گردشگری سلامت در نبود متولی به حاشیه می رود

۱۳۹۷/۰۵/۰۱

با توجه به بازی قدرت میان وزارت بهداشت و میراث فرهنگی
گردشگری سلامت در نبود متولی به حاشیه می رود

به گزارش گروه فرهنگی : گردشگری سلامت سه برابر گردشگری معمولی درآمد زاست که اگر روی آن متمرکز شویم می توانیم در کنار بحث درمان به درآمدزایی بسیار بالای آن فکر کنیم.
این را سرپرست اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت می گوید و تاکید دارد که در کتاب اعتبار بخشی ملی بحث حقوق بیماران معرفی شده که اگر بیمارستان های ما این استانداردها را رعایت کنند، بیماران داخلی شاهد رشد کیفیت و برای بیماران خارجی جذب بیشتر گردشگر خارجی را شاهد باشیم. ما برای گردشگری سلامت به لحاظ زیرساختی دچار مشکل هستیم از جمله بحث حمل و نقل و نیز تخت های بیمارستانی که باید بهبود بخشیده شود.
طرح آی پی دی برای مجوز دار کردن مراکز درمانی از مدت ها پیش صادر شده است اما بحث اعتبار بخشی، موضوعی بین المللی است؛ از جمله موارد تحت اقدام ما در این زمینه اعتبار بخشی ملی با رعایت الزامات آی اس کو آ است که بسیار معتبر است ما در تلاشیم تا استاندارد داخلی را با استاندارد بین المللی هماهنگ کنیم.
بحث بیمه های بین المللی و انتقال پول نیز بحث مهمی است که باید زیرساخت های آن در سطح بین الملل حل و فصل شود. در این زمینه شرکت های تسهیل کننده می توانند دلالان را ساماندهی کنند که با اقدامات صورت گرفته در سازمان گردشگری باید تعداد این شرکتهای گردشگران به قدری رشد کنند تا دست دلالان کوتاه شود.
اما سه کشورافغانستان، عراق و آذربایجان جزو مهمترین کشورهای گردشگری سلامت برای کشورمان به حساب می آیند که در صورت برنامه ریزی صحیح می توانند یکی از راه های کسب درآمد غیر نفتی کشور باشد.
مهدی کریمی رئیس شورای سیاست‌گذاری مرکز توسعه گردشگری سلامت در کشورهای اسلامی در این زمینه با بیان اینکه گردشگری سلامت می‌تواند یک سوم از درآمدهای نفتی که مبلغی بیش از چندین ۱۰ میلیارد دلار است را پاسخگو باشد، عنوان کرد: سالیان سال است کش و قوس عجیبی بین وزارت بهداشت و میراث فرهنگی وجود دارد و متاسفانه هر کدام از آنها در حال پیشروی در بحث اعمال قدرت هستند و به تسهیل کسب و کار در این صنعت فکر نمی‌کنند و هنوز متولی گردشگری سلامت مشخص نیست. حوزه‌های قلب، چشم، ارتوپدی، پیوند اعضا، پوست و زیبایی ارزش افزوده ما در این صنعت هستند و می‌توانند توجه بسیاری را به‌سوی خود جلب کنند با این وجود در حال حاضر ما با کشورهای پیشرو این حوزه فاصله چندین ساله داریم و اگر اراده مسئولان ما برای انجام اقدامات در آن قرار نگیرد، همین میزان گردشگر را هم از دست می‌دهیم.
**بدون بیمه نمی‌توان انتظار حضور گردشگران خارجی را داشت
وی در پاسخ به این موضوع که همان‌طورکه سال گذشته شاهد آسیب دیدن تعدادی از گردشگران سلامت بودیم؛ ضرر تعامل پیدا نکردن وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی به گردشگران سلامت منتقل شده و موجب کاهش روزافزون آنها می‌شود، به خبرنگار ایلنا بیان کرد: این موضوع درست است ولی یکی از مهمترین کارهایی که باید در کشور ما انجام شود؛ سامان‌دهی صنعت بیمه است. وقتی نمی‌توانیم غیر از بیمه حوادث گردشگران خارجی را بیمه دیگری کنیم، چطور می‌توان انتظار داشت که گردشگران در حوزه سلامت به ایران بیایند. البته لازم است بگویم که حوزه سلامت فقط حوزه درمان نبوده و زیرمجموعه‌های مختلفی دارد که ازجمله آنها می‌توان به گردشگری در حوزه‌های ورزشی، آب درمانی، تندرستی، سبز و … اشاره کرد.
