گشایش دروازه ملل به روی تجارت شرق

آخوندی در آیین افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی مطرح کرد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی گفت: چابهار پس از تکمیل زیرساخت های حمل و نقل بندری، جاده و ریلی به بندری رقابتی، مدرن و دروازه ملل منطقه تبدیل می شود.

به گزارش جهان اقتصاد، عباس آخوندی در آیین افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی که با حضور رئیس جمهوری و مهمانان داخلی و خارجی در سالن همایش های منطقه آزاد چابهار برگزار شد، اظهار کرد: بندر چابهار برای همسایگان ایران فایده زیادی در زمینه جابه جایی کالا دارد و می تواند سبب رونق و توسعه این کشورها شود.

وی افزود: چابهار با اتصال به شبکه ریلی نقش مهمی در توسعه ایران ایفا و کشورهای همسایه نظیر افغانستان و آسیای میانه را به آبهای اقیانوسی متصل می کند.

وی بیان کرد: در چابهار به دنبال کیفیت خدمات بندری هستیم و توسعه روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی با کشورهای همجوار سبب پیشرفت و آبادانی هر منطقه می شود.

وی همچنین گفت: جاده چابهار- زاهدان برای رونق حمل و نقل باید ۲ بانده تا کیفیت جابه جایی کالا بهتر شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: یکی از برنامه های مهم این وزارتخانه اتصال چابهار به بندر گوادر پاکستان است که در حال برنامه ریزی برای اتصال این ۲ بندر هستیم.

آخوندی اظهار داشت: ساخت بندر در چابهار سبب توسعه و انتقال محصولات پتروشیمی می شود و بنا داریم کل زنجیره حمل و نقل و لجستیک را فراهم کنیم تا سرمایه گذاران هیچ مشکلی نداشته باشند.

وی تصریح کرد: هند در فاز نخست بندر شهید بهشتی مشارکت خوبی داشته و ۸۵ میلیون دلار برای تجهیزات سرمایه گذاری کرده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: در فاز نخست توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، ظرفیت بندر را از ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن رسانده‌ایم و تاکنون نیز بیش از ۳۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده و این سرمایه گذاری تا ۸۵۰ میلیون دلار ادامه پیدا خواهد کرد. همچنین علاوه بر بحث بندر، مهم آن است که بتوانیم در این منطقه، پشتیبانی‌های لازم را داشته باشیم. لذا شهر چابهار باید شهری باشد که بتواند از این بندر پشتیبانی کند یا این بندر چیزی باشد که بتواند به شهر چابهار خدمات ارایه کند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: نکته بسیار مهم این است که این بندر جزو شبکه حمل و نقل جهانی قرار بگیرد. لذا ارتباط ریلی بندر با شبکه ریلی ایران که پس از آن این منطقه را به شبکه ریلی آسیا و تا شبکه ریلی اروپا وصل می‌کند نکته مهم دیگری است. به همین دلیل نیز همزمان با بحث بندر چابهار ما بحث ریل چابهار به سمت زاهدان را در دست اجرا داریم که خوشبختانه زیرسازی ریلی چابهار تا ایرانشهر ۵۰ درصد پیشرفت کرده است و بخش چابهار به سمت زاهدان نیز شروع شده با حدود ۴ تا ۵ درصد پیشرفت فیزیکی و با سرعت کار را پیش می‌بریم.

وی همچنین در بیان این مطلب که برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برای توسعه زیرساخت‌ها برای جاده‌های آن منطقه برای ترانزیت و وصل به آسیای میانه و افغانستان چیست؟ گفت: در حال حاضر جاده‌ای بین چابهار – زاهدان داریم که جاده تقریبا مناسبی است که البته بخشی از جاده از کیفیت پایینی برخوردار است که باید به آن رسیدگی کنیم.

**سرمایه گذاری یک میلیاردی در بندر شهید بهشتی

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه این مراسم گفت: توسعه بندر چابهار و آماده سازی زیرساخت های حمل ونقل بندری و ریلی ثمره عزم جدی نظام برای آبادانی بهتر سواحل مکران است.

محمد راستاد اظهار کرد: در بندر چابهار ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب لایروبی، استحصال ۲۰۳ هکتار، پنج کیلومتر دایک حفاظتی و هزار و ۷۰۰ کیلومتر اسکله انجام شده است.

وی بیان کرد: در مجموع یک میلیارد دلار برای خرید تجهیزات، زیرساخت ها و زیربناهای بندر شهید بهشتی سرمایه گذاری شده که در نوع خود یکی از بزرگترین پروژه های ایران است.

راستاد تصریح کرد: در سواحل ۱۵ موج شکن با هزینه ۲۶۰ میلیارد تومان ایجاد شده است تا بستر سرمایه گذاری برای افراد بومی فراهم شود.

مدیرعامل بنادر و دریانوردی گفت: تخفیف ۸۵ درصدی در انبارداری کانتینرهای صادراتی و تخفیف ۷۵ درصدی در انبارداری کانتینرهای وارداتی در بندر راهبردی چابهار اعمال می شود.

راستاد اظهار داشت: برای حمایت از صاحبان کالا علاوه بر وجود معافیت ۱۰ درصد تخفیف سود بازرگانی برای کالاهای وارداتی و ۳۰ درصد تخفیف بر هزینه حمل و جابه جایی (THC) نسبت به سایر بنادر کشور اعمال می شود.

وی ادامه داد: تخفیف حمل کانتینر شامل ۳۰ درصد بر عوارض بندری کشتی کانتینر وارده، اعمال تخفیف پلکانی براساس حجم به هزینه THC خطوط لاینر و تخفیف هزینه انبارداری، تخفیف بر کالاهای غیرکانتینری شامل ۳۰ درصد برای جابه جایی و انبارداری در مقایسه با سایر بنادر کشور از جمله بسته های تشویقی است که می تواند برای جذب ترافیک کالا و رونق محور شرق کشور تاثیرگذار باشد.

وی تاکید کرد: چابهار یکی از بهترین نقاط برای جابه جایی کالاهای ایران و کشورهای همسایه به سایر نقاط دنیاست.

وی افزود: بندر چابهار به عنوان یکی از بنادر مهم در جنوب ایران و در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته است که به علت موقعیت استراتژیک و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: هم اینک در بندر شهید بهشتی چابهار کشتی های بزرگ اقیانوس پیما و بیش از ۱۰۰ هزار تنی قابلیت پهلوگیری دارند که این امر سبب رونق و توسعه اقتصادی در این منطقه می شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.