پیشنهاد جایگزینی ال‌پی‌جی به جای بنزین درسوخت خودروها

در پانزدهمین نشست کمیسیون انرژی در سازمان گسترش مطرح شد

گروه تولید-پانزدهمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگزار شد و محور این نشست بررسی و تحلیل وضعیت صنعت انرژی کشور در شرایط بحرانی و بازگشت تحریم‌ها بود و اینکه نقش سازمان ایدرو برای عبور بخش‌خصوصی حوزه صنعت نفت کشور از شرایط سخت چیست.

در ابتدای این جلسه، رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران با انتقاد از اظهارنظرهای خلاف واقع و دلسردکننده از سوی برخی افراد و چهره‌ها و اشاعه آن در سطح جامعه، گفت: همگان باید بر این موضوع تمرکز کنند که تاب‌آوری اقتصادی و اجتماعی در شرایط بازگشت تحریم‌ها چه شرایطی را برای کشور به وجود خواهد آورد، حال آنکه فساد اقتصادی نیز تهدید دیگری است که نامطلوبی فضای اقتصادی در این برهه از زمان را تشدید کرده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق تهران، رضا پدیدار با اشاره به گزارش صندوق بین‌المللی پول مبنی بر کاهش رشد بخش غیرنفتی کشور از ۴ درصد سال ۲۰۱۷ به ۳٫۸ درصد در سال ۲۰۱۸ میلادی، افزود: تعامل و همکاری بخش‌خصوصی حوزه صنعت نفت با سازمان ایدرو به عنوان سکاندار سازمان توسعه‌ای در کشور، می‌تواند مسیر دشوار پیش رو را تلطیف کند.

پس از سخنان رییس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران، دوکارشناس حوزه انرژی با ارائه گزارش‌هایی به تحلیل اثرات بازگشت تحریم‌ها برصنعت نفت و قراردادهای حوزه انرژی پرداختند.

سعید آهنگران، دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، در گزارش تحلیلی خود، تحریم‌های آتی را در سه سناریو شامل تحریم بر تولید نفت، تحریم فروش نفت و فرآورده‌ها و نیز ترکیبی از این هر دو را خلاصه کرد و یادآور شد که صنعت نفت در توک پیکان تحریم‌های آتی خواهد بود.

وی در این تحلیل، نقاط بحرانی بین‌المللی به هنگام بروز تحریم‌ها را مشکل در نقل و انتقال پول، تکنولوژی، سرمایه‌گذاری خارجی، فروش نفت و فرآورده‌ها و تامین مواد اولیه عنوان کرد، در حالی که کمبود نقدینگی، کاهش اشتغال، رکود فعالیت‌های اقتصادی، افزایش هزینه تولید را جزو نقاط بحرانی داخلی دانست و گفت: پیش‌بینی می‌شود با اعمال تحریم‌های آتی، شاهد آغاز مجدد ارتباط با بلوک شرق به ویژه چین و افزایش هزینه‌های ایران باشیم.

**فاینانس بانک سرمایه‌گذاری اروپایی برای پروژه‌های ایرانی

در ادامه این نشست، علی شمس اردکانی عضو کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران با اشاره به سفر چندی پیش کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا به تهران و ملاقات وی با فعالان حوزه نفت و انرژی کشور از بخش‌خصوصی، به برخی مباحث مطرح شده در این جلسات اشاره کرد.

شمس اردکانی با بیان اینکه کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا از آمادگی بانک سرمایه‌گذاری اروپایی برای همکاری با ایران خبر داده است، گفت: طبق صحبت‌های مقدماتی انجام شده در تهران، بانک سرمایه‎گذاری اروپایی برای فاینانس طرح‌ها و پروژه‌های حوزه آب و محیط زیست و همچنین انرژی‌های تجدیدپذیر تا حداکثر ۵۰ میلیون یورو اعلام آمادگی کرده است.

غلامحسین حسن‌تاش، کارشناس ارشد حوزه انرژی نیز دراین نشست طی سخنانی خاطرنشان کرد که درشرایط کنونی که بازگشت و تشدید تحریم ها در پیش رو است، باید به سمت آزادسازی بخش انرژی در کشور رفت. وی همچنین بر جایگزینی ال‌پی‌جی (LPG) به جای بنزین در سوخت خودروها تاکید کرد.

محمد چگینی از کارشناسان حوزه انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز تشکیل ستاد ضد تحریم برای مقابله با تصمیمات تحریمی علیه کشور را ضرروی دانست.

احمد صرامی عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی نیز بر توجه بیشتر دولت و سازمان‌های توسعه‌ای از جمله ایدرو به مقوله صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی تاکید کرد و آنرا در شرایط تحریم، راهگشای کاهش فشارها بر اقتصاد کشور دانست.

**رنو در ایران می‌ماند

پس از بیان نظرات و دیدگاه‌های نمایندگان بخش‌خصوصی، رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در سخنانی، با بیان اینکه در شرایط کنونی باید به سمت تلطیف فضای بین المللی به نفع کشور گام برداشت، گفت: در داخل کشور نیز باید مراقب بود که با طرح مسائل واهی و خلاف واقع در مطبوعات و رسانه‌ها، فضای عمومی و اقتصادی کشور را دچار بحران نکرد.

منصور معظمی با بیان اینکه آنچه که این روزها در مورد موج خروج شرکت‌ها و بنگاه‌های خارجی از ایران مطرح می‌شود، کاملا منطبق بر واقعیت نیست، افزود: قراردادهای سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با شرکت‌های اروپایی به قوت خود باقی است و این در حالی است که شرکت خودروسازی رنو فرانسه بر ماندن در بازار ایران اصرار دارد.

وی از تشکیل ستاد تدابیر ویژه اقتصادی با شکل و ساختار جدید در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: از دیگر اقداماتی که باید به طور جدی در دستورکار قرار گیرد، تعریف پروژه‌های اشتغال‌زا با تمرکز بر توانمندی داخلی است.

معظمی با اشاره به اینکه سازمان ایدرو موفق شده است که مصوبه شورای اقتصاد مبنی بر تخصیص  ۱۰٫۶ میلیارد دلار برای نوسازی ناوگان حمل و نقلی کشور را اخذ کند، گفت: بخش خصوصی باید بداند که اگر در کارها مصمم و جدی باشد، می‌توان منابع مالی مورد نیاز طرح ها و پروژه ها را تامین کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید حرف واحد و یکسان بزند تا کارهای این بخش با سرعت بالاتری پیش رود، افزود: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران این آمادگی را دارد طی همکاری با بخش خصوصی، پروژه‌های صنعتی را تعریف و مصوبات لازم برای اجرا و تامین منابع مالی آنرا از شورای اقتصاد اخذ کند.

نظرات شما

×

Comments are closed.