کدخدایی تشریح کرد: نقش شورای نگهبان در جبران عقب‌ماندگی نظام در اجرای عدالت

۱۳۹۶/۱۲/۲۷

خبرگزاری ایکنا نوشت: عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، درباره سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر عقب‌ماندگی نظام در شاخصه عدالت و نقش و جایگاه شورای نگهبان در کمک به اجرای عدالت به عنوان نهاد ناظر بر شرعی و قانونی بودن مصوبات مجلس از یکسو و تاییدکننده صلاحیت افراد برای حضور در مناصب حکومتی از سوی دیگر گفت: قطعا شورای نگهبان به عنوان یک نهاد عالی نظام مقوله عدالت را مدنظر دارد. به دلیل اینکه اولا عدالت در مبانی دینی وجود دارد و ثانیا در قانون اساسی به مقوله عدالت توجه ویژه شده است.

وی افزود: در قانون اساسی اصولی وجود دارد که صراحتا بر موضوع عدالت تأکید دارند. شورای نگهبان هم سعی کرده همیشه این شاخصه و آرمان را در تطبیق مصوبات با شرع و قانون اساسی مد نظر قرار دهد.

کدخدایی اظهار کرد: البته ممکن است برخی معتقد باشند در مصوبه‌ای عدالت رعایت نشده باشد. در واقع در آنجا یا شورای نگهبان نتوانسته اختیارات خود را اعمال کند یا اینکه به واسطه محدودیت اختیارات در چارچوب شرع و قانون اساسی، نتوانسته به گونه دیگری عمل کند. در کنار آن ممکن است مصوبه‌ای خارج از این چارچوب (شرع و قانون اساسی)، موجب بی‌عدالتی شده باشد و شورای نگهبان هم نتوانسته کاری بکند، لذا از این جهت مواردی بوده که شورای نگهبان قصوری داشته است.

سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد: اما عموما اعضای شورای نگهبان با محوریت عدالت در بحث تطبیق مصوبات یا تأیید صلاحیت‌ها عمل کرده‌اند. در واقع تلاش شورای نگهبان همواره این بوده که در مسیر عدالت‌محوری حرکت کند تا به عنوان نهادی درون نظام به وظیفه خود در اجرای عدالت در حوزه‌های مختلف، مانند عدالت حقوقی و سیاسی، عمل کند.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

نظرات شما

×

Comments are closed.