کشت سبزی و صیفی در خارج از گلخانه ممنوع شد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی هشدار داد

محصولات آب‌بر اگر به گلخانه نروند مجبور به واردات می شویم

گروه تولید-معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه موضوع مدیریت آب مجازی در دستور کار قرار دارد گفت: محصولات آب‌بری مانند سبزی، صیفی، هندوانه و طالبی در برنامه ششم اگر به گلخانه نروند نیاز خود را از واردات تامین می‌کنیم.

علی‌مراد اکبری درنشستی خبری اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه چند پیشنهاد کلیدی معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در مجلس به تصویب رسیده است تا در طول برنامه ششم اجرایی شود. وی افزود: دولت در برنامه ششم مکلف شده است که برای مقابله با بحران کم‌آبی، رهاسازی حق‌آب زیست محیطی را برای پایداری سرزمین، افزایش تولید در بخش کشاورزی، تعادل‌بخشی به حفره‌های زیرزمینی و ارتقای بهره‌وری و جبران ترازنامه آب به ۱۱ میلیارد متر مکعب در سال پایانی برنامه ششم اقدام کند.

معاون وزیر کشاورزی با بیان اینکه منطق تقسیم میزان بارندگی به سطوح را در کشور قبول نداریم گفت: وقتی این حرف زده می‌شود این موضوع را در نظر نمی ‌گیرند که نصف کشور ما کویر است و یا در منطقه لاهیجان و مازندان میزان بارندگی بالاتر از سایر مناطق است.

جلوی غارت‌کنندگان آب را بگیرید!

معاون وزیر کشاورزی تاکید کرد که باید جلوی هر کسی را که به هر نحوی مانند حفر چاه غیرمجاز، آب را غارت می‌کند، گرفت که این وظیفه بر عهده وزارت نیرو است و طی سال گذشته حدود ۱۶هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده‌ است و امسال نیز حدود ۷۰۰۰ حلقه دیگر به آن اضافه شد.

اکبری اظهار کرد: مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز بر اساس قانون وظیفه وزارت نیرو است که سال گذشته بر اساس آمارهای این وزارتخانه ۱۶ هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شد که البته برخی مسئولان این وزارتخانه همین آمار را ۱۰ هزار حلقه چاه اعلام کرده‌اند اما روز گذشته در جلسه‌ای با یکی از مدیران این وزارتخانه مطلع شدیم که در سال جاری نیز ۷۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز دیگر مسدود شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا روند مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز کند است و با ادامه آن حدود ۲۰ سال برای انسداد همه آنها زمان نیاز است، افزود: هم‌اکنون بر اساس آخرین آمارها حدود ۴۰۰ هزار حلقه چاه مجاز و بیش از ۳۵۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد و اینکه چه زمانی برای انسداد همه این چاه‌ها لازم است و چرا روند انسداد آنها به کندی صورت می‌گیرد، را باید از مسئولان وزارت نیرو پرسید اما از نظر وزارت جهاد کشاورزی باید هر چه سریع‌تر جلوی هر کسی که آب را غارت می‌کند را گرفت و چاه‌های غیرمجاز را سریع‌تر مسدود کرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.