چاره ای جز تامین آب شیرین از محل دریا نداریم

در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب مطرح شد

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو گفت: تحریم‌ها و تهدیدها فرصت است و قطعا اتفاقات خوبی برای صنعت آب در راه است.

به‌گزارش جهان اقتصاد، رضا اردکانیان در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب در نشست با صنعتگران و تشکل‌های صنعت آب و فاضلاب، با بیان اینکه نقش قابل توجهی را برای موضوعی با عنوان “بحران اقتصادی” قائل نیستم، افزود: اصناف و گروه‌ها هر چقدر روی قالب‌بندی‌های اخلاقی کار کنند، توفیقمان در حل و فصل مشکلات اقتصادی بیشتر خواهد شد.

وزیر نیرو افزود: دیوانسالاری پیچیده‌ای که هم اکنون جاری است بسیار نسبت به اوایل انقلاب باتجربه‌تر شده است. ممکن است کشور ما در امور اجرایی چهل ساله باشد، اما سن دیوانسالاری موجود در کشور به دو برابر این تجربه رسیده است.

اردکانیان اظهار کرد: از این بابت تحریم‌ها به عنوان یک فرصت محسوب می‌شود که فضای عمومی آماده است تا به بهانه شرایط خاص و مکانیسم‌های خاص، یک سری میان‌بر انتخاب کنیم.

وی با بیان اینکه شرایط عمومی آماده فعالیت بخش خصوصی در صنعت آب است، ادامه داد: در حال حاضر سازوکارهای خوبی تدارک دیده شده تا هم در دولت، کمیته‌ها و کمیسیون‌ها، هم در مجلس و مهم‌تر از همه امکان و اجازه‌ای که مقام معظم رهبری به سران سه قوه داده‌اند، بتوانیم بهتر فعالیت کنیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه قطعا اتفاقات خوبی نظیر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود که در نمایشگاه صنعت آب و فاضلاب قابل مشاهده است، رخ خواهد داد، ادامه داد: موضوع نیازهای ارزی، منابع ریالی و تغییرات احتمالی سازوکارهایی که نیاز به مجوزهای خاص دارد در حال برنامه ریزی است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو اخیرا با تصمیم دولت به عنوان مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور روسیه و جمهوری فدرال آلمان شده که هر کدام به دلایل متفاوتی عرصه‌های کار بیشتری را برای فعالیت های برون مرزی ایجاد می کند.

اردکانیان تصریح کرد: همکاری نزدیک‌تر با کشورهای همسایه یکی از اولویت‌های دولت و سیاست‌های کلی است و بنا هست که ارتباطات را توسعه دهیم و از فرصت‌ها و بازاری که وجود دارد، بهره بگیریم.

معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز در ادامه گفت: با وضعیت کنونی خشکسالی و تغییر اقلیم موجود، چاره ای جز رفتن به سمت تامین آب شیرین از محل آب دریا نخواهیم داشت.

حمیدرضا کشفی گفت: تا افق سال ۱۴۰۰ تامین ۶۰۰ هزار مترمکعب آب در شبانه روز را در برنامه داریم.

وی ادامه داد: مطالعاتی که وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در این زمینه انجام داده، به تصویب رسیده و ابلاغ شده این است که در فاز اول، آب مورد نیاز حاشیه یکصد کیلومتری جنوب کشور در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر باید به طور کامل از آب دریا تامین شود و از آبهای درون سرزمینی رفع نیاز شود.

معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده می‌بایست در آینده ۲ میلیون مترمکعب در شبانه روز آب‌شیرین کن داشته باشیم، اضافه کرد: هم اکنون ۴۰۰ هزار مترمکعب آب شیرین کن درحال ساخت و بهره برداری داریم و درصددیم در ۲ فاز با تامین ۳۰۰ هزار متر مکعب آب در شبانه روز بتوانیم به اهداف مورداشاره دست یابیم.

کشفی خاطرنشان کرد: نقطه عطف ما این است که دولت بتواند اعتبارات کافی را در ردیف خرید تضمینی آب و پساب در نظر بگیرد، تا سرمایه گذارانی که به وزارت نیرو اعتماد کرده و در حال سرمایه گذاری هستند، بتوانند مطالباتشان را از محل خرید تضمین آب پساب دریافت کنند.

احمد سیاحی، مدیرکل دفتر تحقیقات، توسعه فن آوری و ارتباط با صنعت آبفای کشور نیز گفت: بر اساس قانون وزارت نیرو باید ۳۰ درصد از آب مورد نیاز شهرهای ساحلی همجوار با خلیج فارس و دریای عمان را از طریق آب شیرین‌کن تامین کند.

وی ادامه داد: بر اساس این قانون، باید حداقل ۷۰ درصد تجهیزات آب شیرین‌کن‌ها و انتقال دانش و فناوری آن به شرکت‌های داخلی انجام شود که البته با وجود کارهای زیادی که در این باره انجام شده کماکان از برنامه عقب هستیم.

سیاحی با بیان اینکه بیش از یک سال از اجرای برنامه ششم گذشته اما برنامه عملیاتی در این زمینه تدوین نشده است، ادامه داد: در نشست‌های گذشته نحوه تامین آب شرب و صنعت در عمق ۱۰۰ کیلومتری دریای جنوب انجام شده است، در این نشست باید بتوانیم برنامه زمان‌بندی عملیاتی را داشته باشیم تا نقشه راه تدوین شود.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.