**ایران از لحاظ سرویس‌دهی در ردیف بدترین‌ها
وی با اعلام این مطلب که یکی از مهمترین علت‌هایی که سبب از بین رفتن فرصت‌های گردشگری ما شده، این موضوع است که هنوز توانایی معرفی خود به کشورهای دیگر را نداریم، افزود: در حال حاضر به شدت در حال مذاکره با وزارت خارجه هستیم تا از نمایندگی‌هایمان در کشورهای دیگر به‌عنوان یک مرکز اقتصادی استفاده کنند و گردشگری سلامت ایران را پرزنت کنند تا آنها بفهمند که ما در این حوزه چقدر ظرفیت و امکانات داریم. ولی این‌طور که پیداست مسئولان زیاد تمایلی به انجام چنین کارهایی ندارند؛ چراکه آنها به‌اندازه سیاست؛ به اقتصاد اهمیت نمی‌دهند.
کریمی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه زنجیره ارزش امکانات‌ ما در خیلی از حوزه‌ها بستگی مستقیم با قیمت ارزانتر داشته و روی آن می‌توانیم خیلی مانور دهیم، بیان کرد: در حال حاضر ایران در بین ۱۴ کشور همسایه خود بهترین امکانات را در حوزه گردشگری داراست؛ اما از لحاظ سرویس‌دهی جزو بدترین‌ها به شمار می‌آید. در کشور ما علاوه بر حضور پزشکان بسیار متبحر و همچنین وسایل نسبتا پیشرفته؛ قیمت درمان نیز یک سوم کشورهای دیگر است اما در حال حاضر از بین کشورهای همسایه تنها از عراق، افغانستان و آذربایجان به ایران می‌آیند که البته با این شرایط افغانستان هم در حال گرایش پیدا کردن به کشورهای هند و پاکستان است. دلیل این موضوع انجام اقدامات عجیب و غریب و همچنین نگرشی است که تنها به فعال بودن بخش دولتی فکر می‌کند. امروز ناکارآمدی بخش دولتی در بحث میراث فرهنگی کاملا مشخص بوده و نیازی به توضیح دادن نیست با این وجود به هیچ وجه اجازه ورود به بخش خصوصی داده نمی‌شود.
**گردشگری سلامت بهترین مسیر برای تبلیغ
وی در ادامه با بیان اینکه یکی از مهمترین مسائلی که در بحث گردشگری با آن مواجهیم، مدون نبودن برنامه‌ها در این حوزه است؛ گفت: در حال حاضر استانداری‌های ما در تلاشند تا قانون‌های لازم را برای تمام استان‌ها یکسان کنند و به ‌این صورت هیچ استانی به‌صورت مستقل و متفاوت عمل نکند و شاهد اتفاقاتی برای گردشگران نباشیم.با توجه به امنیتی که در کشور ما وجود دارد، تصور کنید اگر کسی در آن سلامت خود را به دست بیاورد؛ چه برداشتی توسط جهانیان از ما صورت می‌گیرد. شما وقتی سلامت را به شخصی ارزانی می‌کنید در واقع بهترین چیز را به او داده‌اید و چه‌کاری بهتر از اینکه بتوان با آن جمهوری اسلامی ایران را در عرصه بین‌المللی نشر داد. گردشگری سلامت یعنی نفوذ در قلب‌های مردم و بهترین مسیر برای تبلیغ کشور ما است.
**دیدگاهی برای پرداختن به گردشگری سلامت در کشور وجود ندارد
رئیس شورای سیاست‌گذاری مرکز توسعه گردشگری سلامت در کشورهای اسلامی با بیان اینکه مسئولیتی که به عهده دارد؛ مرتبط با نهادی بین‌المللی بوده و ربطی به دولت ایران ندارد؛ ادامه داد: شأنیت گردشگری ما به واسطه دیدگاه‌های بسیار کوتاه‌مدت آقایانی که آن بالا نشسته‌اند؛ به شدت در حال به خطر افتادن است. این افراد اصلا به فکر منافع ملی نیستند و در حال حاضر فرصت‌های گردشگری ما تک به تک در حال از بین رفتن است. ۵۸ کشور اسلامی در این حوزه هستند و هرکدام از آنها باتوجه به اینکه گردشگری سلامت حرفه‌ به‌شدت اشتغالزایی است؛ پرداختن به آن را برای خود الزام می‌دانند ولی در ایران دولت‌ها خودشان را ملزم به انجام چنین کارهایی ندیده و انگار این موضوعات برایشان اهمیتی ندارد.

نظرات شما

×

Comments are closed.