کاروان سازندگی ایران متوقف نمی شود

۱۳۹۷/۰۶/۱۳

رییس جمهور در مراسم افتتاح سه طرح بزرگ پتروشیمی در عسلویه تاکید کرد
کاروان سازندگی ایران متوقف نمی شود


رییس جمهوری با تاکید بر این که کاروان سازندگی ایران متوقف نمی شود، گفت: صنعت نفت در خط مقدم مقابله با جنگ بدخواهان علیه اقتصاد کشور است.
به گزارش جهان اقتصاد، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» روز گذشته در مراسم افتتاح طرح های بزرگ پتروشیمی مرجان، دماوند و پردیس در عسلویه تاکید کرد: دشمنان فقط زمانی موفق می شود که امید و حرکت ما متوقف شود. آنها مشکلاتی بر مردم تحمیل می کنند، اما محال است بر ایران و ایرانیان مسلط شوند و این که ما را به قبل از سال ۵۷ برگردانند، آرزویی است که محقق نمی شود.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: هر فاز، هر فرد و هر پروژه که امروز کلنگ زده شود به معنای انقلابی گری و تلاش برای عزت ملت ایران است. همیشه برای ما خوشحال کننده است که در کشور یک واحد تولید شروع به فعالیت کند اما این که در یک روز و در شرایطی که دشمنان ما به فکر خود در حال دنبال کردن تحریم های ظالمانه به ایران هستند، سه طرح را افتتاح و بهره برداری کنیم به معنای پیروزی کشور در برابر نقشه های دشمن است.
وی با یادآوری این که امروز سه واحد مهم به بهره‌برداری رسیده است، خاطرنشان کرد: واحد پتروشیمی مهم مرجان که یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن را به عنوان محصول دارد و فاز سوم یک واحد پتروشیمی مهم به نام پردیس که مجموعه محصولاتش بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار است و نیروگاه دماوند که ۶۵۰ مگاوات برق تولید می کند که می تواند تأمین کننده خدمات جانبی واحدهای مختلف پتروشیمی باشد، این افتتاح ها نشان می دهد ما در مسیر تلاش ، فعالیت ،ایثار و فداکاری هستیم.
رییس جمهوری با تاکید بر این که کاروان تلاش و سازندگی ما متوقف نمی شود و این مسیر ادامه پیدا می کند، اظهارداشت: ۱۴ طرح بزرگ پتروشیمی از سال ۹۲ تا امروز افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است و روند افتتاح طرح های مرتبط با پتروشیمی در سال جاری و سال های آتی همچنان ادامه می یابد به گونه ای که حدود ۶ طرح دیگر در سال ۹۸ افتتاح خواهد شد.
روحانی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را از صنایع بسیار مهم و تأثیرگذار کشور برشمرد و گفت: این که در بحث انرژی روی پای خود بایستیم و بتوانیم نفت و گاز خودمان را تأمین کنیم خیلی مهم است.
رییس قوه مجریه تصریح کرد: تامین بخش بزرگی از ارز بازار ثانویه بر دوش پتروشیمی‌ها است. این که محصول تولیدی آنها سالانه می‌تواند ۱۲ میلیارد تا ۱۴ میلیارد دلار کمتر یا بیشتر ارزآوری داشته باشد، معنایش این است که متخصصان ایرانی در خط اول مبارزه هستند و دشمن می‌خواهد در همین زمینه فشار وارد کند و بحمدالله متخصصان در خط مقدم این ایستادگی و مبارزه هستند.
روحانی خاطرنشان کرد: بخش‌های دولتی و بخش های عمومی غیر دولتی باید به محض این که هر واحدی را تکمیل کردند، بلافاصله به فکر فروش و واگذاری آن به مردم باشند و همان موقع که خیالتان راحت شد که همه بخش های آن واحد تکمیل گردیده در بازار فروش عرضه کنید.
روحانی با بیان این که «ما مشکلاتی داشته ایم اما عزت خود را حفظ کرده ایم»، خاطرنشان کرد: هیچ گاه نبوده که کشور ایران دست خود را دراز کند. با وحدت و اتحاد و تلاش و فعالیت از این مشکلات عبور خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: ما گاز، نفت، پتروشیمی خود را داریم، خداوند نعمت بزرگی به ما داده است و این را باید روز افزون کنیم و برکت این نعمت در دست ما است. این که از خام فروشی فاصله بگیریم و محصول پرارزش تر به کشور و جامعه عرضه کنیم با سرمایه خارجی و سرمایه خودمان ممکن است. اکنون هم باید سرمایه خارجی و داخلی را جذب کنیم اگر چه ممکن است سخت شده باشد.
رییس جمهوری با تاکید بر این که «امروز روز جنگ اقتصادی و روانی علیه ملت ایران است»، افزود: در صف مقدم این جنگ بخش هایی است که بار اقتصاد را بر عهده دارند از مهم ترین آنها نفت، گاز و پتروشیمی است زیرا دشمن وقتی می خواهد ما را تحریم کند روی نفت و گاز و پتروشیمی دست می گذارد.

نظرات شما

×

Comments are closed.