۳۴ میلیون نفر در ۳۳۴ شهر گرفتار تنش آبی

آمارها از افت ۲۶ درصدی بارندگی و خالی شدن سدها خبر می‌دهند

گروه امورزیربنایی-  ۳۳۴شهر در کشور با ۳۴ میلیون نفر جمعیت با مشکل آب مواجه هستند و این در حالی است که میانگین بارندگی در سال جاری ۲۶ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته و ذخایر موجود در مخازن سدهای کشور نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد کمتر شده است.

به گزارش جهان اقتصاد، آمارهای منتشر شده از سوی وزارت نیرو حاکی از این است که ارتفاع کل ریزش‌های جوی در سال آبی جاری (از اول مهرماه ۹۶ تا ۱۶ تیرماه) بالغ‌بر ۱۶۶.۷ میلی‌متر بوده است که نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته ۲۶.۴ درصد و نسبت به میانگین دوره‌های مشابه ۴۹ سال اخیر ۳۰.۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

از سوی دیگر آمارهای مربوط به وضعیت ذخایر آب سدهای کشور نیز حاکی از این است که در شرایط فعلی، مخازن ۷۲ سد بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد آب دارد و درمجموع نیز ذخیره آب سدهای کشور نسبت به سال قبل وضعیت مساعدی ندارد.

بر اساس تازه‌ترین آمارهای منتشر شده از سوی وزارت نیرو، در سال آبی جاری، میزان ورودی آب به سدهای کشور ۲۳میلیارد و ۶۸۰ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بالغ‌بر ۳۴ درصد افت کرده است.

همچنین میزان خروجی آب از مخازن سدهای کشور در سال آبی جاری ۲۱میلیارد و ۱۲۰میلیون مترمکعب برآورد شده که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۲۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در این میان درصد پربودن مخازن سدهای کشور ۵۲درصد اعلام شده که حدود ۱۰ درصد کمتر از سال قبل است و عمدتاً ناشی از افت محسوس بارندگی بوده است.

در این وضعیت وزیر نیرو با تأکید بر اینکه در پی جبران کم‌آبی هستیم افزود: امسال به‌طور متوسط دچار ۲۶ درصد کم‌بارشی بودیم و در استان‌هایی مانند سیستان بلوچستان و خوزستان، فارس و کرمان تا حدود ۸۰ درصد کم‌بارشی را تجربه کرده‌ایم.

رضا اردکانیان در خصوص وضعیت ذخایر آبی کشور گفت: سدهای کشور نسبت به سال قبل حدود ۲۵ درصد با کاهش آب مواجه‌اند، آن بخشی از کشور که به آب‌های سطحی متکی است با مشکل آبی بیشتری مواجه است اما دولت برای مدیریت این موضوع با اولویت تأمین آب شرب،‌ جدیت خوبی نشان داده است. از تعداد حدود یک هزار و ۱۵۷ شهر کشور، ۳۳۴ شهر با مشکل کم‌آبی مواجه است و جمعیت این شهرها بالغ‌بر ۳۴ میلیون نفر است.

وی ادامه داد:‌ طرح‌های اضطراری را برای کمک به این شهرها آماده کرده‌ایم. دولت برای تأمین مالی این طرح‌های اضطراری حدود یک هزار و بیست میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده است و ما شروع به اجرای طرح‌ها کرده‌ایم.

وزیر نیرو گفت: برای رفع کردن مشکل کم‌آبی کشور به دنبال شیرین کردن و انتقال آب دریا به داخل کشور هم هستیم و باروری ابرها و بازیابی پساب‌های کشور را نیز پیگیری می‌کنیم؛ زیرا همه اینها از مقولات تأمین آب کشور است اما اینها باعث نمی‌شود که به دنبال رفع بدمصرفی نباشیم.

وی ادامه داد: طبق گزارش مرکز آمار ایران سهم آب و برق و فاضلاب در سبد هزینه خانوار فقط از سهم دخانیات، کمی بیشتر بود و از بقیه اقلام، کمتر بود. باید تعرفه آب را نه با هدف درآمدزایی بلکه با هدف اصلاح مصرف مشترکان پُرمصرف، اصلاح کنیم.

