کشف ٣٠تن ذخیره جدید طلا در ایران

مشارکت ایران و آفریقای جنوبی در حوزه تولید فلز زرد وارد فاز اجرایی شد

گروه تولید-معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، از تولید ٨۵٠ کیلو طلا با عیار ٢۴ در این مجتمع معدنی خبر داد و گفت: امسال تولید دو برابر می شود.

به گزارش جهان اقتصاد، مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران در مراسم امضای قرارداد احداث کارخانه تغلیظ و فرآوری و استحصال طلا  گفت:کار احداث کارخانه از سوی یک شرکت ایرانی- افریقای جنوبی انجام می شود؛ فاز یک کارخانه در سال ٩٣ به بهره برداری رسید؛ ولی از نظر ماشین‌آلات و زیرساختهای آن، کمی مشکل وجود داشت؛ چراکه در دوران تحریم کامل بودیم؛ ولی الان سرمایه گذار جدید، باید اقدامات اصلاحی فاز یک نیز صورت دهد.

وی تصریح کرد: نزدیک به ۳۰ تن به ذخیره قطعی طلای منطقه زرشوران اضافه شده و البته عملیات اکتشافی همچنان در حال انجام است.

کرباسیان گفت: اکنون ٧٠٠ نفر در این منطقه مشغول هستند که اکثر آنها بومی هستند؛ ولی این اشتغال نیز با راه اندازی فاز دو، دوبرابر می شود. پس اکنون انتظار حمایت مردم و مسئولان منطقه را داریم. البته کارخانه مسئولیت اجتماعی خود را نیز به خوبی پیش خواهد برد.

وی یادآور شد: تلاش داریم در آن منطقه، کارخانجات پایین دستی طلا را هم راه اندازی کنیم.

روانبخش امیری، مدیر مجتمع زرشوران نیز در این مراسم گفت: با توجه به ذخایر جدید زرشوران، فاز توسعه برای راه اندازی کارخانه جدید را طی کردیم، ظرفیت ورودی خاک به کارخانه ۶٠٠هزارتن است و کارخانه در مدت زمان مقرر احداث می شود.

وی افزود: برآورد سرمایه گذاری لازم ٣٠٠ میلیارد تومان تنها برای کارخانه است و برآورد اولیه این است که ظرف سه سال اینده احداث شود.

**ایجاد کمیته ویژه مقابله با آثار تحریم در وزارت صنعت

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در حاشیه این مراسم از تشکیل کمیته‌ای ویژه برای مقابله با آثار تحریم در وزارت صنعت خبر داد و گفت: اروپایی‌ها هنوز هیچ تصمیمی مبنی بر ترک پروژه‌های معدنی ایران نداشته‌اند.

مهدی کرباسیان در پاسخ به سوالی مبنی بر آثار خروج آمریکا از برجام بر معدن و صنایع معدنی ایران گفت: معدن و صنایع معدنی از جمله حوزه‌هایی است که ما پیش‌بینی می کنیم که تحریم، مشکلات کمتری برای آن ایجاد خواهد کرد؛ بر این اساس، کمیته ویژه‌ای برای مقابله با آثار تحریم در وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تشکیل شده است که در آن، مباحث مرتبط با تحریم‌های احتمالی و آثار آن مورد بحث و پیگیری قرار می گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر اینکه قراردادهای معدنی با اروپایی ها به چه سمتی پیش خواهد رفت، افزود: هنوز هیچ تصمیمی مبنی بر ترک پروژه‌های معدنی از سوی اروپایی اتخاذ نشده و همه منتظر هستند ببیند که جلسه آقای عراقچی با اروپایی‌ها و پاسخ‌هایی که باید از سمت آنها دریافت شود، به چه مرحله‌ای خواهد رسید.

وی تصریح کرد: فعلا اروپا علاقمند همکاری با ایران است و پیگیر مجموعه پروژه‌هایی است که در ایران داشته است. به هرحال ایران وضعیت مناسبی در حوزه معدنی دارد که برای اروپایی‌ها جذاب است.

کرباسیان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه امکان استفاده از فاینانس‌های اروپایی همچنان برای پروژه‌های معدنی ایران وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید چند روز دیگر هم صبر کرد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی شرکتهای معدنی خاطرنشان کرد: شرکتهای معدنی نیز از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کرده اند که البته من عدد آنها را ندارم.

نظرات شما

×

Comments are closed.