کوچ ۲۶ میلیون کاربر در مسیر شکست انحصار تلگرام

۱۳۹۷/۰۴/۲۹

وضعیت شبکه های اجتماعی داخلی پس از تلگرام؛ چالش عدم محبوبیت یا بازی با ارقام!
کوچ ۲۶ میلیون کاربر در مسیر شکست انحصار تلگرام

بعد از مسدود‌سازی پیام رسان تلگرام در کشور، پیام‌رسانی که براساس یک حکم قضایی از دسترسی بیش از ۴۰ میلیون کاربر ایرانی اش خارج شد. بسیاری برای کوچ به پیام رسان های داخلی مقاومت نشان دادند زیرا اعتمادی به آنها نداشتند و در این مدت بخش قابل توجهی از کاربران توانسته‌اند به کمک فیلترشکن‌های مختلف از سد فیلترینگ عبور و از این پیام رسان استفاده کنند. بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران که حکم به فیلترینگ تلگرام داده بوده دلیل اصلی مسدود‌سازی این پیام رسان را شکایات متعدد علیه شبکه اجتماعی تلگرام به دادسرای عمومی و انقلاب تهران و تقاضا‌های فراوانی که در خصوص جلوگیری از فعالیت شبکه مذکور از ناحیه شهروندان به این دادسرا واصل شده بود عنوان کرد. حال آنکه پیش از مسدود‌سازی این شبکه، خبرهای مختلفی از سوی مقامات رسمی کشور شنیده می‌شد که یکی از دلایل اصلی فشار به دولت برای فیلتر کردن تلگرام، انحصاری بود که این پیام رسان در کشور ایجاد کرده است. در همین راستا تلاش شد تا کاربران به پیام رسان‌های بومی منتقل شوند اما جو بی‌اعتمادی به این پیام رسان‌ها آنقدر بالا است که هنوز نتوانسته از محبوبیت تلگرام در جامعه بکاهد.
**آمارهای ضد و نقیضی که پیش از این اعلام شده بود
بعد از مسدود‌سازی تلگرام تلاش‌های گوناگونی برای کوچ کاربران به پیام رسان‌های داخلی صورت گرفت که تاکنون به‌نظر می‌آید این تلاش چندان به نتیجه دلخواه مدنظر مقامات دستور دهنده این فیلترینگ نرسیده است. در حال حاضر یا کاربران از پیام رسان‌های خارجی دیگری مانند واتس‌اپ برای رد و بدل کردن پیام‌هایشان استفاده می‌کنند یا به کمک فیلتر شکن، همچنان سنگرهایشان را در تلگرام حفظ کرده‌اند. محمد جواد آذری جهرمی در جلسه‌ای که با فراکسیون مستقلین مجلس در اواسط اردیبهشت ما داشت اعلام کرد که بعد از فیلترینگ؛ تنها یک میلیون از ۴۵ میلیون نفر کاربر تلگرام از آن خارج شدند. او همچنین در این جلسه اعلام کرده بود که ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار کاربر در پیام‌رسان‌های داخلی حضور دارند. هر چند این آمار در اواخر اردیبهشت ماه سال‌جاری براساس اعلام وی به حدود ۱۰ میلیون کاربر رسیده است.
**۲۶ میلیون کاربر تلگرام به پیام رسان های داخلی کوچ کردند
۲۶ میلیون کاربر تلگرام در ایران با کوچ به سوی پیام رسان های داخلی و خارجی پروژه شکست این پیام رسان و پایان دادن به انحصار آن را رقم زدند.
ایرنا در گفتگویی با معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اعلام کوچ ۲۶ میلیون کاربر از تلگرام به شبکه های اجتماعی داخلی با اعلام اینکه دسترسی این پیام‌رسان به اطلاعات کاربران، ذخیره شدن اطلاعات انها در سرورهای متعدد، وجود و تبادل محتوای غیراخلاقی در آن و نقش این پیام‌رسان در ایجاد اغتشاشات و مشکلات داخلی در کشورها، ازجمله مواردی بود که بسیاری از کشورها را مجبور به ایجاد محدودیت در آن کرد، گفته است: هرچند نسبت به زمان و شیوه فیلتر تلگرام انتقاداتی دارم اما آنچه حائز اهمیت است اینکه تقریبا همه صاحبنظران بر این باورند که پروژه رفع انحصار تلگرام، موفقیت آمیز بوده است.
محمدصادق افراسیابی با تشریح روند انتقال از پیام رسان تلگرام به دیگر پیام رسان های داخلی و خارجی، اظهار داشت: خوشبختانه امروز، پیام رسان های داخلی در کنار دیگر پیام رسان های خارجی مانند «واتساپ» و«اینستاگرام» توسط بخش مهمی از جامعه به جای تلگرام مورد استفاده قرار می گیرد که این مهم نشان از درک بالای مردم دارد.
معاون امور کسب و کارهای فرهنگی دیجیتال مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد در ادامه با تاکید بر اینکه شمار زیادی از کاربران کنونی تلگرام، از نسخه های ایرانی آن یعنی «تلگرام طلایی» و «هاتگرام» استفاده می کنند، گفت: آخرین آمار بیانگر این است که بیش از ۱۷میلیون نفر از کاربران تلگرام در ایران از تلگرام طلایی و هاتگرام استفاده می کنند.
