پیام شفاف روحانی به تندروها؛ آتش بس یک‌جانبه

۱۳۹۷/۰۶/۰۶

پایداری در مجلس بر مسیر بحران آفرینی
پیام شفاف روحانی به تندروها؛ آتش بس یک‌جانبه

صادق زیباکلام عقیده دارد تندروها آتش بس روحانی را دست‌آوردی برای شدت دادن به حملات خود و هدف قراردادن انتخابات مجلس در ۱۳۹۸ و ریاست جمهوری در ۱۴۰۰ تلقی خواهند کرد.

روزگذشته رییس جمهوری برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس شورای اسلامی رفت، آن هم در شرایطی که بسیاری صاحب نظران، تحلیلگران و شخصیت‌های سیاسی، آن را به دلیل نیاز کنونی کشور به انسجام و وحدت، به صلاح نمی‌دانستند.
امضا کنندگان سوال از رییس جمهوری با تاکید بر مواضع خود درباره عملکرد دولت، این امر را طبق قانون حق نمایندگان دانسته و بر ضررورت انجام آن پافشاری کردند در حالی که حتی کسانی که عملکرد دولت را در بسیاری مواقع به نقد می کشیدند، سوال از رییس جمهوری را به زیان کشور و بهانه ای برای فرصت‌طلبی دشمن می‌دانستند.
نگاشته‌های نمایندگان مجلس در شبکه های اجتماعی نشان می‌دهد که درخواست برای ارایه شفاف پاسخ ها، پرهیز از کلی‌گویی و بازسازی اعتماد عمومی در راس خواسته‌ها بود. اما پاسخ های رییس جمهور در روزی که قرار بود روز مبارکی برای دموکراسی کشور و مردم سالاری دینی باشد به گونه‌ای بود که از سویی منتقدان را راضی نکرد و از سوی دیگر حامیان روحانی را دل‌سرد کرد.
صادق زیبا کلام فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه در گفتگو با جهان اقتصاد در واکنش به پاسخ‌های روحانی به سوال های نمایندگان اظهارداشت که تندروها با برنامه‌ریزی اصولی به رییس جمهور، دولت و عملکردش حمله‌ور شدند در حالی‌که پاسخ‌های روحانی نه آن‌ها را راضی کرد و نه مردم را به آرامش رساند.
وی با اشاره به اینکه روحانی بنابر دلایلی سکوت می‌کند که شاید منظور ایشان این است که شرایط کشور به گونه‌ای است که رویارویی جناحها درست نیست، یادآورشد: رفتار امروز رییس جمهور نشان می‌دهد که سعی در مصالحه و حرکت در جهت وحدت دارند اما ایشان باید بدانند که این نوع عملکرد به هیچ وجه مورد رضایت و تایید جبهه پایداری و اصولگرایان تندرو نخواهد بود.
زیباکلام تصریح داشت: سکوت روحانی التهاب کشور را در بحران‌های اخیر حل نکرد. هر قدر ایشان بیشتر سکوت کرد تندروها حمله بیشتری علیه او کردند براین اصل سکوت روحانی تا کنون هیچ دستاوردی نداشته است و تنها به معنای ضعف تلقی می‌شود با این پیام شفاف به تندروها که اکنون که رییس جمهور آتش بس اعلام کرده ما نیز تا حدودی مراعات کنیم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب یادآورشد که تعداد قابل توجه از کسانی که در انتخابات اسفند ۹۴ و اردیبهشت ۹۶ مشتاقانه پای صندوق‌های رای حاضر شدند و به لیست‌های امید رای دادند، به شدت از عملکرد مجلس و آقای روحانی سرخورده شده اند و در انتخابات بعدی به میدان نخواهند آمد. اصولگرایان از هم اکنون خود را پیروز بی‌چون و چرا انتخابات با همان ۱۶ میلیون رأیی که در سبد خود دارند می‌دانند که با تکیه برآن می‌توانند مجلس و پاستور را به دست آورند.
**حاشیه های مجلس
تهدید توییتری روحانی به استیضاح
عضو فراکسیون ولایی مجلس در صفحه توئیتر خود پیشاپیش خط و نشان های لازم را کشید و قبل از آن که روحانی پاسخی را ارایه کند خاطرنشان کرد که «اگر امروز آقای رئیس جمهور پاسخ قابل قبولی برای پنج سوال اقتصادی ارائه ندهد، ناگزیر از امضای طرح استیضاح وی خواهیم بود».
