کاهش۱۲٫۵ میلیارد مترمکعبی آب در سال جاری

مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت مدیریت منابع آب ایران هشدار داد:

گروه امورزیربنایی_مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ۱۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب امسال در کشور کاهش آب داریم که در همسنجی با پارسال به طور کلی حدود ۳۳ درصد شرایط را سخت می کند.

به گزارش خبرگزاری ها، سیف الله آقابیگی در مراسم آغاز به کار مرکز پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه ای اظهار داشت: میزان ذخیره مخازن آبی سدها در سال ۹۶-۹۷ حدود ۱۱۰ میلیون مترمکعب است اما در حال حاضر حداکثر این ذخیره به ۱۵ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی ادامه داد: البته این ذخیره آب در کشور نیز کمتر خواهد شد و با پیش بینی های صورت گرفته در سال پیش رو با مشکلات بیشتری رو به رو هستیم.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب پیش بینی کرد: میزان خطر پذیری ما در سطح کشور از نمره ۱۰ ضریب ۸ است که این نشان از خطرپذیری بالای ما دارد که اینگونه اقدامات باعث آمادگی بیشتر می شود ولی متوسط کشور در این زمینه پایین است.

آقا بیگی ادامه داد: تا پایان پاییز سال جاری بارندگی ها در کمترین میزان خواهد بود و نیاز است راهکارهای مدیریتی در این زمینه برای تدوام خدمات رسانی باید قوی تر باشد.

این مسئول تدوین برنامه های پدافند غیرعامل را راهکار مدیریت منابع آب و خشکسالی دانست و اظهار داشت: با توجه به تغییرات اقلیم و فرایندی که به دنبال آن در منطقه و جغرافیا با عنوان خشکسالی به وجود آمده ایجاد مرکز مدیریت بحران یکی از ضروری است.

وی افزود: از سوی دیگر شرایط همیشه در حالت نرمال نیست و لازمه وجود دفترهای مدیریت بحران، برنامه های نرم افزاری برای پشتیبانی و سخت افزارها و اقدامی است که تا تاکنون انجام شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب یاد آور شد: در متوسط بارش کشور تا چند روز گذشته نسبت به سال قبل ۲۷ درصد کاهش داشتیم نسبت به دراز مدت آمار ۴۸ ساله، ۳۱ درصد کاهش ایجاد شده است.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.