کوچ یک چهارم کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد:

گروه امورزیربنایی-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر ۱۰.۵ میلیون مشترک پیام‌رسان‌های داخلی را به صورت فعال نصب کرده‌اند و این آمار نیز در حال افزایش است.

به گزارش جهان اقتصاد، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه نشست کمیسیون های امنیت ملی، اقتصادی و صنایع و معادن مجلس با وزارت ارتباطات و مدیران پیام رسان های داخلی با اشاره به بررسی ابعاد مختلف فعالیت پیام رسان های داخلی در این نشست اظهار داشت: بخشی از جلسه به این مسئله اختصاص داشت که بنا بر سندی که شورای عالی فضای مجازی در جلسات ۳۶ تا ۴۰ خود در خصوص حمایت از پیام رسان های بومی داشته، میزان اقدامات انجام شده در این خصوص بررسی شود.

وی افزود: در این خصوص قرار شد دستگاه هایی که در انجام تکالیف قانونی خود تأخیر داشتند با کمک مجلس و شورای عالی فضای مجازی بسته های حمایتی به طور کامل پیاده سازی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به مطرح شدن دغدغه های مردم در خصوص پیام رسان های بومی در این نشست تصریح کرد: نمایندگان محترم دغدغه هایشان را در حوزه کیفیت سرویس های ارتباطی داخلی مطرح کردند که نیازمند تقویت جدی است، همچنین بحث اعتماد عمومی و خدشه هایی که در این زمینه وجود دارد، مطرح شد.

آذری جهرمی ادامه داد: مسئله مخاطرات جدی ای که فضای مجازی کشور امروز در حوزه امنیت سایبری با آن مواجه هستند و نیز مسئله استفاده زیاد از فیلترشکن ها، از سوی نمایندگان تذکر داده شد که فضای اجتماعی جامعه را با مشکل مواجه می کند، چرا که با این گستردگی سایر محتواهای غیر مجاز هم در دسترس گروه های مختلف قرار گرفته است.

وی افزود: راهکارهای این مسئله بررسی شد و تدابیری که برای حل مسئله وجود دارد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا کار به خوبی پیش برود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به مطرح شدن مشکلات پیش روی پیام رسان های داخلی و برنامه های آینده آنها در این حوزه، گفت: بخشی از دغدغه نمایندگان در این حوزه این بود که اگر انحصار خارجی خوب نیست، انحصار داخلی هم نباید باشد و باید یک فضای رقابتی مناسب میان پیام رسان ها وجود داشته باشد.

آذری جهرمی تصریح کرد: در مجموع این جلسه در ۵ محور جمع بندی داشت که مهمترین آن تشکیل یک کارگروه مشترک بین دستگاه هایی بود که در این موضوعات دخیل هستند. این کارگروه متشکل از سه کمیسیون مجلس، خود پیام رسان ها و سازمان های درگیر در این حوزه است و در مجموع می توان گفت جلسه سازنده ای بود.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: هم دستگاه‌های اجرایی اعلام آمادگی مجلس را برای حل مسائل پیام‌رسان‌ها متوجه شدند و هم پیام‌رسان‌ها دغدغه‌های مردم را در این زمینه بهتر دریافت کرده‌اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص آمار استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی توسط مردم گفت: بعد از فرآیند مهاجرت، یک میلیون نفر تلگرام را حذف کرده‌اند و در حال حاضر نیز مجموعاً هفت میلیون نفر پیام‌رسان‌های داخلی را نصب کرده‌اند و با توجه به اینکه برخی افراد همزمان چند پیام‌رسان را دارند، در مجموع ۱۰.۵ میلیون نفر مشترک اقدام به نصب فعال پیام‌رسان‌های داخلی کرده‌اند و این پیام‌رسان‌ها نیز ۴۲ گیگابیت بر ثانیه ترافیک کاربران را می‌توانند مدیریت کنند.

آذری جهرمی تصریح کرد: ۲۵ درصد کاربران پیام‌رسان‌های خارجی به پیام‌رسان‌های داخلی مراجعه کرده‌اند و ۷۵ درصد باقی‌مانده نیز یا همچنان در آن پیام‌رسان‌ها باقی مانده‌اند، یا ترجیح داده‌اند از دیگر پیام‌رسان‌ها استفاده کنند، اما روند استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی با شیب خوبی در حال افزایش است و با رعایت مسائلی همچون کیفیت و اعتماد، این وضعیت بهبود خواهد یافت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم انتقال پیام‌رسان‌های داخلی از عدم همکاری دستگاه‌های دولتی و بانک مرکزی با آنها و عزم وزارت ارتباطات برای تقویت پیام‌رسان‌های داخلی را از جمله مباحث مطرح شده در این جلسه عنوان کرد.

سیدحسین نقوی حسینی افزود: در این جلسه مدیران پیام‌رسان‌های داخلی نظرات مختلفی را مطرح کردند از جمله اینکه برخی دستگاه‌های دولتی همچون آموزش و پرورش از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده نمی‌کند، همچنین بانک مرکزی به طور کلی نظام بانکی را بر روی پیام‌رسان‌های داخلی بسته و قفل کرده به همین دلیل پیام‌رسان‌های داخلی نمی‌توانند اشتغالزایی کنند. موضوع دیگر انحصارگرایی رسانه ملی است که اجازه رقابت به پیام‌رسان‌های داخلی را نمی‌دهد.

نقوی حسینی افزود: همکاری وزارت اطلاعات با پیام‌رسان‌های داخلی در کنار تلاش شرکت‌های خصولتی برای ایجاد پیام‌رسان‌هایی برای خودشان از دیگر موضوعاتی بود که مدیران پیام‌رسان‌های داخلی مطرح می‌کردند.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس گفته مدیران پیام‌رسان‌های داخلی، حریم خصوصی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی به عزم ملی نیاز است. نقش مجلس در تبیین این عزم ملی و فرهنگ‌سازی و همچنین تقویت نقش پیام‌رسان‌های داخلی بسیار مهم است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ادامه کار به عزم همه‌جانبه نیاز دارد، گفت: طبق توضیحات مدیران پیام‌رسان‌های داخلی، مهاجرت خوبی صورت گرفته اما اگر حمایت و فرهنگ‌سازی نشود و همچنین دستگاه‌ها وارد پیام‌رسان‌های داخلی نشده و برخوردهای سیاسی صورت گیرد، اعتماد ملی از بین رفته و مهاجرت معکوس صورت می‌گیرد.

نقوی حسینی وجود بروکراسی اداری در دستگاه‌های دولتی را از دیگر گلایه‌های مدیران پیام‌رسان‌های داخلی عنوان و اظهار کرد: هدف این جلسه، پیگیری مطالبات پیام‌رسان‌های داخلی و رفع موانع آنها بود به همین دلیل یکی از زمینه‌های مهم برای تقویت پیام‌رسان‌های داخلی فراهم کردن سرویس‌دهی آنها در حوزه‌های اقتصادی، مالی و بانکی است.

وی با بیان اینکه مدیران پیام‌رسان‌های داخلی به بانک مرکزی اعتقاد جدی داشتند، گفت که آنها تاکید کردند که انحصارگرایی قابل قبول نیست.

نظرات شما

×

Comments are closed.