کلیه قراردادهای بهره برداری از جنگل لغو شد

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور خبر داد

گروه تولید-رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه ۷۵ هزار هکتار تعهد زراعت چوب داریم، گفت: از طریق زراعت چوب باید ۶۰۰ هزار متر مکعب چوب مورد نیاز کشور را تامین کنیم اما می‌توانیم از طریق توسعه زراعت چوب وارد معادلات صادرات و واردات چوب شویم.

به گزارش  جهان اقتصاد، خلیل آقایی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان جنگل‌ها با سازمان اتکا در راستای توسعه زراعت چوب و حفاظت از منابع طبیعی گفت: به دنبال بحث‌هایی که در سال‌های گذشته در خصوص طرح توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها بنا به توصیه مقام معظم رهبری داشتیم همچنین در پی تصویب قانون برنامه ششم توسعه در مورد توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها از ابتدای اسفند ماه سال ۹۶ کلیه قراردادهای بهره برداری از جنگل – که بالغ بر ۱۱۰ قرارداد بود – لغو شد.

وی با اشاره به اینکه با شرکت‌های بهره‌برداری از جنگل در زمینه حراست و حفاظت از جنگل‌ها قراردادهایی بسته شده است، گفت: شرکت «شفارود» به عنوان یکی از شرکت‌های بهره بردار از جنگل در زمینه زراعت چوب فعال شده است. این شرکت به دلیل در اختیار داشتن جنگل جلگه‌ای و اجرای عملیات کاشت، داشت و برداشت چوب از سایر شرکت‌های بهره بردار متمایز می‌شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها تاکید کرد: با توجه به طرح منع بهره‌برداری از جنگل‌ها و در راستای سیاست‌های اصولی کشور بحث زراعت چوب اهمیت پیدا کرده است، این شرکت در قالب قراردادی با سازمان جنگل‌ها در امور زراعت چوب وارد شده است.

آقایی در ادامه اظهار کرد: طرح توقف بهره برداری از جنگل، توسعه زراعت چوب و حفاظت از جنگل‌های این منطقه توسط این شرکت با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی استان گیلان انجام خواهد شد. برای همین امروز(یکشنبه) تفاهم‌نامه‌ای بین مدیرکل منابع طبیعی گیلان و مدیرعامل شفارود امضا و مبادله می‌شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها با اشاره به اینکه تفاهم بین سازمان جنگل‌ها و شرکت شفارود ۱۰ ساله است، گفت: این تفاهم‌نامه به منظور توسعه زراعت چوب، برداشت چوب و حفاظت از جنگل به منظور جلوگیری از تخریب و قاچاق منعقد می‌شود.

آقایی تاکید کرد: امیدواریم تفاهم بین سازمان جنگل‌ها و سازمان اتکا موجب پیشرفت و توسعه زراعت چوب همچنین اشتغال و توسعه خدمات به جنگل شود. ۱۱ هزار هکتار جنگل جلگه‌ای تحت پوشش شرکت شفارود قرار دارد که طی سال‌های گذشته در قالب طرح‌های جنگل‌داری اقدام به زراعت چوب کرده است. در شرایط حاضر نیز ضمن برداشت از این جنگل جلگه‌ای سالانه بر اساس تفاهم صورت گرفته به زراعت چوب اضافه خواهد شد. اراضی خالی به منظور زراعت چوب در اختیار این شرکت قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان جنگل‌ها با اشاره به اینکه سالانه ۶ میلیون متر مکعب چوب مورد نیاز کشور است، گفت: حدود ۶۰۰ هزار متر مکعب چوب مورد نیاز کشور از طریق بهره برداری از جنگل‌های شمال تامین می‌شد که به دلیل اجرای طرح توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها باید این میزان چوب از طریق زراعت چوب تامین شود. دقت کنیم که محدودیتی برای توسعه زراعت چوب نداریم و می‌توانیم با توسعه زراعت چوب وارد معادلات صادرات و واردات چوب نیز شویم.

**نگهداری از منابع طبیعی بر عهده سازمان جنگل‌هاست

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز که در این مراسم حضور داشت گفت: با اینکه براساس قانون برنامه ششم باید سالانه بیش از چند میلیارد تومان به منظور حراست از جنگل‌ها در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار گیرد سال گذشته تنها حدود ۶۰ درصد این مبلغ تامین شده است.

محمود شکری اظهار کرد: نگهداری از منابع طبیعی در مقابل تصرفات غیر قانونی و حفظ جنگل‌ها به عنوان یکی از مسئولیت‌های بزرگ، بر عهده سازمان جنگل‌ها قرار گرفته است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از شرکت‌های فعال در حوزه حفاظت از جنگل‌ها شرکت شفارود است، گفت: این شرکت برای حفاظت از جنگل‌ها در ۱۲۰ هزار هکتار قرارداد در تالش دارد که علاوه بر حفاظت از جنگل‌ها بحث زراعت چوب و توسعه جنگل را نیز دنبال می‌کند.

شکری با اشاره به اینکه میلیون‌ها متر مکعب مصرف چوب داخلی داریم، گفت: بر اساس آمارهای سال ۹۴- ۹۵، ۱.۵ میلیون متر مکعب واردات چوب صورت گرفته که با توجه به توقف بهره برداری از جنگل‌ها این رقم بالاتر رفته است. در همین راستا زراعت چوب طرحی است که می‌تواند نیاز کشور را تامین کند.

** به ناچار وارد بحث جنگل شدیم

مدیرعامل سازمان اتکا نیز در این مراسم با اشاره به اینکه اتکا در زمینه معیشت خانواده‌های نیروهای مسلح فعالیت می‌کند، گفت: در چهار سال اخیر شرکت شفارود به عنوانی بخشی از طلب اتکا به این سازمان واگذار شد و در شرایط حاضر بر اساس تفاهم با سازمان جنگل‌ها در زمینه توسعه زراعت چوب وارد عمل شده‌ایم.

به گزارش ایسنا، مهدی کربلایی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان جنگل‌ها با سازمان اتکا که امروز با حضور رئیس سازمان جنگل‌ها در این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: سازمان اتکا بدون اراده خود وارد مباحث جنگل و جنگل‌داری شده است. کار اصلی این سازمان مربوط به معیشت خانواده‌های نیروهای مسلح است و در زمینه دامداری و صنایع غذایی فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: در چهار سال گذشته به دلیل تعامل با دولت، شرکت شفارود به عنوان بخشی از طلب سازمان اتکا، به این سازمان واگذار شد و ما به ناچار وارد بحث جنگل شدیم البته از ابتدا وظیفه خود دانستیم که موضوع حفظ و حراست از جنگل را در دستور کار خود قرار دهیم و بهره برداری از جنگل در اولویت دوم باشد. برای حفظ جنگل باید در نقاطی بهره‌برداری نیز صورت گیرد که این کار با هماهنگی سازمان جنگل‌ها صورت می‌گیرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.