پیمان چهارجانبه کریدور حمل و نقلی ایران فعال می شود

در نشست همکاری‌های مشترک ایران و ترکمنستان مطرح شد:

گروه امورزیربنایی-نشست همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان با حضور وزیر امور خارجه ترکمنستان و وزیر راه و شهرسازی ایران برگزار شد.

به گزارش جهان اقتصاد، در این نشست که وزیر راه و شهرسازی ایران به عنوان رئیس هیات ایرانی در آن حضور داشت، مباحثی از برنامه‌ریزی‌های آینده برای افزایش توان همکاری‌های اقتصادی دو کشور به طور خاص در حوزه حمل و نقل مورد بررسی قرار گرفت.

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های طرف ایرانی در این نشست برقراری پروازهای مستقیم از ایران به ترکمنستان بود که در این بین دو پیشنهاد تهران- عشق‌آباد و مشهد- عشق‌آباد مطرح شد.

همچنین کاهش هزینه‌های ترانزیت بین دو کشور یکی دیگر از مسائلی بود که از سوی طرف ایرانی اعلام شد که باید در این زمینه جلسه‌ای میان سازمان راهداری ایران و هیات ترکمنستانی ظرف روزهای آینده برگزار شود.

افزایش سطح همکاری‌ها در دو کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب یکی دیگر از اولویت‌هایی بود که در نشست مقدماتی میان دو طرف مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در بخش همکاری‌های ریلی نیز در زمینه استفاده مشترک دو کشور از سرمایه‌گذاری خوبی که در این زمینه داشتیم، به تفاهم رسیدیم و یادداشت تفاهم همکاری‌های ریلی در این سفر به امضا می‌رسد.

به گفته آخوندی، ایران علاقه‌مند است تا در بخش ریلی با حضور ترکمنستان و کشورهای قزاقستان، ازبکستان و چین در خصوص استفاده از کریدوری که از چین به جنوب ایران می‌رود، بیش از پیش همکاری داشته باشد.

آخوندی تصریح کرد: ایران پیمان چهارجانبه‌ای در زمینه کریدور حمل و نقلی ایران، ترکمنستان، ترکیه و عمان دارد که با اجرای تفاهمنامه‌ای که روز یکشنبه به امضا می‌رسد، این کریدور نیز فعال خواهد شد. همچنین این کریدور مکمل کریدور شمال ـ جنوب بین ایران، هند و روسیه خواهد بود.

وی با اشاره به جلسات مشترک هیأت ایرانی و ترکمنستانی در زمینه همکاری‌های حمل و نقل جاده‌ای اظهار داشت: فضای مذاکرات در جهت رفع موانع و کاهش هزینه‌های ترانزیتی بود. با این حال باز هم نیاز به مذاکرات بیشتر در جلسات آینده داریم، ولی رویکرد کلی ما کاهش موانع است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به برگزاری جلسات مشترک کارشناسان و مدیران دستگاه‌های ذیربط دو کشور در خصوص فعالیت‌های صنعتی، صدور خدمات فنی و مهندسی و اجرای پروژه‌های راهسازی ترکمنستان ادامه داد: در حوزه برق نیز مذاکرات خوبی در زمینه تجاری‌سازی شبکه برق میان دو کشور و اجرای پروژه خط سوم انتقال برق بود.

آخوندی تأکید کرد: جلسات آتی کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در فاصله زمانی کوتاه برگزار می‌شود و تا دو ماه آینده جلسات بعدی را خواهیم داشت؛ به طور کلی این اراده را داریم تا موانع دو کشور را به مرور شناسایی و رفع کنیم و سطح روابط را ارتقاء دهیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.