چرا اعتراض؟

۱۳۹۶/۱۱/۱۸

‘میثم سعادت-گروه سیاسی
بیش از یک ماه از اعتراضات دی ماه می گذرد. در این مدت البته نظریه پردازان زیادی سعی کرده اند ابعاد این ماجرا را تحلیل کنند. با این حال روز گذشته نظر سنجی هایی منتشر می شد که می تواند تحلیل های سیاستمداران را درباره حوادث اخیر، منظم تر کند.
مخاطب شعارها
یکی از این نظرسنجی ها توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران انجام شده است. این موسسه در نظرسنجی‎ای با جامعه آماری ۴۵۰۰ نفره، به بررسی اعتراضات دی ماه ۹۶ پرداخته. در قسمت اول این نظرسنجی این سوال پرسیده شده است که مخاطب شعارهای مردم کدام نهاد است؟ طبق پاسخ شرکت کنندگان در این نظرسنجی، ۴۰ درصد مخاطب شعارهای مردم را قوه مجریه عنوان کردند. ۳۴.۷ درصد کل نظام و ۹.۲ درصد روحانیت را مخاطبان شعارهای معترضین دی ماه ۹۶ تلقی کردند.
محور اعتراض
در قسمت دیگری از این نظر سنجی درباره محورهای اعتراض سوال شده بود. در پاسخ به این سوال ۶۹ درصد از مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی بهبود وضعیت اقتصادی و فضای کسب و کار، ۳۰ درصد اعتراض به فساد مالی، ۲۰.۶ درصد بی‌عدالتی، ۱۳.۵ درصد قطع حمایت از برخی کشورها مانند سوریه و فلسطین، ۹.۷ درصد آزادی بیان و ۲.۳ درصد رفع حصر را خواسته اصلی شرکت‌کنندگان در تجمعات اعلام کردند.
بر اساس نتایج نظرسنجی ایسپا پاسخ ۲۵ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی به این پرسش که آیا از شرایط کشور رضایت دارید مثبت و ۷۴.۸ درصد نیز منفی بوده است. ۴۸ درصد افرادی که به این پرسش پاسخی منفی داده‌اند، در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه آیا تمایل دارند که در تجمعات شرکت کنند، اعلام کرده‌اند که در هیچ شرایطی در تجمعات شرکت نمی کنندو ۴۱ درصد دیگر نیز معتقد بودند که در صورت مسالمت آمیز و قانونی برگزار شدن اعتراضات در آن تجمعات مشارکت خواهند داشت.
اما دکتر علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد نیز روز گذشته در سخنرانی خود در شهر مشهد، آماری احتمالا مبتنی بر یک نظر سنجی دیگر منتشر کرد و گفت ۲۰٪ مردم آشکارا اصلاح‌طلب هستند، ۱۰٪ آشکارا اصولگرا هستند، ۵۰٪ موضع خود را مشخص نکرده اند و خاکستری هستند، ۳۱٪ اصولاً کاری به نظام ندارند، ۷۵٪ نسبت به دولت اعتمادی ندارند، ۷۴٪ از شرایط موجود راضی نیستند و ۵۰٪ مردم تمایلی به شرکت در اعتراضات ندارند.
سایت یورونیوز هم قسمت دیگری از نتایج این نظر سنجی را منتشر کرده است که در آن آمده است ۶۰ درصد پاسخگویان گفته‌اند که وضع موجود کشور با انجام برخی اقدامات قابل اصلاح است این در حالی است که بر اساس نظرسنجی سال ۹۳، ۶۳.۴ درصد وضع کشور را قابل اصلاح می‌دانسته‌اند. ۳۱ درصد نیز وضع کشور را قابل اصلاح ندانسته اند. از سوی دیگر ۸.۳ درصد وضعیت کشور را خوب ارزیابی کرده اند که این رقم در نظرسنجی سال ۹۳، ۱۱.۳ درصد بوده است. ۶۱.۱ درصد پاسخگویان نیز معتقد بوده‌اند که صدا و سیما نتوانسته واقعیات تجمعات اخیر را منعکس کند.

نظرات شما

×

Comments are closed.