۱۴۰۰واحدصنعتی دچار مشکل هستند

رونمایی از اعلام رسمی بالاترین مقام صنعتی دولت:

گروه تولید-سفر آخرهفته وزیر صنعت،معدن و تجارت به استان مرکزی تنها به افتتاح واحدهای تولیدی و صنعتی و معدنی ختم نشد،محمد شریعتمداری به عنوان بالاترین مقام صنعتی کشور در حاشیه این سفر از آمار و اطلاعات مهمی نیز برای اولین بار رونمایی کرد.

وی درحاشیه افتتاح خط نورد یک شرکت تولیدی لوله های فولادی در ساوه، در جمع خبرنگاران اعلام کرد:در حال حاضر ۸۵هزار واحد صنعتی در سطح کشور فعالیت دارند که از این تعداد، یک هزار و ۴۰۰ واحد با مشکلات مختلف مالی، مالکیتی، تکنولوژیک و… مواجه هستند.

براساس گزارش هایی که روابط عمومی وزارت صنعت منتشر کرده است، وی گفت: جذب سرمایه گذاری خارجی در داخل کشور از اهداف و مهم ترین برنامه های دولت دوازدهم به حساب می آید و در طول عمر کوتاهی که از آغاز به کار دولت دوازدهم گذشته تنها در حوزه صنعت ١.٩میلیارد دلار مجوز برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی(اف.دی.آی) صادر شده که ۴٠درصد آن در این مدت کوتاه با ورود ماشین آلات و منابع ارزی به کشور تثبیت شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: از مجموع هفت میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم جذب شده در صنعت که عمدتا توسط واحدهای صنعتی متوسط، از ابتدای کار دولت یازدهم تاکنون انجام گرفته، فقط یک مورد آن محقق نشده و مابقی این مجوزها در حال اجرا و یا در شُرف بهره برداری هستند.

وی ادامه داد: یکی از سرمایه گذاری های مناسب خارجی سرمایه گذاری در حوزه صنعت خودرو است و در این رابطه شرکت فرانسوی رنو برای سرمایه گذاری در ایران مشغول ارزیابی نقاط مختلف می باشد که یکی از مناطق مورد نظر این شرکت منطقه ساوه در استان مرکزی است، البته در رابطه با ۱۴ منطقه دیگر در کشور نیز مشغول بررسی هستند و به عنوان سرمایه گذار ۵۱ درصدی انتخاب با آنها است.

شریعتمداری در پاسخ به سوال خبرنگاری که به صحبت های یکی از نمایندگان استان مرکزی استناد و موضوع کارشکنی خودروسازان داخلی در سرمایه گذاری شرکت رنو را بیان کرد، گفت: قطعا فرد نماینده برای صحبت های خود دلایلی دارد که از خود وی می توان در این رابطه پرسش کرد، اما در زمینه این سرمایه گذاری خودروسازان داخلی می توانند مشارکت هم داشته باشند.

شریعتمداری گفت: تلاش کردیم تا از طریق مشارکت بانک ها و منابع دولتی، بخشی از حقوق معوقه کارگران این شرکت ها را تامین کنیم و همچنین قراردادهای این شرکت ها را  با سازمان هایی  همچون سازمان همیاری شهرداری ها، متوقف کردیم تا مجدد بتوانند به تولید محصول ذکرشده در این قراردادها بپردازند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، تعاون کار و رفاه اجتماعی و همچنین اقتصاد و دارایی تمامی تلاش خود را برای حل مشکل واحدهای بزرگ صنعتی اراک به کار می گیرند و این صنایع بزرگ به هیچ وجه شرایط این را ندارند که دچار اضمحلال و تعطیلی شوند و باید به کار خود ادامه دهند چراکه آینده مناسبی برای آنها پیش بینی می شود.

شریعتمداری افزود: در مجموع ۴۱ هزار و ۶۸۵ واحد تولیدی با ثبت نام در سامانه بهین یاب و یا مراجعه حضوری به بانک های عامل درخواست تسهیلات داشتند که تا کنون ۱۷ هزار و ۹۲۸ واحد موفق به دریافت این تسهیلات شدند.

