گزارش مثبت آمانو، بازار بورس را مثبت کرد

مرتضی ابراهیمی – درصورتیکه اعضاء شورای حکام با توجه به گزارش مثبت آمانو مبنی بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای کشورمان به بسته شدن پرونده احتمال غیر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران رأی دهند ظرف مدت کوتاهی باید کلیه تحریم های مرتبط با موضوع هسته ای لغو شوند که عمده آنها تحریم های اقتصادی است. لذا دورنمای روشن اقتصادی و نیز اتفاقات تأثیر گذاری بر این مهم با لغو تحریم ها چیزی غیر از آنچه که این روزها در بورس می بینیم می باشد.از همین رو برای اینکه فرصتی دوباره به بازار سرمایه داده باشیم را هم صبر می کنیم و به انتظار معاملات فردا می مانیم شاید اهالی بازار و دماسنج اقتصاد به دنبال تأیید رسمی و به عینیت رسیدن حل موضوع هسته ای کشورمان است. هر چند که با این نگاه ها و حرف ها سعی داریم برای بازار سرمایه زمان بخریم اما شاید به احتمال حتی یک درصد واکنش بازار سرمایه به حل مناقشه هسته ای منوط به جلسه شده باشد. بر این اساس شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه ۲۴ آذر ماه ۹۴، با ۱۶ واحد افزایش به رقم ۶۲ هزار و ۲۳۳ واحد رسید.
شاخص کل هم وزن نیز با ۱۴ واحد رشد عدد ۹هزار و ۶۲۵ واحد را تجربه کرد. شاخص سهام آزاد شناور اما پس از افزایش ۹۰ واحدی به عدد ۶۸ هزار و ۲۷۹ واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۴۴ واحدی عدد ۴۲ هزار و ۷۵۷ واحد را تجربه کرد که شاخص بازار دوم با ۱۵۱ واحد کاهش به عدد ۱۴۰ هزار و ۷۲۴ واحد دست یافت.
همچنین شاخص کل فرابورس در پایان معاملات این بازار پس از رشد ۸ واحدی عدد ۶۸۹ واحد را به نمایش گذاشت.
نماد معاملاتی سه شرکت بانک انصار با ۱۹ واحد، بانک تجارت با ۱۶ واحد و پالایش نفت بندرعباس با ۱۳ واحد افزایش بالاترین تأثیر مثبت را در برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل نماد معاملاتی سه شرکت تاپیکو با ۱۸ واحد، مپنا با ۱۱ واحد و خدمات انفورماتیک با ۹ واحد کاهش بالاترین تأثیر منفی را بر محاسبه این شاخص به دوش کشیدند.
بر اساس این گزارش، ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از ۷۴ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۳۷۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۳ هزار و ۴۴۲ نوبت خرید و فروش بود.

گزارش خانم عباسی، کارشناس روابط عمومی بورس تهران از معاملات روز سه‌شنبه تالار بورس را این‌جا بشنوید:

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.