پیش‌بینی برداشت ۱۲.۵ میلیون تن گندم در سال آبی جاری

در گردهمایی سالانه غلات آبی کشور مطرح شد:

گروه تولید-رئیس بخش غلات موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر گفت: تا ۱۲ شهریور سال جاری خرید گندم به ۹ میلیون تن رسیده است.

محسن اسماعیل‌زاده در گردهمایی سالانه غلات آبی کشور گفت: سال زراعی ۹۵ و ۹۶ سال مطلوب زراعی برای تولید گندم به‌خصوص در استان‌های مهم تولیدکننده این محصول زراعی نبود.

اسماعیل زاده افزود: میزان بارندگی در بیشتر استان‌های مهم تولیدکننده کشور نسبت به میانگین بلند‌مدت کاهش داشته است که این کاهش در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، آذربایجان‌غربی و گلستان قابل توجه بوده است.

وی با بیان اینکه در این مدت بین ۱۲ تا ۴۰ درصد کمتر از میانگین دراز‌مدت، بارندگی در این استان‌ها روی داد، تصریح کرد: در کل کشور کاهش ۷.۴ درصدی از جنبه بارش در مقایسه با میانگین دراز‌مدت مشاهده شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه در سال زراعی ۹۵ و ۹۶ مجموع سطح سمپاشی شده بر علیه بیماری‌های گندم در کشور حدود ۳۱۱هزار و ۵۰ هکتار بود، اعلام کرد: در این بین بیماری بلایت فوزاریومی سنبه گندم با حدود ۱۶۰ هزار و ۵۰۰ هکتار برای سومین سال متوالی جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.

اسماعیل زاده اضافه کرد: لکه خرمایی با حدود ۱۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار، سفیدک سطحی با ۳۰ هزار هکتار، لکه برگی سپتوریایی با پنج هزار و ۴۰۰ هکتار و رنگ زرد با ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار به ترتیب در جایگاه های دوم تا پنجم قرار داشته اند.

وی از سطح زیر کشت گندم کشور گفت و اظهار کرد:  سطح زیر کشت گندم در سال زراعی ۹۵ و ۹۶ حدود ۵.۸۹۱ میلیون هکتار بوده که ۳.۷۸۷ هکتار آن دیم و ۲.۱۰۴ میلیون هکتار آن آبی بوده است.

اسماعیل زاده افزود: پیش بینی می شود تولید گندم در پایان سال آبی جاری به ۱۲.۵ میلیون تن برسد.

*معرفی ۱۵ بذر جدید به کشاورزان

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر نیز در این گردهمایی با اشاره به تلاش جهاد کشاورزی برای تغییر الگوی کشت در کشور گفت: رغبت کشاورزان برای کشت گیاه “کینوا” در بعضی استان‌های کشور افزایش یافته اما در حوزه تغییر الگوی کشت جای کار زیادی وجود دارد.

گودرز نجفیان گفت: در این مدت فعالیت اصلی ما بر به‌نژادی و معرفی ارقام جدید متمرکز بوده است. ما در این سه سال ۴۳ رقم اصلاح شده معرفی کرده‌ایم که این به خاطر تلاش محققان به دست آمده است. از این ۴۳ رقم ۱۲ رقم گندم و شش رقم جو بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه ما از سال ۸۰ به طور جدی‌تر احساس کردیم که آب مشکل‌ساز خواهد شد، گفت: به همین دلیل از آن موقع کار اصلاح بذر را جدی شروع کردیم و نتایج خوبی هم گرفتیم. حاصل این فعالیت‌ها باعث شد تا در گندم به رکوردهای نزدیک به۱۳ تن دست یابیم.

وی با بیان اینکه میانگین تولید گندم در کشور را باید  از ۴.۳ تن به ۵.۵ تن برسانیم، گفت: تاکنون با توجه به بضاعت موسسه خوب عمل کرده ایم.

نجفیان از تلاش برای معرفی رقم های جدید در سال جاری اعلام کرد: امسال ۱۵ رقم را در دستور کار داریم و تلاش می‌کنیم این رقم ها را معرفی کنیم، شش رقم از این ۱۵ رقم در حوزه غلات است.

وی در خصوص کل بذرهای تولید شده در سال‌های اخیر گفت: ما در این مدت ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تن بذر گواهی شده تولید کرده ایم.

*نظارت بر مصرف کود و سم الکترونیکی می‌شود

قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ادامه گفت: در تلاشیم به تدریج به سمت نظارت الکترونیک بر مصرف کود و سم حرکت کنیم و این روش می تواند به نظارت دقیق‌تر و صحیح‌تر کمک کند.

غلامحسین طهماسبی گفت: وظیفه ما در بخش کشاورزی به دلیل بحث امنیت غذایی و آگاهی و استفاده دشمن از آن بسیار سنگین‌تر شده است. حرکت ما در این راستا می‌تواند تمامی نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کند.

وی با بیان اینکه چند سال اخیر در بخش کشاورزی موفقیت‌های خوبی برای کشور رقم خورده است، تصریح کرد: تبدیل تراز تجاری منفی ۱۳میلیارد دلاری اقتصادی به یک تراز تجاری مثبت تا حد زیادی مرهون بخش کشاورزی است.

طهماسبی از بهبود حدودا پنج میلیارد دلاری تراز تجاری در بخش کشاورزی طی این سال‌ها گفت و اعلام کرد: تراز تجاری ما از منفی ۸.۳ میلیارد دلار به منفی ۳.۵ میلیارد دلار رسیده است. تا چند سال گذشته ما سالانه به واردات هفت میلیون تن گندم نیاز داشتیم اما اکنون به خودکفایی رسیده‌ایم.

*ضرورت بهبود بهره‌وری آب کشاورزی

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این گردهمایی گفت: اگر روند بهره وری آب را در برنامه ششم ادامه دهیم از ۷۵ میلیارد مترمکعب آب مصرفی در کشاورزی، ۲۲ میلیارد مترمکعب آب صرفه‌جویی شده و بحران آب رفع می شود ولی اگر این کار انجام نشود مردم کشور آواره خواهند شد.

محمدحسین شریعتمدار افزود: بحران آب در شرایط کنونی نگران کننده است و این معضل روز به روز شدیدتر می‌شود.

شریعتمدار تصریح کرد: معضل دیگری که این احساس نگرانی را ایجاد کرده تغییرات آب و هوایی است به طوری که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ دمای هوا ۲ درجه افرایش یابد. با این وجود متاسفانه ما دو برابر دنیا گازهای گلخانه‌ای منتشر می‌کنیم و به همین دلیل ما شدیدا تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار خواهیم گرفت.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.