کاهش چشمگیر تولید سیب زمینی و گوجه فرنگی

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی  هشدار داد

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه دلیل گرانی گوجه فرنگی و سیب زمینی کاهش تولید است نه صادرات،گفت:پیش بینی می شود در نیمه دوم سال تولید سیب درختی ۴٠ درصد کاهش یابد.

سید رضا نورانی در گفتگو با مهر در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه صادرات سیب زمینی و گوجه فرنگی باعث گرانی این دو محصول شده است، گفت: نمی شود همیشه کمبودها و گرانی ها را گردن صادرات انداخت.

وی اضافه کرد: سال گذشته سیب زمینی کاران و گوجه کاران متضرر شدند و تولید این محصول در سالجاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه صادرات، دلیل گرانی این محصولات در بازار نیست، گفت: کشت این محصولات در تابستان امسال کاهش چشمگیری داشته بویژه در گوجه فرنگی؛ الان باید وفور گوجه باشد اما این چنین نیست و ما شاهد هستیم قیمت هر قوطی رب ۴ هزارتومانی نیز به  ١٠ هزارتومان رسیده است.

نورانی ادامه داد: برخی کشاورزان به دلیل کم آبی و برخی نیز به دلیل اینکه سال گذشته زیان کردند امسال کشت انجام ندادند.

وی تصریح کرد: دلیل نمی شود هرچه کم شد ما بگوییم دلیل آن صادرات بوده، درست است که قیمت ارز بالا رفته اما هزینه صادرات نیز گران شده است.

نورانی با بیان اینکه صنایع جانبی صادرات بسیار گران شده است، افزود: مواد جانبی صادرات مانند کرایه کانتینر، کرایه کشتی، کاغذ، سبد و …همه با ارز آزاد تامین می شود.

**کاهش ۴٠ درصدی تولید سیب درختی در نیمه دوم سال

نورانی همچنین گفت: پیش بینی می شود در شش ماهه دوم امسال تولید سیب درختی هم بین ٣۵ تا ۴٠ درصد کاهش یابد.

وی سرمازدگی فروردین و اردیبهشت را دلیل این مساله عنوان کرد و گفت: در پی این سرمازدگی باغات مناطق سیب خیز کشور مانند دماوند، زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سلماس و میانه خسارت سنگینی دیده است.

نورانی با اشاره به اینکه سرما تولید میوه های هسته دار را نیز در سالجاری با مشکل مواجه کرد، گفت: همین مساله موجب شد قیمت این میوه ها ٢ تا ٣ برابر سال قبل شود.

وی تصریح کرد: دلیل گرانی میوه ها در سالجاری صادرات نبود بلکه سرمازدگی بود، با این قیمت بالا نمی‌توان صادرات انجام داد. به عنوان مثال قیمت میوه شلیل شمس که سال گذشته در عمده فروشی ها کیلویی ١٨٠٠ تومان بود امسال به کیلویی ٧ تا ٨ هزارتومان رسید.

 **واکنش دبیر انجمن ملی سیب زمینی به مخالفان از سرگیری صادرات

در روزهای گذشته حسن صابری رئیس اتحادیه بارفروشان تهران در نامه ای به “قاسم نوده فراهانی” رئیس اتاق اصناف تهران نسبت به از سرگیری صادرات سیب زمینی، گوجه فرنگی و هندوانه به کشورهای همسایه همچون عراق هشدار داد و نوشت: «با توجه به اینکه سیب‌زمینی و گوجه فرنگی جزو  مایحتاج اصلی و ضروری سفره مردم می باشند و با توجه به رفع ممنوعیت صادرات و همچنین آفت و گرمای شدید قیمت هر محصول فوق ۵هزار ریال تا ۱۰هزار ریال گرانتر شده و با توجه به فصل برداشت در حال حاضر، اگر روال ادامه پیدا کند، به زودی شاهد نایاب شدن سیب زمینی و گوجه فرنگی در سطح کشور خواهیم بود.» این در شرایطی است که در این خصوص دبیر انجمن ملی سیب زمینی اعلام کرد که تنها مازاد این محصولات صادر می‌شود.

در همین رابطه علی نیلی‌ احمد‌آبادی، در گفت‌وگو با ایانا در خصوص صادرات این محصول گفت: در حال حاضر سیب زمینی به کشورهای مختلف از جمله عراق صادر می‌شود و برای تامین داخلی مشکلی وجود ندارد.

او با بیان اینکه میانگین تولید داخل سیب‌زمینی به طور متوسط ۵ میلیون تن است، افزود: در سال‌های مختلف تا ۶۰۰ هزار تن نیز صادرات انجام شده و مشکلی برای تامین داخل ایجاد نکرده است.

نیلی‌احمد‌آبادی با تاکید بر اینکه برای صادرات این محصولات، تولید باید با هدف صادرات برای کشورهای مقصد انجام شود، افزود: به طور مثال بعضی کشورها سیب زمینی با پوست قرمز را می‌پسندند و آن را با قیمت بالاتری وارد می‌کنند.

او ادامه داد: مساله صادرات این محصولات باید بررسی و ساماندهی شود، تولید با هدف صادرات می‌تواند هدفمند و با برنامه‌ریزی صورت گیرد.

دبیر انجمن ملی سیب زمینی با بیان اینکه واردات سیب زمینی به کشور صورت نمی‌گیرد، افزود: تنها برای سیب زمینی بذری واردات انجام می‌شود، پس از ورود  تولید و تکثیر شده و در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.