کاهش ارزش ریال یا جمع آوری نقدینگی

سیدرضا نوحی-کارشناس اقتصادی-بنا بر برخی آمارها حجم نقدینگی در سال ۹۷ به رقم ۳۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد که رقم بسیار نگران کننده ای است.

با کاهش روز افزون ارزش ریال، دلار در هفته ای که گذشت در مقاطعی به بالای ۱۵۰۰۰ تومان هم رسید که در نوع خود اتفاقی بی نظیر بود. بسیاری از تحلیل ها بر این نکته استوار است که ضعف و تصمیمات اشتباه تیم اقتصادی دولت از عوامل مهم بروز این مشکلات است.

براساس این تحلیل ها، تکیه نداشتن به نظرات کارشناسی اقتصاددانان (که کم هم نیستند) و فقدان دانش و قدرت مدیریت بحران در تیم اقتصادی دولت دکتر روحانی، تاثیر بسزایی در نابسامانی وضعیت اقتصادی این روزهای ایران داشته است.

اما در کنار این تحلیل ها، اخباری به گوش می رسد که دولت به عنوان اصلی ترین و بزرگترین تامین و عرضه کننده ارز در کشور، قصد دارد از افزایش مقطعی نرخ برابری ارزهای خارجی در برابر ریال، اقدام به جمع آوری نقدینگی و در نهایت کاهش آن اقدام نماید.

روند افزایش نقدینگی که در زمان دو دولت احمدی نژاد و با اجرای طرح کاملا غیرکارشناسی هدفمندی آغاز شد، از حدود یکسال پیش تاثیرات منفی خود را در عرصه اقتصادی کشور بجای گذاشت.

این افزایش حجم نقدینگی همچون سمی مهلک مشکلات بسیاری را بر سر راه  اقتصاد کشور بوجود آورد و در نهایت شد آنچه را که امروز شاهد هستیم.

ظاهرا تیم اقتصادی دولت یکی از راههای کنترل و کاهش این نقدینگی را در کاهش مقطعی ارزش پول ملی می داند و صحبتهای اخیر همتی رییس کل بانک مرکزی مبنی بر توجه مردم به ریسک  خرید ارزهای خارجی را می توان از شواهد تایید کننده این موضوع دانست.

البته اگر این نظر درست باشد، قطعا اقدام بسیار مثبتی از سوی دولت است ولی شخصا معتقدم که تیم ضعیف اقتصادی دولت، در حد و اندازه های چنین کار بزرگ و ارزشمندی نیست.

اگر واقعا هدف نهایی دکتر روحانی چنین اقدامی باشد، باید در زمان درست حرکت نهایی انجام شود که در غیر اینصورت این اقدام به ضد خود بدل شده، کنترل دولت بر بازار ارز از دست خارج گردیده و بحران وحشتناکی در ایران به وجود می آید.

اگر تیم اقتصادی ضعیف دولت این مجال را پدید آورد که نظرات اقتصاد دانان و اساتید این رشته نیز مورد توجه قرارگیرد، می توان به فرجام چنین اقدامی امیدوار شد ولی نشانه هایی مبنی بر چنین حرکتی دیده نمی شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.