گسست‌های همبستگی

۱۳۹۶/۱۰/۲۳

میثم سعادت-گروه سیاسی

حزب همبستگی، پنجمین کنگره خود را برگزار کرد و یکی دیگر از مجموعه های اصلاح طلب، ساختار خود را با خواسته وزارت کشور تطبیق داد. حالا می توان گفت حزب جوانان ایران اسلامی و حزب اعتماد ملی تنها تشکیلاتی هستند که هنوز تغییرات لازم را در اساسنامه خود ایجاد نکرده اند و تقریبا یک ماه دیگر فرصت دارند تا بتوانند اجازه فعالیت را از وزارت کشور بگیرند
با این حال حزب همبستگی، در پنج دوره برگزاری کنگره های سالانه خود، بیشترین حجم انشعاب و اختلاف را در تشکیلات خود تجربه کرده است. همین پنجشنبه خبرگزاری فارس خبر داده بود که ابراهیم اصغرزاده برای حضور در شورای مرکزی و رسیدن به صندلی دبیرکلی حزب، لیست داده بود و لابی کرده بود اما نتیجه انتخابات شورای مرکزی نشان داد اصغرزاده به آنچه می خواست نرسیده است. هر چند روزگاری دبیرکلی این حزب به عهده او بود.
اما محمد سالاری، عضو شورای شهر تهران نفر اول انتخابات شورای مرکزی حزب همبستگی شد. سالاری سالهاست به مدد دبیرکلی این حزب، عضو ثابت جلسات شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان شده است و با همین بلیط، مجوز حضور در لیست اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر شورای شهر تهران را به دست آورده است.
علی اصغر احمدی، معاون سیاسی وزیر کشور در زمان انتخابات سال ۹۶، دیگر چهره مهم حزب همبستگی به شمار می‌رود. محمود کلهری، مشاور امور اجتماعی و رسانه‌ای معاونت حقوقی رئیس جمهور، کریم ملک‌آسا، نماینده دوره دوم و سوم مجلس، شهامت هدایت، مدیرکل منابع طبیعی اردبیل، احمد قاسمی، فعال سیاسی مازندران، محمدرضا پوینده، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، عباس میرزا ابوطالبی، معاون و جانشین وزیر مسکن و شهرسازی در دوره سید محمد خاتمی دیگر اعضای شورای مرکزی هستند که ترکیب شورای مرکزی را با حضور هدایت‌الله جمالی‌‌پور، فرماندار ویژه شهرستان ری در کنار علیرضا صادقی، مهرداد مسعودی، منصور کمالی، ناصر رضاپور، علی توکلی، علی داوطلب، فاطمه کی قبادی، حسین احمدی، سید حسین دلبری، عبدالله کعبی، مرتضی ملک‌‌پور، حمیدرضا شهبازی، مهدی گندمی، حسن الماسی، عیدمحمد نورائی، علی داستانی، والی‌‌الله توکلی، علی خسروی، ولی‌‌الله کاشکی، محمدرضا بهمئی، جلیل مقدم، یدالله فضل‌الهی تکمیل می‌کنند.
انشعاب‌ها:حزب همبستگی، مملو از چهره هایی هست که دوره ای عضو شورای مرکزی این حزب بودند و دوره ای دیگر علم انشعاب به دست گرفتند. مشهورترین آنها همین ابراهیم اصغرزاده است که سال ۸۰ با تکیه بر دبیرکلی حزب همبستگی قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را داشت. البته که صلاحیت وی تایید نشد اما اصغرزاده به عنوان یکی از چهره های همیشه منتقد اصلاح طلبان در تاریخ باقی ماند.
الیاس حضرتی و غلامرضا انصاری دیگر چهره هایی هستند که سابقه عضویت در شورای مرکزی حزب همبستگی را دارند. حضرتی این روزها رئیس هیئت اجرایی حزب اعتماد ملی شده است و قرار است برای احیای این حزب اصلاح طلب تلاش کند. غلامرضا انصاری نیز رئیس و سخنگوی هیئت موسس حزب اتحاد ملت بود و اکنون نیز یکی از اعضای موثر شورای مرکزی این حزب به شمار می رود.
اما انشعاب ها و انصراف ها به همین سه نفر محدود نشد. زارع فومنی و راه چمنی از دیگر چهره های منتقد جریان اصلی اصلاحات بودند که هر کدام دوره ای در این حزب مسئولیت هایی به عهده داشتند. از این جمع راه چمنی بعد از اینکه در کنگره قبلی همبستگی انتخاب نشد، حزب همکاری ملی را راه اندازی کرد و روزنامه ای به همین نام را هم در کنار روزنامه قرار داد.
زارع فومنی هم مسیری مشابه را طی کرد. البته وی به اظهار نظرهای بی پروا و تند علیه رهبران اصلاح طلب مشهور است و بیشتر از آنکه چهره مقبول رسانه های اصلاح طلب باشد، بیشتر در خدمت جریان اصولگرایی برای تخریب چهره اصلاح طلبان بوده است.
حالا حزب همبستگی، پنجمین دوره شورای مرکزی خود را در بیستمین سالگرد خود شناخته است. وضعیت فعالیت این حزب در دو دهه گذشته، بیشتر هر مسئله‌ای، نمایانگر وضع نامطلوب احزاب در ایران است.

نظرات شما

×

Comments are closed.