کتاب شعارزده است؟

حسین تیموری- شاعر و روزنامه‌نگار ادبی

هر انسان دارای پیکره‌ای فزیکی و پیکره‌ای ذهنی است. پیکره فزیکی همان چهره و اسکلت بدنی و مشخصات ظاهری است که در سنین مختلف تغییر می‌کند، این امر اتفاق افتاده که شخصی را در سنین کودکی یا نوجوانی دیده‌ایم و حالا بعد از چند سال ندیدن در اولین دیدار حرف از تغییر جسمی به میان می‌آید، که فلان و بهمان شده‌ای، حالا اگر از تفاوت‌های چهره و جسم فاصله بگیریم به پیکره‌ی ذهنی که درونی است و غیر قابل مشاهده، مواجه می‌شویم با افکار و عقاید و علایق و احساسات و …که این پیکره همانطور که پیکره‌ی فزیکی رشد می‌کند پیکره‌ی ذهنی هم قابل  رشد و ارتقاء است، ساده‌ترین شکل ارتقاء یادگیری در خانه و مدرسه است، متداولترین و آسان‌ترین ابزار یادگیری کتاب است. ولی این دو نهاد(خانه-مدرسه) در کاشتن نهال کتاب در ذهن افرد چقدر موثر و تاثیرگذار عمل نموده‌اند؟ آیا عکس آن عمل نکرده‌اند که فرد کتاب‌زده شود؟ با وجود تکنولوژی‌های جدید که هر روز نو به نو می‌شود توانسته‌اند از این ابزارها جهت ترغیب افراد به کتابخوانی استفاده کنند؟

اگر از این دو نهاد هم فاصله بگیریم باز هم سوالات دیگری ذهن را احاطه می‌کند؛کتاب شعارزده است؟ یا چرا شعار باشدکه شعاری و زودگذر و باری به هر جهت با مقولاتی که در یک مناسبتِ هفتگی می‌گنجد برخورد کنیم، به شکل سازمانی هم صورتجلسه‌ای رفع رجوع نماییم. و سوال مهم‌تر اینکه با شعار و شعارزدگی می‌شود آینده فکری افراد جامعه‌ای که دارای پیکره‌های ذهنی و فکری متفاوتی هستند روشن دید؟

بفرض اگر این شعار«آینده‌ای روشن با خانواده‌ای کتابخوان» که شعار هفته کتاب امسال است را به شرط فرض از متولی برگزار کننده به سختی پذیرا باشیم باز این شعار سوالاتی  را مطرح می‌کند که زمینه و پس‌زمینه آن  فراهم نیست، سوالاتی از این دست؛

– آینده روشن در نزد افراد چه تعریفی دارد؟

– برای تعریف‌های متعددِ آینده روشن متولی چه راهکارهایی طی این چند دهه انجام داده یا نداده که امروز به این شعار رسیده است؟

– آ یا توانسته از آمارهای ساختگی به آمارهای حقیقی مطالعه نزدیک شود و در این امر آمار زده نشود؟

– راهکارها و اجرای راهکارههای موثر و تاثیرگذار برای برون رفت از مشکل سرانه مطالعه پایین جامعه ارائه نموده است که اکنون شاهد رشد این امر مهم باشیم؟

– خانواده یه سازمان است و مدیر آن افراد مختلف با گرایش‌های مختلف اجتماعی، برای سازمانی به گستردگی ملت صرفاً برگزاری نمایشگاه و همایش‌های متعدد کارساز است؟

– چقدر برای خانواده ها تهیه کتاب را سهل و آسان نموده‌اید؟

– …؟

تک تک افراد جامعه دارای پیکره‌ی ذهنی متفاوتی هستند با توجه به امر علاقه‌سنجی، نیاز است با توجه به شغل و علاقه افراد کتابهای تازه منتشره در دسترس جامعه هدف قرار گرفته نه اینکه صرفاً چاپ کتاب صورت گیرد و در انبارهای ناشر، مراکز پخش و در وضعیتی فرهنگ و ارشاد هم از ناشر کتابی خریداری نماید باز در انبار بماند و به مخاطب علاقمند عرضه نگردد.

و البته مسائلی از جمله سانسور، تجدید چاپ نشدن برخی کتابها که روزی چاپ شده‌اند و امروز چاپ مجدد نمی‌شوند و اگر هم چاپ شوند باز دستخوش سانسور و حذف می‌شوند و یا کتابی مجوز می‌گیرد بعد به ناگهانی در نمایشگاه یا بازار کتاب جمع‌آوری می‌شود و … برخی از مشکلات کتاب و دغدغه‌های اهالی کتاب هست که نیاز است در این هفته و در طول سال  مورد توجه بیشتر متولیان امر وآسیب شناسان کتاب قرار گیرد.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.