گردهمایی هنرمندان در پایتخت جهانی صنایع دستی

زینت هلیلیهجدهمین نشست شورای جهانی صنایع دستی صبح یکشنبه با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رئیسان جهانی صنایع دستی در اصفهان گشایش یافت. در این همایش حدود ۲۰۰ نفر از شخصیت‌های بین‌المللی از ۲۰ کشور جهان حضور دارند.

گفتنی است که اصفهان در سال گذشته به عنوان پایتخت جهانی صنایع دستی معرفی شده و در سال جاری برای نخستین بار و پس از ۷۲ سال نشست شورای جهانی صنایع دستی در این شهر برگزار شد و این در حالی است که ایران طی ۷۲ سال گذشته در این اجلاس حضور نداشته است.

برگزاری اجلاس صنایع دستی در اصفهان به حیات این هنر در جهان کمک می کند

وانگ شان، رئیس شورای جهانی صنایع دستی با اشاره به ضرورت توجه به صنایع دستی به عنوان میراث گران بها تاکید کرد: برگزاری چنین نشستی در اصفهان بعد از ۱۸  سال به حیات صنایع دستی در جهان کمک کرده و در راستای ارتقاء وضعیت آن کمک می‌کند.

وی با اشاره به ضرورت گسترش فضای صنایع دستی در جهان گفت: صادرات در راستای بهبود صنایع دستی کمک ویژه ای به این هنر صنعت می کند و می تواند هنر جوامع مختلف را به هم نشان دهد.

وانگ شان  افزود: باید از مردم اصفهان، ایران و سازمان میراث فرهنگی و نهادهایی که کمک کرده اند تا این برنامه برگزار شود تشکر نمود و این کار می تواند به صنایع دستی ایران که جایگاه ویزه ای دارد کمک کند.

صنایع دستی درگاه دوستی‌‌های بین‌المللی را می‌گشاید

مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  در این آئین با اشاره به اینکه صنایع دستی به عنوان صنعتی پویا در راستای توسعه مطرح می‌شود، گفت: در حال حاضر تکیه بر صنایع دستی به عنوان صنعتی پاک و دوستدار محیط زیست به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه تعریف می‌شود.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار است که شهری در ایران به عنوان میزبان مجمع جهانی صنایع دستی انتخاب شده و آغوش پر مهر خود را در برابر میهمان این اجلاس گشوده است، افزود: جایگاه اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع و مهم‌ترین خاستگاه هنر- صنعتی بسیار برجسته بوده و بهترین گزینه برای میزبانی این رویداد مهم به شمار می‌رود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه اجلاسیه جهانی صنایع دستی فرصتی است که سیاست‌های جهانی برای رشد، تحول و تصور طراحی، تولید و بازرگانی صنایع دستی در زمینه‌های گوناگون مورد بررسی و بازنگری قرار گیرد، ابراز داشت: جهان امروز نیازمند توجه به صنایع سبز و صنایع کوچک از جنس صنایع دستی با عنوان صنایع پایدار برای تحقق توسعه پایدار است و این فرصتی است که به جهان داده شده است با تقویت مشاغل که زیرمجموعه صنایع خرد محسوب می‌شوند، علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمدزایی، تعاملات فرهنگی را افزایش سازنده دهند و امنیت آرامش و همکاری و محبت  و شادی را به دنیا اهدا شود.

وی با اشاره به اینکه هزاران انسان صاحب شغل می‌توانند از طریق توسعه صنایع دستی ارتزاق کنند، تصریح کرد: این افراد می‌توانند با مبادله محصولات دروازه‌های دوستی ملل را با یکدیگر بگشایند.

سلطانی فر اضافه کرد: صنایع دستی از فعالیت‌هایی است که مزایای مواد اولیه فراوان و ارزان، مدت آموزشی کوتاه و مهارت محوری نسبت به مهارت‌های دیگر صنعتی که به مواد گران قیمت و منابع عظیم انرژی و دوره آموزشی طولانی نیاز دارد، برتری می‌بخشد.

وی با بیان اینکه طی سه سال گذشته آسیب‌شناسی در حوزه صنایع دستی انجام شده است، افزود: از این رو با برنامه‌ریز‌ی‌های صورت گرفته، وضعیت صنایع دستی را که در بسیاری از عرضه‌های تولید و ترویج روند نگران کننده داشت، کنترل کردیم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزایش تعداد تولیدات صنایع دستی طی این سه سال و اتفاقات خوبی که در این زمینه افتاده است را مصداقی بر این مدعا دانست و تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه‌ها نقش بارز در معرفی صنایع و خیزش مجدد برای به دست آوردن بازارهای تاریخ در اقص نقاط گیتی داشته است .