وی گفت: بحث مدیریت مصرف برق را از ۱۹ خرداد امسال از سازمان‌های دولتی آغاز کردیم و دولت هم اقداماتی را برای کنترل و کاهش مصرف آب و برق آغاز کرد. با تغییر ساعات کار توانستیم به‌طور متوسط ۲ هزار مگاوات در اوج بار، مصرف برق را کاهش دهیم.

اردکانیان افزود: در تهران، ۲۵۰ گروه آغاز به کار کردند و می‌توانند پس از پایان ساعت کاری ادارات، دستگاه‌های سرمایشی را قطع کنند. اگر این صرفه‌جویی را نداشتیم برای تأمین این ۲ هزار مگاوات باید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری می‌کردیم تا نیروگاه بسازیم.

وی افزود: از ۵۵ هزار مگاوات اوج بار، ۲۱ هزار مگاوات به دستگاه‌های سرمایشی مربوط است. اردکانیان با اشاره به اینکه به نظر متخصصان، دمای آسایش بدن ۲۳ تا ۲۵ درجه است، گفت: با افزایش دمای کولرگازی از ۱۸ به ۲۵ درجه، ۴ هزار مگاوات صرفه‌جویی می‌شود.

اردکانیان در پاسخ به این پرسش که آیا تغییر ساعات کاری ادارات در مرداد تمدید می‌شود؟ گفت: دولت به استانداران اختیار داده که در هماهنگی با شرکت‌های توزیعی برق با توجه به وضع دما تصمیم بگیرند. وی افزود: استاندار تهران فعلاً این تغییر ساعت را به مدت ۲ هفته تعیین کرد.

وزیر نیرو با تاکید به این مساله که از ۵۵ هزار مگاوات اوج بار مصرف حدود ۲۱ هزار مگاوات مربوط به تجهیزات سرمایشی است، عنوان کرد: براساس اطلاعات منتشر شده دمای آسایش بدن بین ۲۳ تا ۲۵ درجه تعیین شده است و اگر دمای کولر گازی از ۱۸ درجه به ۲۵ درجه افزایش یابد می‌توان تنها از این طریق ۴ هزار مگاوات صرفه‌جویی را انجام داد.

اردکانیان با بیان اینکه افزایش دما در بسیاری از مناطق جهان موجب تلفات متعدد شده است، گفت: در چهارشنبه گذشته در جمهوری آذربایجان به دلیل افزایش بار شبکه ناشی از دستگاه‌های سرمایشی بلک‌اوت در شبکه این کشور صورت گرفت که تاکنون نیز اثرات مخرب آن باقی مانده است.

وی درخصوص آخرین وضعیت مصرف برق در ایران نیز گفت: امروز پیک بار ۵۵ هزار و ۲۲۵ مگاوات ثبت شد و تنها در نقاط مختلف کشور شاهد ۱۰۰۰ مگاوات خاموشی بوده‌ایم که امیدواریم در روزهای آینده با افزایش مدیریت مصرف و کاهش دما این میزان کاهش یابد.

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که چرا خاموشی‌ها از قبل اطلاع‌رسانی نمی‌شود، گفت: اگر قرار باشد خاموشی با برنامه‌ای صورت بگیرد می‌بایست از طریق شرکت‌های توزیع اطلاع‌رسانی انجام شود اما گاهی اوقات به دلیل بروز برخی حوادث در شبکه شاهد خاموشی هستیم که امکان اطلاع‌رسانی آنها وجود ندارد.

اردکانیان درخصوص وضعیت صادرات برق و شایعاتی که در خصوص این مساله طی روزهای اخیر منتشر شده است، تصریح کرد: امکان تبادل برق ایران با کشورهای دیگر وجود دارد چراکه ما قصد داریم به عنوان هاب انرژی منطقه مطرح شویم اما باید گفت در شرایط پیک به هیچ عنوان صادراتی از سوی ایران به کشورهای دیگر صورت نمی‌گیرد.

به گفته وی، به طور کلی ظرفیت صادرات ۱۳۰۰ مگاوات برق از ایران وجود دارد که در زمان غیرپیک به کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان صادر می‌شود و در حال حاضر نیز از کشور ترکمنستان، آذربایجان و افغانستان حدود ۷۰۰ مگاوات برق دریافت می‌کنیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.