گفت و گوی جهان اقتصاد با الهه کولایی درباره مشکل حضور زنان در ورزشگاه: به مطالبات زنان پاسخ قانع کننده بدهیم

 

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

ایمیل:

Alireza_emami1992@yahoo.com

«ورودِ زنان به ورزشگاه دیگر نباید مطرح شود.» این جمله ای بود که روز گذشته به نقل از آیت الله مکارم شیرازی، ابتدا در شبکه های مجازی مطرح شد. ایشان در بخشی از سخنان خارج از فقه این موضوع را مطرح کردند که :

«طرح مجدد این مسئله، رفتن راه انحرافی است. وی با اشاره به این مسئله تصریح کرد: این طرح در دولت قبل نیز مطرح شد، اما هم رهبری و هم مراجع مخالفت کردند و باز هم متاسفانه برخی با وجود اطلاع از این کار به دنبال تصویب آئین نامه هستند.

وی اظهار کرد: مگر مشکلِ کشور ما ورود زنان به ورزشگاه است؟ مشکل مردم گرانی نان و بیکاری جوانان تحصیلکرده و اشتغال و مشکل بانک است که مردم را بیچاره کرده است.

وی با بیان اینکه خواه ناخواه این مسئله مفاسدی در پی دارد عنوان کرد: دولت به جای نوشتن آئین‌نامه برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها، برای گران نشدن نان و رفع مشکلات بیکاری و معیشتی مردم آئین نامه بنویسد.»

اما شاید سوال باشد که آیا نظر همه مراجع تقلید به صورت است یا خیر. با پیگری ها جهان اقتصاد و گفت وگو با افرادی که در دفتر مراجع تقلید به شبهات پاسخ می دهند، متوجه شدیم که تعدادی از آنها نظری در این رابطه ندادند، برخی نیز هم عقیده با آیت الله مکارم شیرازی هستند و البته یکی از مراجه تقلید(آیت الله صانعی) با حضور زنان در ورزشگاه موافق اند.

صحبتهای روز گذشته آیت الله مکارم شیرازی واکنش های مختلفی را به همراه داشت. به همین منظور به سراغ الهه کولایی نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی رفتیم و با ایشان در این رابطه گفت و گو کردیم که در ادامه با هم می خوانیم:

حضور بانوان در استادیوم برای دیدن مسابقه فوتبال به مشکلی تبدیل شده است که به نظر می رسد به این راحتی ها حل نمی شود. به عقیده شما، چه باید کرد تا بتوان در اینده شاهد حل این موضوع باشیم؟

در همه جوامع بشری مسائل و موضوع های مختلفی در حال شکل گرفتن است و جامعه ما هم از این قاعده مستثنی نیست.

موضوع حضور زنان در ورزشگاه آن هم برای دیدن مسابقه فوتبال، بیش از آنکه یک تقاضای واقعی باشد یک امر نمادین در ارتباط با تقاضای زنان برای استفاده از فضای عمومی است.

او ادامه داد: در این زمینه وظیفه نهاد های دولتی و غیر دولتی است که با نهادهای مرتبط با صدور احکام مذهبی در این زمینه ارتباطی مستمر را ایجاد کنند. آنها باید بتوانند این تغییرات و دگرگونی ها را به گونه ای مناسب و واقعی به نهادهای ذی ربط منتقل کنند و از آنجا که در مکتب اجتهاد برای همه نیازهای انسان و در همه زمان ها پاسخ مناسب وجود دارد، علما باید این ظرفیت را با ارائه پاسخ های مناسب به گونه ای رضایت بخش به نمایش بگذارند.

الهه کولایی افزود: در واقع ما نیازمند تلاش های همه جانبه نهادهای رسمی و غیر رسمی برای طرح این مسئله و ابعاد آن و تجزیه و تحلیل جامع هستیم تا به پاسخ مناسب و قانع کننده برای جامعه دست یابیم. بدون تردید جامعه ایرانی با تغییرات پرشتاب رو به رو است که اگر این تحولات پر شتاب به درستی درک نشود جامعه را با دشواری ها و مشکلاتی رو به رو خواهد کرد.

چه کمکی از دست مردم برای حل این مشکل بر می آید؟

سازمانهای دولتی و غیر دولتی باید در ارتباط با مراجع، مسائل مختلف و ابعاد گوناگون را بازگو کنند تا آنها بتوانند در پاسخ به نیازهای گوناگون جامعه پاسخی مناسب و رضایت بخش را ارائه کنند.

نظرات شما

×

Comments are closed.