گندم ناموس کشاورزی ایران است

درمراسم دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در زمینه کشاورزی اعلام شد

انتقاد شدید از مقایسه قیمت ارزان گندم خارجی با کاشت داخل

گروه تولید-رئیس بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی گفت: میزان کل تولید محصولات زراعی در سال ۵۷، ۱۳.۳ میلیون تن بوده که در سال ۹۵ به ۸۳ میلیون تن رسیده یعنی ۵۲۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش جهان اقتصاد، محمدرضا جهان سوز رئیس بسیج مهندسین کشاورزی در مراسمی با عنوان شنبه‌های انقلاب، دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در زمینه کشاورزی اظهار کرد: در بخش کشاورزی مشکل عدم وجود آمارهای دقیق وجود دارد اما براساس آمار موجود میزان کل تولید محصولات زراعی در سال ۵۷، ۱۳٫۳ میلیون تن بوده که در سال ۹۵ به ۸۳ میلیون تن رسیده یعنی ۵۲۳ درصد افزایش داشته است.

وی با طرح این سوال که برخی دستاورد انقلاب را در این ارتباط ناشی از افزایش سطح زیرکشت می‌دانند، گفت: در پاسخ به آنها باید اظهار داشت، در حالی که قبل از پیروزی انقلاب ۹٫۴ میلیون هکتار زمین زراعی وجود داشت که این رقم اکنون به ۱۱٫۷ میلیون هکتار رسیده و صرفا ۲۴ درصد بر سطح زیر کشت زمین‌های زراعی اضافه شده است، اما به میزان تولیدات ۵۲۳ درصد افزوده شده است.

رئیس بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به اینکه در ۴۰ سال گذشته برای تولید محصولات کشاورزی اقدامات خوبی در زمینه تولید بذر صورت گرفته است، اظهار داشت: تولید بذر اصلاح شده کشور در این مدت ۲۰ برابر شده است و تولیدکنندگان بذوری که تحت نظارت موسسه ثبت و گواهی بذر تولید دارند، بر میزان تولیدشان ۳ برابر اضافه شده است.

جهان سوز گفت: در حالی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تعداد ارقام اصلاح شده بذور مصرفی در بخش کشاورزی بسیار محدود بود امروز ۳۵۰ رقم بر بذور مورد نیاز کشور اضافه شده است و دارای استانداردهای بومی و محلی بذر هستیم.

جهان سوز با بیان اینکه فناوریهای نوین در بخش کشاورزی ترویج یافته است گفت: اکنون از فناوری کشت بافت تولید محصولات کشاورزی استفاده می‌کنیم و وضعیت بهداشت، علم و ترویج در این بخش قوی و منجر به ایجاد حماسه ملی در بخش کشاورزی شده است.

وی با بیان اینکه گندم ناموس کشاورزی ایران است گفت: کسانی که می‌گویند باید تولید گندم را در کشور قطع کرد چون قیمت‌های جهانی ارزانتر است باید به عقل یا طینت آنها شک کرد.

رئیس بسیج مهندسین کشاورزی اظهار داشت: باوجود تمامی موفقیت‌ها در بخش کشاورزی هنوز میزان واردات در این بخش بالا است اما این مشکلات نیز با اتکا به توان داخلی قابل حل اشت.

جهان سوز اظهار داشت: در حالی که متوسط تولید برنج در کشور ۳٫۴ تن الی ۴ تن است که نمونه‌های ما ۱۳ تن در هکتار تولید می‌کند؛ این امر به معنی آن است که  علم و توان لازم در بخش کشاورزی کشور وجود دارد و باید به سایر کشاورزان نیز توسعه یابد.

وی با بیان اینکه میانگین تولید ذرت در کشور مناسب است، گفت: در هر هکتار از مزارع کشور به طور میانگین ۷٫۶ تن ذرت تولید می‌شود اما کشاورزانی نیز داریم که ۱۹ تن در هکتار ذرت برداشت می‌کنند.

رئیس بسیج مهندسین کشاورزی وضعیت سلامت تولیدات کشاورزی را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مناسب ارزیابی و اظهار کرد: یکی از مواردی که قبل از پیروزی انقلاب جایش در بخش کشاورزی خالی بود نبود استانداردهای لازم بود اما اکنون در بخش کشاورزی استانداردسازی صورت گرفته است و بیش از ۵۰ محصول کشاورزی ما استاندارد تولید دارد.

وی با اشاره به  اینکه آب در کشور ما تبدیل به یک معضل شده است، گفت: با این وجود تکنولوژی و توانمندی‌های لازم وجود دارد تا از آب استفاده بهینه صورت گیرد.

**جهاد سازندگی را در ۲۱ سالگی شهید کردند!

وزیر اسبق کشاورزی نیز در این مراسم و در آستانه سالگرد تاسیس جهاد سازندگی گفت: جهاد را در جوانی و در عمر ۲۱ ساله خود با وجود خدمات بسیاری که داشت شهید کردند.

