گرانی بلیت سازمان هواپیمایی را به مجلس کشاند

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از عملکرد ایرلاین ها انتقاد کرد و گفت: گرانی بلیت هواپیما و همچنین مشکلاتی که پروازهای چارتری ایجاد کرده، پای سازمان هواپیمایی را به مجلس باز کرد.

صدیف بدری در گفت وگو با خانه ملت، با انتقاد از عملکرد شرکت های هواپیمایی، گفت: اخیرا ایرلاین ها عملکرد و وضعیت مناسبی نداشته و هر روز با افزایش نرخ بلیت ها دغدغه جدیدی برای مسافران ایجاد می کنند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در خصوص افزایش بی ضابطه نرخ بلیت هواپیما با سازمان هواپیمایی رایزنی و مذاکره صورت گرفته است، افزود: کمیسیون عمران مجلس هفته جاری میزبان وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی برای پاسخگویی در رابطه با نرخ بلیت هواپیما و همچنین عملکرد شرکت های چارترکننده پرواز است.

بدری با تاکید بر اینکه ۵۰ درصد هزینه های سازمان هواپیمایی مربوط به بلیت است که از این میزان ۵۰ درصد به صورت ارزی و مابقی به صورت ریالی  تامین می شود، تصریح کرد: شاید برخی نرخ ها متاثر از شرایط ارزی افزایش یافته اما ضعف مدیریتی نیز در گرانی‌های اخیر مشهود است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه نرخ بلیت در سفرهای داخلی باید مورد بازنگری قرار گیرد، گفت: سازمان هواپیمایی باید گزارشی در این باره به کمیسیون عمران مجلس ارایه کنند.

وی با تاکید بر اینکه بیشترین موضوعی که مردم را نگران کرده سفرهای چارتری است، ادامه داد: در مسیرهای پرتردد شرکت های چارتر کننده قیمت ها را چندبرابر کرده و گاهی با لغو یک باره پرواز مسافران را متضرر می کنند.

بدری با بیان اینکه پروازهای چارتری مشکلات عدیده ای ایجاد کرده اند، تصریح کرد: باید ظرف یک تا دوماه آینده این پروازها لغو شده و ایرلاین ها نسبت به ارایه بلیت ها در سامانه اقدام کنند.

وی، با تاکید بر اینکه مردم باید بتوانند به راحتی بلیت تهیه کنند، گفت: با توجه به اینکه ایرلاین ها عملکرد خوبی نداشته اند از این رو پروازهای چارتری فقط در برخی مسیرها باید ادامه داشته باشد.

این اظهارات در حالی است که دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی هم از ارائه لیست سایت های اینترنتی غیرمجاز به دادستانی کل کشور خبر داد و به خبرگزاری برنا گفت: قوه قضاییه نیز پیگیری های لازم برای بستن این سایت ها را انجام می دهد.

مقصود اسعدی‌سامانیدرخصوص افزایش قیمت بلیت‌های داخلی و خارجی گفت: بیش از ۶۰ درصد هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی ارتباط مستقیم با نرخ ارز دارد. بنابراین اگر نرخ ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومان در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار گیرد، افزایش قیمت نخواهیم داشت.

وی گفت: شرکت‌های هواپیمایی برای تعمیر هواپیما، تامین قطعات و مسائل مربوط به نگهداری هواپیما نیاز به هزینه‌های ارزی دارند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی بیان کرد: اگر نرخ ارز تغییر پیدا کند مطمئنا نرخ بلیت هواپیما نیز تغییر می‌کنند. شرکت‌های هواپیمایی براساس هزینه‌ها و قیمت‌های تمام شده قیمت‌های متفاوتی تعریف می‌کنند که در سایت خود به آن اشاره نمی‌کنند.

اسعدی عنوان کرد: برخی از سایت‌های اینترنتی غیرمجاز که از سازمان هواپیمایی کشور مجوز ندارند، بلیت‌هایی را که توسط شرکت‌ها عرضه می‌شود را خریداری و با قیمت بالاتر از آن قیمتی که خود شرکت هواپیمایی اعلام کرده به فروش می‌رسانند.

او با بیان اینکه یک تعداد دلال و واسطه‌گر در این میان وجود دارد که باعث تنش در بازار قیمت‌ها می‌شود، افزود: لیست سایت‌های اینترنتی غیرمجاز را در اختیار دادستانی کل کشور قرار دادیم و قوه قضاییه نیز پیگیری‌های لازم برای بستن این سایت‌ها را انجام می‌دهد.

اسعدی اضافه کرد: ما به عنوان انجمن وظیفه نظارتی نداریم. همچنین ابزار کنترل برای مقابله با افراد متخلف را هم نداریم اما در صورت مشاهده تخلف به سازمان هواپیمایی کشوری اطلاع می‌دهیم.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: قیمت بلیت هواپیمای خارجی قبلا با ارز ۴۲۰۰ تومان تعیین می‌شد و شرکت‌های هواپیمایی خارجی بلیتی را که در ایران می‌فروختند را به دلار تبدیل کرده و به کشور خود منتقل می‌کردند.

او با بیان اینکه شرکت‌های هواپیمایی دلار ۴۲۰۰ دریافت نمی‌کنند، تصریح کرد: با اعلام بسته جدید ارزی دولت در «سامانه سنا» تبدیل ارز با نرخ ۹۲۰۰ تومان انجام و این تبدیل نرخ باعث می‌شود که افزایش نرخ بلیت شرکت‌های هواپیمایی خارجی رخ دهد.

نظرات شما

×

Comments are closed.