کشتیرانی نیمه انحصاری دلیل عدم اقبال به رشته دریانوردی

در مراسم روز جهانی دریانورد مطرح شد:

گروه امورزیربنایی-معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه بخش زیادی از علل و عوامل سوانح دریایی به خطای انسانی مرتبط است، گفت: ارتقای آموزش و همچنین ارتقای کیفیت زندگی دریانوردان برای آنکه بتوانند خدمات مناسب‌تری ارایه کنند جزو الزامات بین‌المللی و از جمله ایران است.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد راستاد در مراسم روز بین‌المللی دریانورد اعلام کرد: شعاری که امسال سازمان بین‌المللی دریانوردی انتخاب کرده است، رفاه و حمایت از زندگی دریانوردان است که به تناسب آن کشورهای عضو در تحقق آن گام‌هایی را برداشته‌اند.

راستاد افزود: هدف این است به گونه‌ای با دریانوردان برخورد شود که سلامت روحی آنها نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در سازمان بین‌المللی کار (ILO) تاکید شده است که نباید به گونه‌ای با دریانوردان برخورد شود که تعبیر به تبعیض شود و ایران نیز بر این اصل پایبندی دارد.

وی با تاکید مجدد بر تلاش برای ایجاد احساس رضایت شغلی دریانوردان، گفت: پرداخت حقوق دریانوردان و شرایطی که دریانوردان را ترغیب کنند تا با آسایش به کشتی‌ها ملحق شوند و بتوانند در فضای بین المللی فعالیت کنند از جمله مواردی است که سلامت روحی دریانوردان را تضمین می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی، با بیان اینکه نباید دریانوردان دغدغه ای در خصوص امنیت شغلی داشته باشند، تصریح کرد: یکی از مصادیق سلامت روحی و روانی دریانوردان، پرداختن به موضوع پرداخت به موقع حقوق و دستمزد آنها و نیز اعزام دریانوردان در زمان مقرر به مرخصی است.

وی افزود: در بازرسی از کشتی ها علاوه بر موضوع رسیدگی به رفاه، آسایش و امکانات بهداشتی و خوراک دریانوردان، مسائل مربوط به امنیت شغلی و رسیدگی به نیازهای روحی و روانی آنها نیز مورد بازرسی قرار می‌گیرد و اگر این موارد را رعایت نکرده باشند کشتی متوقف می‌شود تا ایرادات برطرف شود.

راستاد تصریح کرد: بنابراین انتظاری که از شرکت های کشتیرانی داریم این است که به مقوله دریانوردی توجه ویژه ای داشته باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: امسال هفتادمین سال تاسیس سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) است و دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی، شهریورماه به ایران می‌آید تا در این مراسم به میزبانی ایران شرکت کند.

وی ادامه داد: ایران، میزبان این مراسم است و این مراسم فرصتی است که توانمندی‌های سازمان بنادر و دریانوردی و کشور ایران به دنیا معرفی شود.

راستاد از تمامی ارگان‌های دریایی کشور خواست تا به صورت فعال در این مراسم حضور یابند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در بررسی علل و عوامل سوانح دریایی شاهد هستیم که بخش زیادی از علل سوانح دریایی مرتبط با خطای انسانی است که این مساله، ضرورت توجه به دریانوردی، دریانوردان و ارتقای سطح زندگی آنها را تاکید می کند. همچنین در زمینه ارتقای سطح علمی دریانوردان نیز نیازمند آموزش های بیشتری هستیم تا دریانوردان در شرایط بهتری بتوانند خدمات با کیفیت و بالایی را ارایه کنند.

** تلاش برای ارتقای کمی و کیفی آموزش دریانوردان

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی نیز در ادامه با اشاره به این مطلب که ایجاد منافع مشترک با دیگر کشورها از طریق فعالیت دریانوردی و فعالیت دریانوردان ایرانی برای کشتی‌های بین‌المللی میسر می‌شود، گفت: یکی از دلایل عدم اقبال رشته دریانوردی این است که خطوط کشتیرانی متنوع در کشور وجود ندارد و در عین حال بخشی از دلایل نیز به این موضوع مرتبط است که سهم دریانوردان ایران در آب های بین المللی کم است.

هادی حق‌شناس گفت: دریانوردی یکی از سخت ترین مشاغل است که در بخشی از نقاط دنیا کمتر به آن پرداخته شده است. با توجه به آنکه اقتصاد دریامحور در ادبیات ما گسترش یافته است نشان دهنده اهمیت دادن به دریانوردی و دریانوردان است و در عین حال موید این مطلب است که سهم دریا در اقتصاد سهم قابل توجهی است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در سال ۲۰۱۰ سازمان جهانی دریانوردی به دلیل محرومیت های زیادی که شغل دریانوردی دارد و به منظور تجلیل از قشر دریانورد، ۲۵ ژوئن (۴ تیرماه) را به عنوان روز دریانورد نامگذاری کرد.

حق شناس با اشاره به اینکه صنعت دریانوردی بر چهار کنوانسیونِ STCW، سولاس، مارپل و MLC استوار است، گفت: در ۳ سال گذشته که ایران توجه مهمی به این کنوانسیون ها داشت، گام های مهمی در جهت حفاظت از دریانوردان برداشته شد اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله وجود دارد که باید تلاش کنیم تا فاصله ها را به حداقل ممکن برسانیم.