وی گفت: ۱۲۳ هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال تسهیلات امسال پرداخت شده و صاحبان صنایع می توانند با مراجعه به سامانه بهین یاب درخواست تسهیلات خود را ارائه کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: ۶ هزار و ۸۱۰ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید امسال به ۸۵۱ واحد تولیدی استان مرکزی تزریق شده که این میزان تسهیلات از میانگین کشوری پیشی دارد.

وی ادامه داد: مشکل عمده واحدهای تولیدی نقاط مختلف کشور فرسودگی تجهیزات و عوامل تولید است که این مهم نیز با دریافت تسهیلات با نرخ بهره ۱۸ درصد مقرون به صرفه نیست و باید برای حل آن، پرداخت یارانه به خصوص برای واحدهای تولیدی صادرات محور در دستور کار باشد.

شریعتمداری افزود: تولید اکنون در شرایط معقولی به سر می برد و برای توسعه صنایع باید قدرت خرید مردم را افزایش داد.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی مدونی در ۱۴ بند برای تامین زیرساخت های شهرک های صنعتی از قبیل تامین آب، برق، گاز، آسفالت و ساماندهی معابر و جاده های دسترسی تدوین شده که تا پایان فعالیت دولت دوازدهم محقق می شود.

 صنعت در دولت تدبیر و امید رشد ۵٫۶ درصد داشته است

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، گفت: صنعت کشور در دولت تدبیر و امید بین ۴ تا ۵٫۶ درصد رشد داشته است که این شاخص روند مطلوب این بخش را نشان می دهد.

شریعتمداری افزود: با وجود مشکلات زیاد در بخش صنعت میزان تقاضا برای تاسیس واحدهای صنعتی در سال جاری رشد کم سابقه ای داشته است.

وی ادامه داد: طبق مستندهای موجود میزان تقاضای تاسیس واحدهای صنعتی در استان مرکزی امسال ۱۱ درصد رشد داشته که این مهم بیانگر حرکت به سوی رونق تولید است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ۶ هزار واحد صنعتی نیمه کاره بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در کشور شناسایی شده که تاکنون چهار هزار و ۶۱۶ واحد آن با مشارکت سرمایه گذاری خارجی و ارایه تسهیلات راه اندازی شده است.

وی توضیح داد: بقیه واحدهای صنعتی نیمه کاره بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیز تا پایان امسال بهره برداری می شوند.

شریعتمداری یادآوری کرد: با وجود چالش های موجود، نیمی از واحدهای صنعتی کشور با حدود ۵۰ درصد ظرفیت اسمی خود کار می کنند که اگرچه این شاخص قابل قبول نیست اما دولت را برای حمایت از صنایع امیدوار می کند.

وی افزود: در دولت یازدهم هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت جذب شد و در ۶ ماه نخست امسال نیز یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بهسازی و نوسازی تجهیزات معدنی به خصوص در بخش اکتشافات با همکاری سازمان زمین شناسی ایران را از مهمترین برنامه های این وزارتخانه عنوان کرد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز در این دیدار گفت: کاهش هزینه های تولید داخلی، گام نخست تحقق اقتصاد مقاومتی است.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: هزینه های سنگین و سربار برای تولید داخل و پایین بودن بهره وری نیروی انسانی بزرگترین مشکلات و معضلات صنایع کشور است که دولت باید برای اصلاح آن گام های اساسی بردارد.

وی گفت: فرسودگی تجهیزات و عوامل تولید نیز از مشکلات صنایع استان مرکزی است که برای تولید با کیفیت و رقابتی باید این تجهیزات به روزرسانی شود.

امام جمعه اراک تاکید کرد: مسئولان و دولتمردان باید بدانند که معضلات یک شبه قابل حل نیست و برای موفقیت در امور اولویت بندی در دستور کار دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

وی مدیریت نقدینگی و منابع دولتی، ساماندهی و نظارت دقیق بر فعالیت صندوق های بازنشستگی را از دیگر وظایف مسئولان عنوان کرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.