وی با اشاره جایگاه صنایع دستی عنصر هویت بخشی ملی در ارتباط با صلح جهانی گفت: می‌توان با کمترین هزینه و بالاترین بهره برداری باب گفت‌وگو و تعامل و افزایش دوستی و مراودات بین‌المللی دنیا را فراهم کرد.

اجلاس جهانی صنایع دستی سبب تحول هنرهای دستی در کشور می‌شود

بهمن نامور مطلق، معاون صنایع دستی سازمان گردشگری نیز در این آئین گفت: هنرمندان صنایع دستی برای بهبود وضعیت خود به این اجلاس چشم دوخته اند و حضور هنرمندان سراسر دنیا در این اجلاس فرصتی ایجاد کرده تا هنردستی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: انسان بحران زده امروز نیازمند تجدید نظر در منش خویش است و هیچگاه حیات تا این حد دچار مخاطره نشده است.

نامور مطلق تاکید کرد: توجه به گفتمان‌های معنویت، انسانیت و تجدید نظر در الگوهای تولید و مصرف و سبک زندگی در این دوره ضرورت دارد.

وی گفت: لازم است ازفرصت برگزاری این اجلاس برای گفت وگو، صلح، همبستگی، احترام به یکدیگر، توجه به صنایع سبز، توسعه پایدار، توسعه جوامع محلی و فقر زدایی بهره برداری شود.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری افزود: شورای جهانی صنایع دستی بیش از هر زمان دیگری مسئولیت مهمی را بر عهده دارد که از جمله آن می توان به طراحی آینده بهتر برای میلیون ها هنرمند سراسر دنیا و رقابتی مناسب برای صنایع دستی اشاره کرد .

جانمایه حیات اصفهان هنر است

رسول زرگرپور، استاندار اصفهان نیز در این آئین، جانمایه حیات اصفهان را هنر دانست و اظهار داشت: برگزاری اجلاس مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان گواه خلاقیت و شکوه هنر این دیار است و شأن منزلت این خطه هنرپرور را در نزد جهانیان بیش از پیش نمایان می‌سازد.

وی اصفهان را کهن شهری دانست که مورخان آنرا سحر آمیز و افسانه‌ای خوانده‌اند، ابراز داشت: ما اصفهان را مهد هنر، فرهنگ، تمدن، معنویت، تاریخ و خلاقیت می‌نامیم و اصفهان شهر موزه‌ای است که پلکان تاریخ است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه ۱۰۲ اثر هنری استان اصفهان ثبت جهانی یونسکو شده است، افزود: همچنین اصفهان سرزمینی با بیش از هفت هزار سال تمدن مکشوف، سه دوره تاریخی پایتخت سیاسی ایران و بیش از ۲۲ هزار جاذبه ی فرهنگی، تاریخی، طبیعی، مذهبی و گردشگری است.

وی با بیان اینکه آئین‌ها، باورها، آداب و سنن، هنرهای بومی و اصیل و ارزش‌های برآمده از ژرفای فرهنگ پویا و ماندگار و معنویت هستی بخش این بوم کهن که در گذرگاه تاریخ و طی قرون و اعصار متمادی به اوج پختگی و بالندگی رسیده است، تصریح کرد: همچنین ذوق و نبوغ شگرف هنری که در آثار ارزشمند صنایع دستی و نیز معماری تجلی و تبلور یافته از سوی دیگر، از مصادیق بارز میراث فرهنگی ملموس و ناملموس اصفهان است.

زرگرپور افزود: در حقیقت دست آفریده‌های هنری و صنایع دستی و مواریث بی نظیر آن تجلی همان معنویت جاودانه و ناملموس است که بیانگر ذوق هنری کمال یافته و ایمان مذهبی هنرمندان سازنده ی آن است.

وی با اشاره به اینکه هنرمندان اصفهان، میراث بزرگ هنری این دیارند، افزود: این هنرمندان با خلق آثاری ارزشمند برگ زرین دیگری را در کتاب جاودانه هنر رقم زده اند.

استانداراصفهان اظهارداشت: بدون شک در عصری که پدیده‌هایی نظیر جهانی شدن و ظهور فضاهای مجازی، مرزهای جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری ملل دنیا را در نوردیده و اصالت جوامع بشری را در حوزه‌های مختلف کم رنگ می کنند، ضرورت حفظ و صیانت از حریم و موجودیت میراث ارزشمند هنرهای سنتی و صنایع دستی بیش از پیش آشکار می‌شود..

وی تصریح کرد: برگزاری اجلاس مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان گواه خلاقیت و شکوه هنر این دیار است و شأن منزلت این خطه هنرپرور را در نزد جهانیان بیش از پیش نمایان می‌سازد.

همچنین در حاشیه برگزاری این اجلاس ۱۰ نشان دست خلاق به ۱۰ هنرمند صنایع دستی اهدا شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.