۲۴درصد انرژی کشور در بخش حمل و نقل هدر می‌رود

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: شرکت‌های خودروسازی باید به سمت کاهش مصرف سوخت سوق پیدا کنند چرا که در حال حاضر متوسط مصرف سوخت خودروها ۷٫۸ در صد کیلومتر است در حالی که این رقم در دنیا ۵٫۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. بنابراین هدف‌گذاری این است که به ۴٫۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر کاهش مصرف سوخت داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد ، محسن دلآویز در مراسم تحویل دوهزار و دویست و بیست و دومین کشنده سنگین در طرح نوسازی ناوگان که  در گروه صنعتی ماموت برگزار شد اظهار داشت: اگر ما دولتی‌ها دست بخش خصوصی را با بخشنامه‌های هر روزه نبندیم این بخش می‌تواند موفق شده و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

وی افزود: امروز اهمیت بهینه‌سازی مصرف سوخت بیش از همیشه احساس می‌شود؛ چرا که دغدغه مقام معظم رهبری نیز در جلسه اخیر با دولت کاهش مصرف سوخت بوده است. دولت نیز در قالب ماده ۱۲ رفع موانع تولید با همکاری مجلس اقدامات خوبی آغاز کرده و این همکاری نتایج خوبی هم داشته است که از جمله آنها دوهزار و دویست و بیست و دومین کشنده بوده که در طرح نوسازی کامیون‌های بالای ۱۰ تن و با عمر ۳۵ سال انجام شده است.

وی با بیان اینکه این طرح در بین ماده ۱۲ پیش رو بوده و ثمرات خوبی برای کشور داشته است، تصریح کرد: اگر طرح بهینه‌سازی در ۱۶۵ هزار کشنده که در قالب ۲٫۷ میلیارد دلار هدف‌گذاری شده اجرایی شود، حدود ۹٫۲ میلیارد لیتر گازوئیل در حوزه تقاضا صرفه‌جویی می‌شود و مانع انتشار ۲۵ میلیون تن دی اکسید کربن در هوا می‌شویم.

رئیس شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با اشاره به نمودار جریان انرژی که در سال ۹۴ منتشر شده افزود: در این نمودار عمق فاجعه و مصرف بی‌رویه را شاهدیم که باید فکر اساسی برای آن شود. طبق این نمودار تلفات انرژی در بخش‌های مختلف ۵۰۱٫۲۳ میلیون بشکه، معادل نفت خام بوده که فقط ۳۰۷٫۷۹۱ میلیون بشکه معادل نفت خام در نیروگاه‌های برق هدر می‌رود و ضرب در دلار نرخ امروز، رقم فاجعه‌باری را بیان می‌کند.

وی با بیان اینکه فرسودگی تاسیسات، عدم کارآیی، عدم نوسازی و نبود تکنولوژی باعث تلفات شدیدی در جریان انرژی کشور قبل از رسیدن به دست مصرف کننده نهایی شده است، خاطرنشان کرد: تمرکز ما در مصرف سوخت بر این است که بتوانیم راندمان پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها را بالا ببریم و از هدررفت انرژی جلوگیری کنیم.

دلآویز بیان کرد: درسال ۹۴ ، ۳۰۴ میلیون بشکه معادل نفت خام که بیش از ۲۴ درصد مصرف نهایی انرژی کشور (هزار و ۲۶۴ میلیون بشکه) است، در بخش حمل و نقل مصرف شده که یک برنامه‌ریزی جدی برای کاهش نیاز دارد.

وی در ادامه گفت: البته در کشور ما سرانه مالکیت خودرو نسبت به دیگر کشورها پایین‌تر است اما میزان مصرف بالاست به طوری که به ازای هر هزار نفر ۲۰۰ دستگاه خودرو در ایران وجود دارد اما در آمریکا این رقم ۷۹۷ خودرو و در ایتالیا ۶۷۹ خودرو است؛ بنابراین باید دقت کنیم که مصرف را اصلاح کنیم.

رئیس شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با تاکید بر اینکه صنعت خودرو بایدنسبت به مصرف انرژی در کشور چاره‌ای بیندیشد یادآور شد: در زمینه برچسب انرژی با سازمان ملی استاندارد باید سخت‌گیری‌های بیشتری اعمال شود در این رابطه خودروسازان فقط دو سال فرصت دارند که استانداردها را رعایت کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر ما در کشور از ۱۶٫۱ میلیون خودروی سبک ۹۰۰ هزار خودروی فرسوده و از یک میلیون خودروی سنگین، ۳۰۰ هزار خودروی فرسوده داریم که مصرف آنها بالاست.

دلآویز ادامه داد: نیسان‌های آبی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش، ۲۰ لیتر سوخت مصرف می‌کنند که این رقم فاجعه است اگر وزارت نفت پول داشت تمامی این خودروها را می‌خرید تا نه آدم بکشند و نه میزان مصرف آنقدر بالا باشد.

وی همچنین اظهار داشت: بر اساس برآورد بهینه سازی در سال ۹۵ ، ۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان به گازوئیل اختصاص دادیم که سیاست دولت جایگزینی گاز طبیعی و مایع در نیروگاه‌ها است که باعث شده ۱۷ درصد در بخش حمل و نقل و ۴۰ درصد در بخش نیروگاهی کاهش مصرف سوخت داشته باشیم.

دلآویز با تاکید بر اینکه وزارت نفت به تنهایی قادر به کاهش نرخ مصرف سخت سوخت در کشور نیست یادآور شد:  این موضوع کاری فرادستگاهی است که همه باید با عرق ملی پیگیری کنند تا میزان مصرف کاهش یابد.

وی ادامه داد: در حال حاضر فضای کشور برای افزایش قیمت بنزین مناسب نیست و دولت و مجلس نیز برنامه‌ای دراین خصوص ندارند اما ابزار قیمتی مهم است و باید فکر اساسی صورت گیرد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.