حسینعلی حاجی دلیکانی پیش از این نیز در توییتر خود اعلام کرده بود «ما از رئیس جمهور می‌خواهیم همه چیز را بگوید و موضوع ناگفته‌ای را نگذارد که بماند. چرا مردم را تهدید به گفتن می‌کنید؟ مردم نگران دانستن نیستند ما هم نگران نمی‌شویم. شفاف توضیح دهند که قرار بود ۷۰۰ هزار شغل در سال ایجاد کنند چه شد؟»
جمع آوری امضا برای استیضاح شریعتمداری در حاشیه سوال از رئیس‌جمهور
هنگام سخنرانی روحانی حسینعلی حاجی لیگانی با کاغذی در دست مشغول جمع‌آوری امضا از نمایندگان برای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت است این جمع آوری امضا باعث دامن زدن به شایعه طرح استیضاح رئیس‌جمهور شد.
با تقویت این شایعه نماینده مردم شاهین اعلام کرد که این جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت است که تا کنون ۴۱ امضا برای آن جمع شده است.
 گعده نمایندگان با دولتمردان
پس از پایان یافتن بخش اول سخنرانی رئیس‌جمهور در صحن بهارستان نمایندگان با دولتی‌ها گعده گرفتند.
پس از پایان یافتن پاسخ روحانی در بخش اول سخنرانی، برخی از نمایندگان از صندلی‌های خود برخاستند و به دور دولتی‌ها جمع شدند و گعده گرفتند. علی لاریجانی هم در این خصوص به نمایندگان تذکر داد، که بر سر جای خود بنشینید و نظم را رعایت کنید.
میرزایی نکو در نطق میان دستور: تفکر ترور حجاریان امروز از خفگی در استخر می‌گوید و ما سکوت کرده‌ایم
نماینده مردم دماوند در مجلس گفت : مردم ما در انتظار امید نشسته‌اند آن‌ها منتظر صلح و آرامش هستند ، آقای رییس جمهور با مردم صادق باشید.
قاسم میرزایی نکو در نطق میان دستور امروز مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که ما به این مردم قول دادیم که مرد باشیم، گفت: امروز ۱۰ سال است که از ادبیات بگم بگم گذشته است. مردم ما در انتظار امید نشسته‌اند آن‌ها منتظر صلح و آرامش هستند. هزاران بار قصه گفتیم، از اقتصاد و فقر و از اقتصاد مقاومتی گفتیم، اما از خودمان نگفتیم.
نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما از انسان‌های شریفی که لابه‌لای صفحات تاریخ گم می‌شوند از بازرگان تا میرحسین، از خاتمی تا هاشمی یا یک بازیگر یا یک رهگذر ساده نگفته‌ایم. فرقی ندارد وقتی قرارمان فراموشی کسی باشد که جانش و زندگی‌اش را فدای اسلام و میهن کرد.
وی تاکید کرد: یک روزی بر دهان سعید حجاریان گلوله‌ای اصابت کرد، تیرانداز جوانی بود که بعدها آزاد شد؛ اما آن تفکر امروز از خفگی در استخر می‌گوید ولی ما سکوت کردیم. ما در برابر محدودیت‌های خاتمی و در برابر حصر سه پیر موسفید “میرحسین، زهرا رهنورد و کروبی” سکوت کردیم. وقتی حرمت سردار سازندگی در تریبون نماز جمعه شکسته شد سکوت کردیم.
این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ادامه داد: فقط یک راه آن هم تمکین به رای مردم، گفت‌وگوی ملی است. نخبگان کشور کشور باید کنار هم بنشینند و قهرها کنار گذاشته شود،‌ نظارت استصوابی و دولت موازی امان را بریده، پول کثیف و دست ناپاک میان مسئولان فساد دوانده، فساد همچون اژدهای هفت سری است که هر روز از جایی سردر می‌آورد.
وی عنوان کرد: نادیده گرفتن حقوق شهروندی، دور زدن قانون، دستگیری فله‌ای ورطه‌ نابودی است. در این روزها دلواپسان تکرار می‌کنند. غم مردم، معیشت و بیکاری است اما گذر تاریخ نشان داد در موضوعی چون ملی شدن صنعت نفت هنگامی که ملیت و اسلامیت دست به دست هم داد پیروز شدیم. ما وعده دادیم، اما هنگامی که پشت میز رسیدیم یادمان رفت و سکوت کردیم. آزادی اندیشه و همه‌پرسی حق مردم است. بگذاریم مردم انتخاب کنند، آقای رییس جمهور با مردم صادق باشید.