محمدرضا اسکندری اظهار کرد: جهاد سازندگی منشاء خدمات بسیاری در عمر ۲۱ ساله خود برای کشور شد، اما جهاد سازندگی را در جوانی شهید کردند.

وی افزود: جهاد سازندگی خدمات وسیعی به روستاها ارائه داده بود و در واقع پدیده انقلاب به حساب می‌آمد اما عوامل نفوذ از ابتدا در جاهای مختلفی نفوذ کردند و اقداماتی کردند که باعث انحلال جهاد سازندگی و ادغام با بخش کشاورزی شد.

وزیر اسبق کشاورزی ادامه داد: زمانی که این تصمیم توسط مجلس وقت گرفته شد رهبر معظم انقلاب مخالف این امر بودند و گفتند اگر که تصمیم گرفته نشده است تجدید نظر شود در غیر این صورت برای انتخاب افراد در وزارتخانه جدید دقت لازم به عمل آید؛ وزرای جهاد کشاورزی نیز در ادوار مختلف به همین صورت دارای سابقه جهادی بوده‌اند.

اسکندری گفت: جهاد سازندگی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران بود و اکنون نیز باید دوباره به سمتی برویم که احیا شود.

وزیر اسبق کشاورزی اظهار داشت: باید عوامل نفوذ را شناسایی و حذف کرد و تراز انقلاب اسلامی مورد توجه قرار گیرد؛ اگر بخواهیم تراز انقلاب شاخص خودمان باشد باید کارهای دیگری نیز انجام شود.

اسکندری افزود: حضرت امام(ره) در فرمایشاتشان همواره بر لزوم خودکفایی در محصولات کشاورزی و غذایی تاکید داشتند و امروز این خواسته توسط رهبر معظم انقلاب مطرح است.

وی با تاکید بر اینکه عوامل نفوذ در کشور باید حذف شوند گفت: بعد از جهاد سازندگی هر موقع موضوع خودکفایی مطرح شد برخی موضع گرفتند و در برابر تفکرات ما می‌توانیم مقاومت کردند و به دنبال ترویج ما نمی‌توانیم بودند به طوری که یک روز بحث بحران آب را مطرح کردند و روز دیگر گفتند که دانش لازم را نداریم.

وزیر اسبق کشاورزی باید توجه داشت که بحران آب در کشور نداریم بلکه بحرا ن مدیریت منابع آب وجود دارد، کسانی که همواره بحران آب را مطرح می‌کنندن هیچ وقت راه حلی در این ارتباط ارائه ندادند بکله گفتند باید کشاورزی نکنیم و ۵۰ درصد جمعیت کشورمان باید از کشور کوچ کنند.

اسکندری گفت: کسی که می‌گوید تولید نکنیم عکس حرف امام(ره) و مقام معظم رهبری صحبت می‌کند و باید جریان انقلاب این افراد را حذف کند.

رئیس شورای اندیشکده کشاورزی بسیج ادامه داد: در حال حاضر در کشورآبیاری تحت فشار پیاده  و توجه به منافع طبیعی و آبخیزداری انجام می‌شود و دانشکده‌های متعدد کشاورزی در کشور ایجاد شده است که همه اینها از دستاوردهای انقلاب بوده است و قبل از پیروزی انقلاب اقداماتی در این راستا نداشتیم.

اسکندری با بیان اینکه اتفاقات افتاده در بخش کشاورزی ۲۰ درصد ظرفیت کشور است گفت: کسی که طرح نکاشت را در کشور مطرح کرده چه کسی است؟ عوامل نفوذ این موارد را مطرح می‌کنند تا مانع حرکت نیروهای انقلاب اسلامی شوند به طوری که حتی می‌گویند نیروهای فنی نداریم اما در واقع باید توجه داشت که ما از نیروهای فنی خود به درستی استفاده نکردیم.

* فریاد حجتی از دست تفکر ما نمی‌توانیم بلند است

وزیر اسبق کشاورزی با اهمیت خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی گفت: در حالی که برخی مخالف تولید گندم در کشور هستند و آن را مزخرف می‌دانند نیروهای انقلاب مخالف این امر هستند و این اتفاق فریاد محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی را نیز بلند کرده است.

اسکندری اظهار داشت: در حالی که متوسط برداشت گندم در کشورمان ۴ تن در هکتار است کشاورزانی داریم که ۱۲ تن در هکتار گندم برداشت می‌کنند و در صورتی که متوسط برداشت گندم در مزارع کشور به ۶٫۵ تن کشورهای پیشرفته برسد به صادر کننده بزرگ این محصول تبدیل می‌شود.

وی در پایان صحبت‌های خود گفت: دستاوردهای انقلاب در بخش کشاورزی بی‌نظیر است و مشکلات فعلی کشاوری نیز به خاطر «تفکر ما نمی‌توانیم» در ادوار انقلاب بوده و برای کشاورزی کشور مانع ایجاد کرده است.

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.