کابوس کهریزک!

۱۳۹۶/۱۰/۱۸

میثم سعادت- گروه سیاسی

در تماسی که با یک مقام مسئول در یکی از مراجع اطلاعاتی داشتم، متأسفانه مرگ یکی از بازداشت شدگان ناآرامی های اخیر در زندان اوین را تأیید کرد؛ به رئیس‌جمهور و مقامات امنیتی و قضایی هشدار می‌دهم از وقوع کهریزک دوم جلوگیری کنید. این توئینت محمود صادقی نماینده تهران بود. وقتی دیروز نگرانی مردم را دید که پیگیر وضعیت افرادی بودند که در جریان نا آرامی های روزهای اخیر بازداشت شده بودند.

ناهید خداکرمی عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران نیز چند روز پیش هشدار مشابهی داده بود. «بدیهی است با خاطره تلخی که مردم، والدین و بستگان این عزیزان از کهریزک و سرنوشت روح الامین ها دارند، بسیار نگرانند. نگرانند که مبادا یک قاضی دیگر، یک نیروی خودسر دیگر و یا یک هم سلولی اراذل و اوباش اشتباه کند و خدای ناکرده اتفاقی غیر قابل بازگشت حادث شود… همه ما می دانیم که بغض فروخورده نسلی که بعد از انقلاب بدنیا آمده و رشد کرده، حقوق خود را جستجو می کند، پرسشگریست که نه تنها پاسخی برای سوالات و خواسته هایش دریافت نمی کند، بلکه شاهد آنست که سازمان ها و نهادهایی عمدتاً فرهنگی که هیچ تأثیری در زندگی روزمره آنها و حتی شکوفایی کشور ندارند،  بر سر سفره او و نسل آینده کشور نشسته اند و با ترویج چاپلوسی و تداوم شیوه مدیریتی آزمون و خطا منابع کشور را می بلعند و به یأس و نا امیدی دامن می زنند.»

با این حال تلخی این هشدارها دیروز بیشتر احساس شد. بامداد دیروز مهدی محمودیان از فعالان سیاسی که سابقه پیگیری وضعیت بازداشت شده ها را در کارنامه دارد در توئیتر خود نوشت «کمیته پیگیری بازداشتهای دی ماه۹۶ از درگذشت یکی ازبازداشت شدگان در زندان اوین خبر داد. شب گذشته سینا قنبری جوان۲۳ ساله تهرانی که چندروزی بود دربندقرنطینه زندان اوین در بازداشت بسرمی‌برد بدلایلی نامعلوم جان سپرده است.»

ساعتی بعد طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران این واقعه را تایید کرد و توضیح داد « این فرد جوان ۲۲ ساله دیپلمه‌ای بود که توسط نیروی انتظامی بازداشت و تحویل دستگاه قضایی شده‌ است. طبق اطلاعی که به من داده شده، این فرد در زندان خودکشی کرده است.» ساعتی بعد خبرگزاری ایلنا از قول یک منبع آگاه خبر داد داد این فرد در درگیری‌های اخیر بازداشت نشده است و ربطی هم به تجمعات اخیر نداشته است….  این فرد توسط نیروی انتظامی در دستگیری مربوط به قاچاقچیان مواد مخدر بازداشت و اقدام به خودکشی کرده است.

پیش از این هم جوانی در بازداشتگاه های اراک جان خود را از دست داده بود و در آن مورد نیز نیروی انتظامی در اطلاعیه ای اعلام کرد در تاریخ یازدهم دیماه امسال گزارشی در خصوص خرید و فروش مواد مخدر توسط فردی در یکی از خیابان‌های شهر اراک به کلانتری ۱۲ رضوی شهرستان اعلام و بلافاصله برنامه ریزی عملیاتی برای دستگیری او آغاز شد. با ادامه تحقیقات نامحسوس توسط ماموران کلانتری ۱۲، این فرد در حال فروش مواد مخدر و زمانی که با چند نفر از خرده فروشان مواد مخدر در یکی از خیابان‌های شهر اراک درگیر شده بود، دستگیر و مقدار حدود ۱۰ گرم ماده مخدر هروئین از او کشف شد که با هماهنگی مرجع قضایی متهم که دارای سه فقره سوابق کیفری در زمینه مزاحمت و درگیری نیز بود، در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ رضوی بازداشت شد. در طول شب از متهم تحت نظر، توسط مامور تحت نظرگاه چندین نوبت سرکشی می‌شود که در صبح روز بعد زمانی که مامور تحت نظرگاه در زمان سرکشی متوجه می‌شود که متهم لباس خود را به دور گردنش پیچیده و جان باخته است.

با این وجود هنوز کابوس تکرار اتفاقات ۸۸ روی مردم سایه افکنده است. خبر دلگرم کننده دیروز صحبت های رئیس قوه قضائیه بود که تاکید کرد  نباید همه بازداشت شدگان را به یک چشم دید. به هرحال در میان بازداشت شدگان افرادی هستند که در این حوادث تأثیر روشنی داشته اند و با خط گرفتن از دشمن دست به برخی اقدامات نظیر تخریب اموال عمومی زده اند. حساب این افراد از کسانی که اغفال شده اند، سابقه کیفری ندارند و اقدام موثری نیز در این حوادث نداشته اند، جداست و گروه دوم باید حسب تشخیص قاضی و در حد مقدورات قانونی از رأفت اسلامی برخوردار شوند تا فرصت دوباره ای به آنان داده شود که در فکر و راه خود تجدیدنظر کنند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.