گره یمن به این راحتی ها باز نمی شود

 

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

در چند روز گذشته خبرهایی از آشوب در یمن به گوش رسید که زنگ خطری برای آینده این کشور بود، زیرا هر مشکل جدید می توانست اوضاع یمن را پیچیده تر و وخیم تر کند. علی عبدالله صالح که روز گذشته کشته شد در روزهای گذشته عربستان را به افشای نامه ای محرمانه تهدید کرده بود. سرانجام او به قولی که داده بود وفا کرده و سند پیشنهاد عربستان برای حمله اسرائیل به مصر و سوریه قبل از ۱۹۶۷ را منتشر کرد. نام او که دوباره با کودتا علیه همپیمانان سابق خود به صدر اخبار برگشته بود اعلام کرد که دوران حوثی ها به سر ریده است. رئیس جمهور سابق یمن که رویکرد متفاوتی را نسبت به قبل در پیش گرفته بود گفت: «ما کارهای بسیاری را از انصارالله تحمل کردیم، اما سازش را ترجیح دادیم، دو گزینه در مقابل ما وجود داشت که یکی حفاظت از دولت و نهادها و حفاظت از جان مردممان در سراسر یمن بود و گزینه دیگر ادامه روش «شبه نظامیان» بود و باید  کاری را که لازم بود، می‌کردیم چراکه تاریخ به کسی رحم نمی‌کند.»

بعد از آن بود که وزیر خارجه یمن وابسته به دولت منصور هادی اعلام کرد، این دولت از عقب‌نشینی صالح از همپیمانی با انصارالله حمایت می‌کند.

روز شنبه الجزیره شنبه نقل کرد که علی عبدالله صالح از ایران و حزب‌الله لبنان درخواست میانجی‌گری کرده است تا اختلافات حزبش (حزب الموتمر) با انصارالله یمن را حل کنند.

اما خبرهای رسیده از یمن در روز شنبه به عبدالله صالح ختم نشد و بسیاری از خبرگزاری، خبری مبنی بر اصابت موشکی از طرف حوثی ها به سمت نیروگاه در حال تاسیس ابوظبی را منتشر کردند که البته از سوی اماراتی ها این خبر تکذیب شد.

اما روز گذشته برای یمن روزی پرالتهاب بود. ابتدا ظهر شنبه خبری از درگیری میان نیروهای عبدالله صالح و انصارالله روی صفحه خبرگزاری ها رفت. بعد از آن از زخمی شدن عبدالله صالح خبرهایی منعکس شد و در نهایت با انتشار فیلم و عکس و بیانیه انصارالله کشته شدن رئیس جمهور پیشین یمن تایید شد. گرچه در ابتدا یکی از فرزاندان او این خبر را تکذیب کرد اما بعد از آن حتی رسانه های سعودی آن را تایید کردند.

در بیانیه وزارت کشور یمن وابسته به انصارالله بر “پایان حضور شبه نظامیان خائن و کشته شدن علی عبدالله صالح، رهبر این شبه نظامیان و شماری دیگر” تاکید شده است.

این وزارتخانه با اعلام اینکه تمامی پایگاه‌ها و مواضع شبه نظامیان خائن در صنعا و اطراف آن و دیگر استان‌ها در کنترل کامل انصارالله است، پایان بحران صنعا را اعلام کرد.

اما همه چیز به عبدالله صالح ختم نشد. بعد از اعلام کشته شدن او بود که العام شد، یاسر العواضی، معاون دبیرکل کنگره مردمی نیز کشته و عارف الزوکا، دبیرکل کنگره مردمی صالح زخمی شده است.

خبرنگار بی بی سی فارسی گفت: خودرو حامل علی عبدالله صالح به رگبار گلوله بسته شده بود.

آقای صالح در حالی که در مسیر شهر سنحان – زادگاهش- در جنوب صنعا در حرکت بوده به رگبار گلوله بسته شده و او و همراهانش کشته شده اند.

تصاویر نشان می دهد که گلوله به سر او اصابت کرده و باعث مرگش شده است.

در همان زمان نیز ائتلاف متجاوز عربی از ساکنان و غیرنظامیان صنعا خواست تا حداقل ۵۰۰ متر از تجمعات و مقرهای حوثی‌ها فاصله بگیرند.

رئی سجمهور پیشین یمن که بیست و دو سال رئیس جمهور این کشور بود سرانجام بعد از سرنگونی کشته شد. احتمال مرگ او نیز زمانی شدت گرفت که شش روز گذشته همپیمانی خود با حوثی ها را به هم زد و میان طرفداران وی و حامیان حوثی ها درگیری صورت گرفت. عبدالله صالح که در روزهای اخیر شرطی را برای مذاکره ائتلاف ضد یمن گذاشته بود و علاوه بر آن از ایران، حزب الله  نیز خواستار کمک شده بود، با کشته شدنش معادلات یمن را به هم ریخت و باید منتظر ماند و دید واکنش کشورهای مخالف با حوثی ها چه خواهد بود. سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که کنترل صنعا را به طور کامل در دست دارد. اشرف لقمان، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه امارا ترا تهدید کرد و گفت: امارات دیگر کاملا ناامن است. نیروهای مسلح یمن موشک‌های کروز زیادی دارند و حوادث غافلگیرکننده بیشتری در راه است. نیروهای مسلح یمن توانایی ساخت تعداد بیشتری از موشک‌های کروز را دارند.

به نظر می رسد در آینده اخبار مختلفی از یمن مخابره خواهد شد و باید صبر کرد و دید چه بر سر این کشور فقر خواهد آمد.

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.