کاهش ۵۰ درصدی تلفات جاده ای در ۱۲ سال

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

گروه امورزیربنایی-معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سه سناریو کاهش تصادفات جاده‌ای به معاون اول رئیس جمهوری پیشنهاد کرده‌ایم، گفت: برای اجرای این سه سناریو در ۱۰ سال آینده به ۲۸۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم.

به گزارش جهان اقتصاد، مهرداد تقی‌زاده در نشست خبری درباره جزئیات نقشه ایمنی راه‌ها اظهار داشت: پس از واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان معاون اول رئیس جمهور نامه‌ای به وزیر راه و سایر وزرای مرتبط برای کاهش سوانح جاده‌ای ارسال کردند و وزارت راه و شهرسازی اقدام به تدوین نقشه ایمنی راه‌ها کرد.

وی ادامه داد: هدف از تدوین و تهیه نقشه ایمنی راه‌ها شناسایی عوامل موثر در سوانح جاده‌ای و کاهش این مخاطرات است.

معاون حمل و نقل راه و شهرسازی ادامه داد: در سال گذشته تعداد کشته‌های سوانح جاده‌ای ۱۵هزار و ۹۰۰ نفر بودند که این رقم در سال ۸۴ بیش از ۲۷هزار و ۷۰۰ نفر بوده است.

تقی‌زاده با بیان اینکه شاخص تلفات به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در ایران ۱۹٫۹ نفر است، گفت: این رقم در سال ۸۴، ۴۰ نفر بود که رقم رو به کاهش بوده است.

وی با بیان اینکه در طول دهه گذشته شاخص تلفات در ایران کاهش پیدا کرده است اما هنوز هم از میانگین جهانی بالاتر است، گفت: میانگین جهانی شاخص تلفات چیزی حدود ۱۵ نفر است که این رقم در کشورهای توسعه یافته کمتر است.

معاون وزیر راه با بیان اینکه سه سناریو برای کاهش ایمنی راه‌ها تهیه کرده‌ایم، گفت: انجام اقدامات ایمن‌سازی جاده‌ها سناریوی اول، افزایش سهم حمل و نقل همگانی و واقعی‌سازی قیمت سوخت سناریوی دوم و ترکیب سناریوی اول و دوم سناریوی سوم وزارت راه و شهرسازی برای کاهش تلفات جاده‌ای است که این سه سناریو را به معاون اول رئیس جمهوری پیشنهاد داده‌ایم.

تقی‌زاده با بیان اینکه تصادفات جاده‌ای در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ کاهش چهار درصدی داشته، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم این رقم در سال‌های ۹۵ نسبت به ۹۴ ثابت باشد و سال آینده هم شاید به صفر برسد.

وی تاکید کرد: اگر سناریوی اول به اجرا برسد تا ۱۰ سال آینده تعداد تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای به ۱۵ هزار نفر می‌رسد و اگر با سناریوی دوم موافقت شود پیش‌بینی می‌کنیم میزان تلفات به ۱۳ هزار نفر و به شرط اجرای سناریوی سوم تعداد کشته‌ها به ۹هزار نفر می‌رسد.

تقی‌زاده با اشاره به بودجه مورد نیاز برای تحقق سناریوهای پیشنهادی برای کاهش تلفات جاده‌ای اظهار داشت: برای اجرایی شدن سناریوی اول به بودجه ۱۳۰هزار میلیارد تومانی، برای اجرای سناریوی دوم به بودجه ۱۵۰ هزار میلیاردی و سناریوی سوم به بودجه ۲۸۰ هزار میلیارد تومانی نیاز داریم.

تقی‌زاده همچنین در پایان گفت: مبنای ما برای احتساب مصدومینی که پس از تصادف فوت می‌کنند ۳۰ روز است که اگر مصدومان ۳۰ روز پس از تصادف فوت شوند بر آمار تصادفات جاده‌ای احتساب می‌شوند.

وی افزود: در بسیاری از کشورها این مبنا بین یک هفته تا دو ماه است.

نظرات شما

×

Comments are closed.