پیگیری جذب سرمایه خارجی با حضور ۱۸ کشور در همایش بین المللی صنعت پتروشیمی

محمد مهدی میثمی

m.meisami@jahaneghtesad.com

نشست خبری سیزدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی روز گذشته در طبقه سیزدهم شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد.

به گزارش جهان اقتصاد، فرناز علوی مدیر این همایش در نشست مذکور با بیان اینکه شعار سیزدهمین دوره گرد هم آوردن صنعت پتروشیمی جهان است، افزود: تلاش شده بازیگران اصلی در زمینه سرمایه‌گذاری و تامین تکنولوژی را کنار خود داشته باشیم و از توانمندی‌های آنها در طرح‌ها بهره ببریم.

وی در تبیین اهداف این همایش اظهار کرد: به طور کلی هدف از برگزاری این همایش در همه دوره‌ها جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال تکنولوژی است. جلب همکاری‌های بین المللی، سهولت دریافت تسهیلات مالی و نیز پوشش بیمه ای بین المللی، جذب سرمایه گذاران داخلی و حمایت از آنها، معرفی توانمندی‌های داخلی صنعت پتروشیمی و صنایع وابسته از دیگر اهدف برگزاری این همایش است.

مدیر سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران در توضیح خلاصه ای از آنچه در دوازدهمین دوره همایش انجام شده بود، گفت: دوازدهمین همایش در آستانه امضای برجام برگزار شد. تا قبل از این تفاهم امکان مذاکره با بسیاری از شرکت‌ها وجود نداشت اما پس از امضای برجام فرصت سرمایه‌گذاری در کشور فراهم شده است.

علوی در ادامه با بر شمردن محورهای سیزدهمین همایش گفت: بررسی فرصت‌های سرمایه ­گذاری در صنعت پتروشیمی ایران در قالب توسعه قطب‌­های جدید و پارک‌های پتروشیمی در ایران، نقش فناوری‌­های نوین در توسعه آتی صنعت پتروشیمی و گسترش زنجیره‌­های تولید، صنعت پتروشیمی و تعهدات زیست محیطی، رقابت­ پذیری خوراک‌های مورد استفاده در صنعت پتروشیمی و خوراک‌های موجود در ایران و بررسی عوامل و پیشران‌های صنعت پتروشیمی در ایران و منطقه از محورهای همایش صنعت پتروشیمی ایران است.

وی با اشاره به حضور ٣٨۵ شرکت داخلی و ۷۴ شرکت خارجی در سیزدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی گفت: در مجموع ١٣۶٠ شرکت کننده از ایران و ١٠١ شرکت کننده خارجی از ١٨ کشور شامل فرانسه، انگلیس، دانمارک، آلمان، هند، بحرین، لبنان، نروژ، رومانی، بلژیک، ژاپن، هلند، تایوان، ایتالیا، امارات متحده عربی، سوئیس، ترکیه و لبنان در این همایش حضور خواهند داشت.

وی افزود: شرکت‌های توتال فرانسه، هالدور تاپسو دانمارک، نورنر نروژ، آی سی آی اس سنگاپور، فروستال تاپسو آلمان، هانیول، نکسانت و جانسون متی از انگلستان، گروه ایرلیکوئید فرانسه از جمله شرکت‌های حاضر در این همایش هستند.

مدیر سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران با بیان اینکه در مجموع ۳۲ نفر در این همایش سخنرانی می‌کنند، گفت: از این میان، ۱۲ نفر سخنران داخلی و ۲۰ نفر سخنران خارجی هستند. وی افزود: در این همایش ۵ جلسه تخصصی با موضوعات روندهای بازار و تکنولوژی در صنعت پتروشیمی، خوراک‌های صنعت پتروشیمی در ایران و پتانسیل‌های توسعه، چشم انداز صنعت پتروشیمی در ایران و جهان، زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی و توسعه‌های تکنولوژیکی صنعت پتروشیمی برگزار می‌شود. همچنین برگزاری ۲ پنل تخصصی با موضوعات پروژه‌های پتروشیمی؛ سرمایه گذاری و تامین منابع مالی و تکنولوژی‌های نوین؛ توسعه و انتقال تکنولوژی در برنامه همایش وجود دارد.

علوی در ادامه درباره اقداماتی که شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال گذشته انجام داده است، گفت: در سال گذشته در زمینه مدیریت برنامه ریزی و همکاری با بخش خصوصی برای مطالعات و جذب سرمایه گذار همکاری داشتیم و با توجه به ارتباطات گسترده شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان بازوی دولتی با بانک‌های معتبر آسیایی و اروپایی مانند بانک‌های ژاپنی و کره ای مذاکراتی انجام شده است و شرکت‌هایی به بانک‌ها معرفی شده اند. امیدواریم در نهایت وارد تامین اعتبار و سرمایه گذاری شوند البته بعضی موافقت‌های اولیه و اعتباری انجام شده اما بعد از ثبات در شرایط بین المللی مذاکرات به قرارداد منجر خواهد شد. وی افزود: بعد از برجام از طریق خطوط اعتباری مثل چین طرح‌هایی در حال اجراست.

گفتنی است، سیزدهمین همایش بین ­المللی صنعت پتروشیمی ایران (۱۳th IPF) روزهای ۲ ام و ۳ ام اردیبهشت ماه در مرکز همایش‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.