کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد

گروه فرهنگی-در ادامه معرفی کتابهایی با موضوع های اقتصادی و مدیریتی، این بار کتابی که مجموعه مقالات دفاع اقتصادی را به چاپ رسانده معرفی می کنیم.

این کتاب که به همت دانشگاه امام صادق(ع) و سازمان پدافند غیر عامل چاپ شده است، با مقالات چاپ شده در آن به موضوع دفاع اقتصادی می پردازد.

این کتاب با هدف تبیین و نظریه پردازی در مورد مفاهیم و گستره علمی دفاع اقتصادی که منجر به مقاوم سازی و کاهش آسیب پذیری اقتصاد در برابر هجمه های نرم و سخت اقتصادی اعم از تحریم، محاصره دریایی، هوایی و زمینی، خلل در سیستم پرداخت پولی و …برای حفظ ثبات و آرامش در اقتصاد داخلی و تأمین امنیت معیشت مردم تألیف شده است. از سی و هفت مقاله تایید شده، دوازده مقاله بر اساس امتیازات داوران و نظر کمیته علمی، جهت چاپ در این مجلد، برگزیده شده است. لازم به ذکر است به علت غنای علمی مقالات، تعدادی از مقالات برای چاپ در دو شماره مجله علمی-پژوهشی اتاق امنیت انتخاب و ارسال شد که پس از طی فرآیند مقتضی در این مجله چاپ گردید. مابقی مقالات پذیرفته شده نیز به صورت نسخه الکترونیک در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

رویکرد اصلی تدوین مقالات توجه هر چه بیشتر بر روی راهکارهای دفاع اقتصادی به منظور مقاوم سازی اقتصاد در محورهای مورد نظر بوده است. حتی المقدور راهکارها و توصیه های سیاستی متنوع و مناسبی در زمینه های مطالعه شده نیز پیشنهاد و ارائه گردیده است.

عنوان مقالات به شرح زیر است:

۱-تحلیل و اولویت بندی مولفه های دفاع اقتصادی در شرایط تهدید اقتصادی

۲- راهبردهای دفاع اقتصادی از منظر قصص پیامبران الهی

۳-زمینه ها، رویکردها، روش ها و ابزارهای نفوذ اقتصادی در منظومه دفاع اقتصادی مبتنی بر منویات مقام معظم رهبری

۴-بررسی راهکارهای امنیت غذایی در شرایط تهدید اقتصادی

۵-بررسی و تحلیل مقایسه ای از میزان، ترکیب و تغیرات ذخایر خارجی بانک مرکزی ایران و کشورهای منتخب و صیانت از آن در مقابل تهدیدها

۶-تحلیل پیمان های پولی چند جانبه، بستر ساز مقاوم سازی اقتصادی

۷-ضرورت و کارکردهای پیمان های دو یا چند جانبه ارزی در شرایط تهدید و تحریم اقتصادی

۸-بررسی تحلیلی امکان پذیری ارتقاء امنیت ملی و افزایش هزینه تهدید نظامی جمهوری اسلامی ایران از طریق صادرات گاز به صورت خط لوله و lng

۹-تبیین مفهومی کارکردهای رویکرد پدافندی در تحلیل کنش های اقتصادی بین المللی

۱۰-قواعد حقوقی نظام بودجه ریزی: آسیب های کنونی و چارچوب مطلوب برای ارتقای پایداری ملی

۱۱-اقدامات خصمانه اقتصادی ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، چالش ها و راهکارهای حقوق بین الملل

۱۲-شناسایی و ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی در جهت دفاع اقتصادی

در مقدمه این کتاب امده است:

در فضایی که نظام سلطه با اعمال فشار سیاسی و اقتصادی اهداف و منافع ملی خود را دنبال می کنند اگر کشوری بخواهد از تحت سیطره و نفوذ ابر قدرت ها خارج شود و مستقل و پویا و اثر گذار در تحولات بین الملل به ایفای نقش بپردازد شرط ضروری آن داشتن اقتدار و صلابت در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در کنار اقتدار نظامی است. به همین دلیل است که نظام سلطه از اقتصاد به عنوان ابزاری برای اعمال فشار و تحمیل خواسته های سیاسی خود بهره می گیرد.

اقتصاد مقاومتی همچنان که از سیاست های کلی ابلاغی و محورهای آن عیان است، و برخلاف تبلیغات دشمن، یک یک تاکتیک کوتاه مدت انفعالی و تدافعی نیست. منبعث از حرکت های مذبوحانه اخیر دشمن و عکس العمل واکنشی به آن هم نیست. این دشمنی های ریز و درشت هم که نبود اقتصاد ایران با آغاز جهش و حرکت رو به پیشرفت، نیازمند پروژه و پروسه مقاوم سازی خود بود. اقتصاد مقاومتی راهبردی کلان، بلند مدت و دائمی است. این سیاست ها و برنامه ها برخلاف تصور عده ای در موضع ضعف و انفعال و تدافع محض نسبت به جنگ اقتصادی دشمن گرفته نشده است، برعکس، اقتصاد مقاومتی از دید اقتصاددانان و با مطالعه تاریخ تحولات اقتصادی کشورهای پیشرفته ، ضرورتی است برای جهش و رشد و شتاب. لذا حتی اگر این دشمنی ها و موانع بیرونی تمام هم شود، باز ما نیازمند سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی هستیم.تمامی اقتصادهای موفق دنیا این پروسه را طی کرده و می کنند و برای خود برنامه های جامع مقاوم سازی و استحکام و پایداری و انعطاف پذیری مقابل شوک ها و ناشکنندگی داشته و دارند.

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.