گزارش معاملات بورس کالای ایران

رسول شاهپوری، کارشناس معاملات بورس کالا در کارگزاری مبین سرمایه

درمعاملات روز چهارشنبه بورس کالا مقدار ۹۶۷۰۰ تن کالا به ارزش ۱۰۱۴۸۲۶  میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

محصولات صنعتی و معدنی

تالار محصولات صنعتی بورس کالا امروز شاهد داد و ستد ۱۵۰۰ تن انواع تیر آهن ۱۴ ذوب آهن اصفهان و شمش آلومینیوم،به ارزش ۵۵۱۶۶ میلیون ریال بود.نکته مهم این تالار عرضه سبد میلگرد توسط فولاد آذربایجان با قیمت پایه ۱۴۶۰۰ ریال بود که مورد معامله قرار نگرفت.تالار صنعتی امروز روز خلوتی را پشت سر گذاشت و فقط ۲ معامله در آن انجام شد.

محصولات پتروشیمی و نفتی

تالار محصولات پتروشیمی و فراورده های نفتی بورس کالای ایران با معامله ۷۵۱۸۲ تن انواع محصولات به ارزش کل ۷۸۵۳۸۰ میلیون ریال بیشترین حجم معاملات در تالار نقره را به خود اختصاص داد.در این تالار ۷ محصول با رقابت معامله گردید.

محصولات کشاورزی

تالار محصولات کشاورزی میزبان داد و ستد ۲۰۰۱۸ تن محصول به ارزش ۱۷۴۲۷۹ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت .همه محصولات با قیمت پایه مورد معامله قرار گرفتند.ذرت دانه ای، گندم خوراکی و روغن پالم از جمله محصولات معامله شده در این تالار بود.

جوّ بازار

در معاملات این روز؛ شاهد داد و ستد محصولات صنعتی،کشاورزی و پتروشیمی بودیم در تالار صنعتی روز خلوتی را سپری کردیم و سبد میلگرد آذربایجان مورد معامله قرار نگرفت چرا که تقاضایی برای آن نبود. عده ای علت امر را قیمت با لای آن با مالیات بر ارزش افزوده می دانند ولی به هر حال تقاضای برای آن وجود نداشت البته پیش بینی می شود هر چه قدر به شب عید نزدیک می شویم شاهد رشد قیمت ها در حوزه آهن و فولاد خواهیم بود چرا که بسیاری از معامله گران تمایل دارند تا آخر امسال تکلیف موجودی انبار خود را تعین نمایند و زمزمه های رونق نسبی بازار در اویل سال آینده تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری شنیده می شود و لذا افزایش قیمت در این دو هفته دور از انتظار نمی باشد.در پتروشیمی در تالار پتروشیمی نیز ۷ محصول  از جمله اوره صنعتی با افزایش قیمت مواجه شدند و می توان علت آن را افزایش قیمت این محصول در بازار خارج از بورس دانست. در تالار کشاورزی هیچ یک از محصولات با افزایش قیمت مواجه نبودند و لذا این تالار روز آرامی را پشت سر گذاشت. نکته مهم عدم افزایش قیمت شکر در ماه های اخیر می باشد که به دلیل سیاست های افزایش عرضه توسط دولت به منظور کنترل بازار می باشد. این کالای سفید امروز به قیمت ۲۵۲۰۰ ریال مورد داد و ستد قرار گرفت. همچینین امروز روغن پالم مالزی نیز بدون افزایش قیمت به قیمت ۳۵۰۰۰ ریال مورد معامله قرار گرفت. به طور خلاصه ۱۸ معامله در این بازار انجام گرفت.پیش بینی می شود تا پایان امسال شاهد هیچ گونه افزایش قیمت محصولات کشاورزی نباشیم چرا که اهرمی به نام مازاد عرضه تا پایان امسال در این بازار خود نمایی می کند.

نظرات شما

×

Comments are closed.