وی اعلام کرد: بر اساس STCW در کشور ما ۱۰ نوع سند مختلف از گواهینامه شایستگی تا اسناد دریانوردی و کارت های مختلف برای بیش از ۷۰ صنعت مربوطه صادر می شود. در عین حال، در حال حاضر، ۱۲۵ هزار نفر دریانورد در کشور وجود دارد که تنها ۱۵ هزار نفر از این تعداد دریانوردانی هستند که دور از ساحل به فعالیت مشغول‌اند. این آمار در مقایسه با آمار جهانی که یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر است و همچنین گستردگی آب های ایران، رقم ناچیزی است که باید تلاش کنیم این تعداد را افزایش دهیم.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در حالیکه در کشور نرخ بیکاری دو رقمی وجود دارد به نظر می رسد که اهمیت دادن به شغل دریانوردی و تلاش برای فرهنگ سازی و ترغیب به فعالیت در این شغل بسیار حائز اهمیت است.

حق‌شناس یادآور شد: در حال حاضر بیشترین دریانوردانی که در ایران و در سواحل دور فعالیت می کنند مربوط به کشورهایی از جمله چین، بنگلادش و آفریقا هستند که باید تلاش کنیم تا دریانوردی به عنوان یک شغل در بین مردم کشور بیشتر معرفی و شناخته شود.

وی همچنین گفت: در حال حاضر ۵۶ مرکز آموزش علوم دریانوردی در کشور وجود داردکه هفت مرکز از آنها دولتی هستند واز این بین نیز تنها دانشگاه آزاد خارک به آموزش و پرورش دانشجوی دریانوردی مبادرت ورزیده است. در عین حال کمتر لیسانس دریانوردی داریم که بیکار باشد و باید تلاش کنیم که ظرفیت آموزش دریانوردی در دانشگاه‌های ما گسترش یابد.

حق شناس ادامه داد: یکی از دلایل عدم اقبال رشته دریانوردی این است که خطوط کشتیرانی متنوع در کشور وجود ندارد و در عین حال بخشی از دلایل نیز به این موضوع مرتبط است که سهم دریانوردان ایران در آب‌های بین‌المللی کم است.

وی افزود: فعالیت دریانوردان و ارایه خدمات دریانوردی دریانوردان ایران برای شناورهای بین‌المللی و سایر کشورها، موجب می‌شود تا ایران با کشورهای دیگر دارای منافع مشترکی شود که همان منافع نیز می‌تواند در سیاست‌های کلان کشور نقش مهمی ایفا کند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به مزیت های صادراتی و ترانزیتی بنادر شمالی در حاشیه دریای خزر گفت: اکنون تنها از یک پنجم ظرفیت بنادر شمالی کشور استفاده می شود.

حق شناس افزود: آمارها از صادرات و واردات سالیانه بین ۵ تا ۶ میلیون تن کالا از بنادر شمالی و به خصوص بندر امیرآباد حکایت دارد در حالی که ظرفیت بنادر ما در خزر اکنون حدود ۲۵ میلیون تن در سال است.

وی اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال بیش از ۱۱ میلیارد دلار کالا از بنادر کشور صادر شده که با توجه به واردات حدود ۱۰ میلیارد دلاری، بیش از یک میلیارد دلار تراز بازرگانی کشور مثبت شده است.

وی با اشاره به ارائه مشوق ها و تخفیف های بندری برای افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی از بنادر کشور بیان کرد: آمارها نشان می دهد که در بهار امسال صادرات غیرنفتی ایران در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته است.

حق شناس با بیان اینکه کاهش تعرفه های بندری و شناورهای تجاری در بنادر شمالی و جنوبی صادرات و ترانزیت کالا را در کشور رونق می دهد، گفت: سازمان بنادر تخفیف های زیادی را در بیشتر بنادر برای صاحبان کالا و کشتی در نظر گرفته تا هزینه های صادرکنندگان کالا در کشور به حداقل برسد.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی به مزیت های توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی از بنادر شمالی اشاره کرد و گفت: ما هنوز نتوانستیم از ظرفیت های بنادر شمالی در دریای خزر به خوبی استفاده کنیم.

به گفته این مقام مسئول در سازمان بنادر، ساخت و توسعه بنادر جدید در سواحل روسیه، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان، ظرفیت های بسیار خوبی در این منطقه برای تبادل کالا و حمل ونقل دریایی به وجود آورده است که در توسعه فعالیت های ترانزیتی کشور در کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب به عنوان مسیری کوتاه و کم هزینه تاثیرگذار خواهد بود.

حق شناس از برگزاری همایش بین المللی صادرات در بندر امیرآباد خبر داد و گفت: هنوز هم مبادلات تجاری در بین پنج کشور حاشیه دریای خزر با توجه به ظرفیت های موجود در این منطقه بسیار کم است و برگزاری این همایش در بندر امیرآباد با حضور نمایندگانی از بنادر این کشورها می تواند در رشد و توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی در منطقه خزر ثمربخش باشد.

نظرات شما

×

Comments are closed.