پیام وزیر اقتصاد به مناسبت روز حسابدار:‏ نقش حرفه حسابداری در ارتقای شفافیت و کنترل فساد بی بدیل است

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پیامی به مناسبت روز حسابدار ضمن تبیین جایگاه این حرفه در عرصه تحولات اقتصادی، بر پررنگتر شدن جایگاه حسابداران پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تأکیدکرد.
به‌گزارش جهان اقتصاد، در پیام فرهاد دژپسند چنین آمده‌است؛ در عرصه تحولات اقتصاد جهانی، جایگاه حرفه حسابداری و نقش عظیم آن برکسی پوشیده نیست. با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی این نقش در جامعه ما پر رنگ‌تر شده‌است. اگرچه تلاش همه دست اندرکاران عرصه اقتصاد در دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی، ستودنی است اما نقش بی بدیل حرفه حسابداری، در راستای تقویت نظام مالی کشور، شفاف‌سازی اقتصاد، و ایجاد زمینه‌های لازم برای ارتقای بهره‌وری و صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی کشور غیر قابل انکار است. در بند نوزدهم ابلاغیه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر ارتقای شفافیت اقتصاد و سالم‌سازی آن تأکید شده است. اصولا سالم‌سازی به‌منظور جلوگیری از اقدامات فسادزا می‌باشد و شفافیت زمینه کاهش فساد را فراهم می‌سازد. فساد نه تنها یک مسئله اخلاقی است بلکه مانع بزرگی در برابر رشد و توسعه محسوب می‌شود. از این‌رو سازوکارهای کنترل فساد در اقتصاد مقاومتی اهمیت بسیاری دارند. بی تردید شفافیت ابزاری برای کنترل فساد می‌باشد که حرفه حسابداری در ارتقای آن نقش بسزایی دارد. در واقع گزارشگری مالی خوب که ماحصل تلاش حرفه حسابداری است فضای محدودی را برای فساد باقی میگذارد و زمینه‌های مدیریت درست و دقیق منابع و دستیابی به توسعه را در پی خواهد داشت. ‏
بی تردید جامعه ایرانی به قله‌های پیشرفت و توسعه دست نمی‌یابد مگر با افزایش شفافیت و حذف فساد مالی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین موانع توسعه که حرفه حسابداری در آن نقش اساسی ایفا می‌کند. روز حسابدار، روز پاسداشت از رسالت‌های حرفه‌ حسابداری و فرصتی برای توجه به حساسیت و اهمیت بالای این حوزه است. اینجانب فرا رسیدن این روز را به تمامی فعالان متخصص و امین حرفه حسابداری کشور تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و از خداوند متعال مسئلت دارم تا در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج)، همه تلاشگران عرصه تحول در حرفه حسابداری را برای ارتقای شفافیت و مبارزه با فساد توفیق روز افزون عنایت بفرماید.

نظرات شما

×

Comments are closed.