پیشنهاد خودروسازان به دولت برای فروش ۱۰۰ هزار خودرو دیگر

وام ۲۵ میلیونی به مذاق صنعت گران خوش آمده است

دبیرانجمن قطعه سازان با بیان این که استقبال مردم از وام ۲۵ میلیونی خودروسازان را غافلگیر کرد گفت: به دولت پیشنهاد شده است که ۱۰۰ هزار خودرو دیگر نیز با شرایط قبل به فروش برسد.

محمدرضا نجفی منش درگفت‌وگو با تسنیم درباره بسته دولت برای رونق کسب و کار؛ اظهار کرد: بسته ای که دولت برای خروج از رکود آغاز کرده است خوب بوده اما حقیقتا انتظار چنین استقبالی را نداشتیم به طوری که استقبالی که از فاز اول آن در بخش خودرو به عمل آمد، خود خودرو سازن را نیز غافلگیر کرد.

وی افزود: مسئولین و خودرو سازان این برآورد را داشتند که تقاضای دریافت خودرو ظرف چند ماه اتفاق می‌افتد اما مردم فهیم ما تشخیص دادند که که این راه،  راه خوبی است.

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران با بیان اینکه در سال‌های قبل حداقل ۲۵ درصد فروش خودرو ما از طریق تسهیلات بانکی بود اما این طرح دو سال متوقف شد، ادامه داد: با برقراری دوباره تسهیلات این امرمانند فنر فشرده ای عمل کرد که یک دفعه باز و منجر به هجوم مردم به  نمایندگی های فروش می‌شود.

دبیر انجمن قطعه سازان با اشاره به اینکه رشد اقتصادی کشور منفی است و ما نیازمند رشد اقتصادی هستیم، خاطر نشان کرد: رشد اقتصادی که در گذشته داشته ایم مرهون صنعت خودرو بوده است، بنابر این برای رونق دوباره تولید طرح هایی  به این شکل مناسب است، زیرا هم دولت، مردم و تولید کننده راضی هستند.

نجفی منش گفت: به دولت پیشنهاد شده است که ۱۰۰ هزار خودرو دیگر نیز با شرایط قبل به فروش برسد با این تفاوت برای تحویل خودرو ها در زمانی حداکثر یک ماه، در هر مرحله تنها ۳۰ هزار خوردرو تحویل شود.

وی تصریح کرد: مردم به خاطر کاهش قدرت خرید خود دیگر نمی توانند محصولات مانند خودرو و مسکن را خریداری کنند.

نجفی منش گفت: در صورتی که با رشد منفی فعلی وارد سال آینده شویم خروج از آن برای دولت بسیار سخت خواهد بود.

وی با بیان اینکه بر خلاف مواردی که مطرح می شود، خودرو سازان ما ذخیره خودرو نداشته و به روز تولید می کنند، اظهار کرد: در مقطعی که فروش خودرو در کشور کاهش یافت خودرو سازان نیز تولید خود را از ۱۰۰ هزار به ۵۰ هزارخودرو کاهش دادند، به همین منظور قطعه سازان ۴۰ هزار کارگر خود را تعدیل و از کار بی کار کردند.

نظرات شما

×

Comments are closed.