**استفاده از پیام رسان های داخلی در آمار جدید
افراسیابی درباره آمار استفاده کاربران از پیام رسان های داخلی نیز اظهار داشت: لازم است آخرین آمار کاربران هر پیام رسان توسط مدیران پیام رسان های داخلی بیان شود اما طبق آماری که این مرکز در اختیار دارد و براساس میزان نصب پیام رسان های داخلی در فروشگاه پلی و بازار است، پیام رسان سروش توسط شش میلیون کاربر نصب شده است.
وی اضافه کرد: پیام رسان «ویسپی» با یک میلیون و ۲۰۰ هزار کاربر و پیام رسان «گپ» با یک میلیون نصب در رتبه های بعدی، پیشتاز جذب مخاطب و کاربر در ایران قرار دارند.
معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: پیام رسان «ایتا» با یک میلیون نصب، پیام رسان «بله» با ۶۰۰ هزار نصب، پیام رسان «آی گپ» با ۳۰۰هزار نصب و «بیسفون پلاس» با ۱۰۰ هزار نصب در رتبه های بعدی آمار کاربران قرار گرفته اند.
**ماجرای استقرار سرورهای تلگرام طلایی و هاتگرام در ساختمان وزارت ارتباطات
آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به اظهار نظر رئیس سازمان پدافند غیر عامل مبنی بر استقرار سرورهای تلگرام طلایی و هاتگرام در ساختمان امام وزارت ارتباطات واکنش نشان داد.
به تازگی سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل اظهار نظر بحث‌برانگیزی را مطرح کرد. جلالی گفته بود متاسفانه کمترین حمایتی از شبکه های داخلی نشده و شما با مراجعه به طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی می‌توانید ببینید سرورهایی که متعلق به تلگرام بوده در اختیارتلگرام طلایی و هاتگرام قرار گرفته است، در صورتی که می‌توانستند آن‌ها را به سروش بدهند، اما ندادند.
پس از این اظهار نظر، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت تعجب می‌کنم چرا همیشه برخی افراد با صحبت‌های نادرست خود برای کشور هزینه‌تراشی می‌کنند. ما در مقام مسئول خودمان را ولو به این حرف ناروا مسئول می‌دانیم و شفاف‌سازی می‌کنیم و وظیفه خودمان می‌دانیم که پاسخ دهیم. آذری جهرمی در ادامه افزود: شاید نشود دزدی ابرها را ثابت یا رد کرد، اما نبودن سرور در طبقه نهم ساختمان امام خمینی را می‌شود ثابت کرد.
پس از این صحبت‌ها، روابط عمومی وزارت ارتباطات با ارسال دعوتنامه‌ای از رسانه‌ها خواست تا از مرکز مخابراتی امام خمینی بازدید کنند. که این مسئله با حضور خبرنگاران و عکاسان مورد نقد قرار گرفت و خبرها حاکی از عدم وجود چنین سرورهایی بود.
اما در ادامه، سازمان پدافند غیر عامل به اظهارات وزیر ارتباطات واکنش نشان داد. روابط سازمان پدافند غیر عامل بیانیه‌ای ارسال کرد:درخواست عجولانه وزیر ارتباطات از جمعی از خبرنگاران برای بازدید از یک محل خاص در این وزارتخانه، زیاده از حد تبلیغاتی است و بهتر بود ایشان به جای این اقدام جمعی از کارشناسان فنی، قضایی و امنیتی را برای حضور در محل مربوطه دعوت می‌کرد.
این سازمان، وزیر ارتباطات را به داشتن حوصله بیشتر و اشراف بر زیرمجموعه خود دعوت کرده و اضافه کرده اگر همین همت و تلاشی که دوستان برای حفظ تلگرام به هر قیمتی دارند در حمایت از شبکه های اجتماعی بومی داشتند، به طور قطع خدمات‌دهی این شبکه‌ها قابل رقابت با نسخه‌های خارجی بود. سازمان پدافند غیر عامل کشور بر خلاف برخی دستگاه‌ها در صیانت از منافع ملی و رعایت قانون با کسی رو در بایستی نداشته و از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد.
**سرور تلگرام طلایی وجود خارجی ندارد
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا سرور تلگرام در این ساختمان نگهداری می‌شد یا خیر بیان کرد من این را اطلاع ندارم. شما در طبقه نهم شرکت ارتباطات زیرساخت هستید و ما در اینجا این تجهیزات را نداریم. نه این تجهیزات را مشاهده می‌کنید و نه این تجهیزات عملا وجود دارد. تاکنون هیچ مرجع رسمی موضوع استقرار سرورهای تلگرام در ایران را تایید نکرده است. این مقام مسئول در شرکت ارتباطات زیرساخت خاطرنشان کرد که سرور تلگرام طلایی وجود خارجی و تاییدیه رسمی از نظر زیرساخت ندارد.

نظرات شما

×

Comments are closed.