کالبد شکافی فساد

علیرضا امامی فرد-یکی از بحث برانگیز ترین مسائلی که جامعه ایران با آن درگیر است، فساد اداری است.

شاید وقتی این سوال را از مردم کشورمان بپرسیم که چه چیز باعث شده است تا ایران این روزها با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم کند، اکثرا این پاسخ را بدهند که ایران دچار فساد ریشه ای است و همین امر باعث شده تا امروز با چنین مشکلاتی رو به رو شویم.

اما بهتر است بدانیم فساد چیست؟ آیا فساد به بحث های مالی ختم می شود یا اصلا فساد چیز دیگری است؟ ایا اخلاق در کار هم می تواند به عنوان فساد به شمار بیاید؟

شاید یکی از بهترین راه ها برای بهبود این مشکل در کشور استفاده از تجربه سایر کشورهای جهان و راهکارهای آنان با حل این مشکل باشد.

دکتر سید محمد عباس زادگان به همت دفتر پژوهشهای فرهنگی کتابی را با عنوان فساد اداری تالیف کرده اند که توصیه می شود کسانی که سعی در بهبود و آشنایی با مفهوم فساد دارند، این کتاب را مطالعه کنند.

چاپ اول این کتاب در سال ۱۳۸۳ بوده است، اما در سال ۱۳۹۴ به چاپ دوم رسید ولی برای رسیدن به چاپ سوم مدت زمان طولانی سپری نکرد.

این کتاب در شش فصل نگاشته شده است که به ترتیب:

فصل اول:ضرورت و ابعاد موضوع که در آن به فساد اداری و لزوم پرداختن به آن،سابقه فساد، تعریف فساد بر مبنای افکار عمومی جامعه، تعریف فساد از دیدگاه منافع عمومی و… می پردازد که می تواند مقدمه خوبی برای ورود به این موضوع باشد.

فصل دوم:معیارهای اندازه گیری فساد اداری که در این فصل به بررسی شاخص های فساد در سطح جهانی، بررسی میزان فساد اداری، نحوه تفسیر نتایج، افزایش یا کاهش فساد اداری در جهان و نقش کشورهای صادر کننده فساد اداری و… می پردازد. این مباحث می توان مقدمه ای برای آشنایی با فساد در جهان باشد که در فصل بعد به آن پرداخته شده است.

فصل سوم: بررسی تجربه مشترک کشورها. این فصل به موضوعاتی از قبیل نتایج گردهمایی های بین المللی، مدیریت تطبیق، نظریه مدیریت یکپارچه در برخورد با فساد اداری، چگونگی مدیریت یکپارچگی، تلاش های جامعه جهانی در مبارزه با فساد، تاریخچه گردهمایی بین المللی مبارزه با فساد، گردهمایی پراگ، گردهمایی لاهه و هزینه های فساد و رویارویی با معضل فساد و…..

پرداخته است.

فصل چهارم:تجربه کشورها در برخورد با مسئله فساد

شاید یکی از جالب ترین فصل های این کتاب را می توان همین فصل معرفی کرد، زیرا با بررسی تاریخی و برخورد با فساد، اطلاعات خوبی به خواننده کتاب می‌دهد.

در این فصل، فساد در کشور فرانسه، فساد مالی در آلمان، مبارزه با فساد در کشور چک، مبارزه با فساد در کره، ژاپن، مبارزه در کشورهای کوچک و….مورد بررسی قرار می گیرد.

فصل پنجم: تجربه ایران

این فصل می تواند به خواننده این اطلاعات را بدهد که ایران در مبازه با فساد چه کارهایی انجام داده و آیا در این راه موفق بوده یا نه؟ مهم تر از آن اینکه راهکارهایی برای مبارزه با فساد اداری ارائه می دهد که می تواند جذاب و مفید باشد.

این فصل، فساد اداری در ایران، عزم ملی و برنامه ریزی برای مبارزه با فساد اداری، نگاهی به عملکرد بازرسی کل کشور، کنترل مالی در ایران، راهکارهای مبارزه با فساد اداری در ایران را مورد بررسی قرار می دهد.

فصل ششم: نتیجه گیری و راه حل ها

به نظر می رسد یکی از مهمترین و مفید ترین فصل های کتاب، فصل آخر آن باشد که در مجموع کتاب را جمع بندی می کند و راه حل هایی درباره مشکلات فساد ارائه می دهد.

این فصل راهکارهای مبارزه با فساد اداری را مورد ارزیابی قرار می دهد.

در ادامه بخش کوتاهی از پیشگفتار این کتاب نقل شده است :

«تهیه متن علمی-آموزشی در زمینه مبارزه با فساد اداری زمانی در ذهن من شکل گرفت که در دو گردهمایی در این زمینه در پراگ و هلند شرکت کردم ارئه منابع گوناگون درسی و آموزشی در این دو گرئهمایی و نمایشگاه هایی جانبی آن از سوی کشورهای جهان و نبودمنبع آموزشی نسبتا جامع در ایران، انگیزه اصلی تدوین این اثر است.

تجربه بیش از بیست سال کار در سازمان های اجرایی و بهره گیری از روش های علمی در سامان دهی فعالیت ها، هم زمان با تلاش برای انتقال تجربه های اجرایی به محیط دانشگاه و به دانشجویان باعث شد که این کتاب عمدتا بر محور بررسی تجربه های موجود در جهان و توصیه مجامع بین المللی مبارزه با فساد، که برخاسته از کوشش مشترک اندیشمندان است، شکل بگیرد.

مخاطب اصلی این کتاب، دانشجویان رشته های مختلف از جمله مدیریت، بازرگانی، حسابداریف اقتصاد و رشته های مشابه است که در اینده در سیاست گذاری و راهبری موسسات اقتصادی نقش خواهند داشت. به علاوه مدیران سازمان های گوناگون اجرایی نیز که رسالت مبارزه با فساد اداری را به صورت علمی، ریشه ای و بلند مدت به دوش دارند، مخاطبان اصلی این اثر هستند.»

نظرات شما

×

Comments are closed.