گرفت.

میرباقری تصریح کرد:‌ همان زمان که درخواست وزیر ارشاد برای ورود کاغذ به کالاهای مشمول ارز دولتی منتشر شد،‌ من گفتم که این چندنرخی شدن ارز و ورود کاغذ به آن مفسده‌برانگیز است،‌ پیش‌بینی ما این بود که برخی شرکت‌های غیرحرفه‌ای اقدام به ورود به این بازار می‌کنند و ثبت سفارش‌های غیرواقعی انجام می‌دهند.

میرباقری با بیان این مطلب که اغلب ارقامی که دریافت شده هنوز کالایی وارد نکرده‌اند که بتوانند در بازار و قیمت‌گذاری فساد ایجاد کنند،‌ بلکه فساد در مرحله دریافت ارز ایجاد شده است،‌ این افراد یا اساساً کالای خود را وارد نمی‌کنند و یا به‌موقع وارد نمی‌کنند.

وی افزود:  تعداد بازرگانان قدیمی و شناسنامه‌دار کاغذ چه آن‌هایی که عضو انجمن هستند و چه آن‌هایی که نیستند،‌ در این فهرست بسیار محدود است،‌ به‌نظر می‌رسد نوعی حمایت وجود داشته که برخی شرکت‌های غیرشناسنامه‌دار توانسته‌اند‌ چنین ارقامی را به‌صورت ارز دولتی دریافت کنند، چرا که در بسیاری از موارد گمرک و بازرگانی به‌دلیل تسویه حساب نکردن حتی هزار دلار مانع اقدامات بعدی می‌شوند.

میرباقری با اشاره به برخی مبالغ که به‌صورت ارز دریافت شده است، گفت:‌ ۵ میلیون یور،‌ ۷۰۰ هزار یورو و ۲۲ هزار یورو ارقامی است که به هیچ وجه در بازار کاغذ طبیعی نیست‌، چرا که وقتی از ۵ میلیون یورو حرف می‌زنیم یعنی تناژ بسیار بالای کاغذ که معمولاً در کار ما مرسوم نیست و اساساً نیاز بازار کاغذ نیز نیست. به هر حال در ثبت سفارش هر کالایی عرفی حاکم است،‌ این حجم از ثبت سفارش در کار ما متداول نیست.

** ۲۳ میلیون یورو ارز کاغذ روزنامه به ۲ شرکت  که وجود  خارجی ندارند

براساس این فهرست در مجموع ۳۴ میلیون یورو ارز دولتی برای واردات کاغذ روزنامه به ۲۳ شرکت تخصیص داده شده که حدود ۶۷ درصد آن را دو شرکت هانا تجارت ترولیت و صنعت ساحل پرشیا دریافت کرده‌اند. اما آنچه که قابل توجه است هیچ کدام از این دو شرکت تا کنون در حوزه واردات کاغذ فعالیت نداشته اند.

بررسی لیست ارز بگیران منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان میدهد، دو شرکت هانا تجارت و صنعت ساحل پرشیا برای واردات کاغذ روزنامه مجموعا نزدیک به ۲۳ میلیون یورو ارز دولتی دریافت کرده اند. این درحالی است که بررسی سوابق مربوط به این شرکتها در روزنامه رسمی نشان می‌دهد اعضای هیئت مدیره شرکتهای مذکور اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند.

انتشار نام شرکت هایی که با دریافت ارز دولتی موبایل وارد کرده و با قیمت آزاد فروخته بودند این بار نام شرکت‌هایی که ارز دولتی گرفته‌ بودند تا کاغذ روزنامه وارد کنند فاش شد. این شرکتها در حالی برای واردات کاغذ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی گرفته بودند که عملا کاغذ روزنامه در بازار با قیمت دلار ۸ هزار تومانی و بیشتر به فروش می‌رسد 👈 چرا کسی نظارت نمی‌کند

**فروش کاغذ روزنامه با قیمت دلار ۸ هزار تومانی در بازار

در این فهرست نام یکی از موسسات و بنگاه های مطبوعاتی وابسته به یکی از ارگان ها که پیش از این در اولین روزهای افزایش قیمت کاغذ، نام آن توسط رسانه ها فاش شد نیز وجود دارد. دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط این شرکت ها در حالی است که کاغذ وارد شده با قیمت دلار ۸ هزار تومانی در بازار به فروش می رسد.

نظرات شما

×

Comments are closed.