واکنش آشنا به نتیجه رای گیری: روحانی هزینه حفظ آرامش را پرداخت
مشاور رییس جمهور در واکنش به اظهارات او در جلسه صبح امروز مجلس برای پاسخ به سوال نمایندگان نوشت«روحانى یکبار دیکر هزینه حفظ آرامش و عدم ایجاد تنش را پرداخت. سر خم می سلامت؛ شکند اگر سبوئی».
اما به همین اکتفا نکرد و در توییت بعدی نوشت «جلسه امروز مجلس نماد قدرتمندی از بلوغ مردمسالاری دینی در چهل سالگی جمهوری اسلامی بود. معلوم شد می‌توان توهین نکرد، بگم بگم نکرد، فیلم مخفی نشان نداد، دیگران را متهم نکرد و پاسخ سوالات را با آرامش و متانت ارائه نمود. معلوم شد مجلس در کمال اقتدار میتواند پاسخ ها را نپذیرد».
توییت‌های برخی سیاسیون درباره جلسه امروز مجلس
مصطفی تاجزاده فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توییتر خود نوشت: «روحانی می‌توانست با تبیین علل و عوامل اصلی مشکلات کشور گام بلندی در جهت رشد آگاهی‌های عمومی بردارد و مشارکت ملت را برای حل معضلات، خنثی‌کردن کارشکنی‌های دولت پنهان و طمع‌ورزی‌ ترامپ جلب کند. رای منفی مجلس نشان داد نگفتن حقایق رقیب را جری و مردم را ناامید می‌کند.»
‏در مقابل انتقاد تاجزاده، علیرضا زاکانی فعال سیاسی اصولگرا نوشت: «باید به دولت و مجلس تبریک گفت.سئوالات مجلس شفاف و محترمانه بود و پاسخ ها گرچه اقناع کننده نبود اما بویی از لجاجت نداشت. ‏بلوغ مسئولان کشور مهمترین دستاورد امروز مجلس بود که در کنار استفاده درست سئوال از رئیس جمهور، امید است با پیگیری مسئولان شاهد کاهش مشکلات مردم باشیم».
علی شکوری راد، دبیر کل حزب اتحاد ملت به حاشیه جلسه امروز مجلس وعدم استقبال نمایندگان از شفافیت رای های خود اشاره کرد: «اکثریت نمایندگان مجلس به پیشنهاد ۲۲ نفر از نمایندگان طرفدار شفافیت که تقاضا کرده بودند رأی‌گیری در مورد پاسخ‌های رئیس‌جمهور به سوالات با ورقه و علنی باشد رأی ندادند. معنایش این است که آنها حاضر نیستند مسئولیت رأی خود را بپذیرند. رئیس‌جمهور بازنده شد ولی مجلس نیز برنده نبود.»
آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز خاطرنشان کرد: «پایان شاهنامه ای که امروز نمایندگان بیت اول آن را برای رئیس جمهوری نوشتند، اجرای بند ده اصل یکصد و دهم قانون اساسی است.»
محمد علی ابطحی، معاون پارلمانی رئیس دولت اصلاحات نیز در تقبیح رفتار سیاسی مخالفان روحانی در صفحه توییتر خود نوشت: «آقای روحانی امروز بدجوری در سیاست رو دست خورد. به جای هر توضیح جدی یک منبر ، واقعا منبر ، در فضیلت وحدت رفت. ناصح امین شده بود. ‏ولی مخالفانش در عوض سکوت کردند و چراغ خاموش و بدون هزینه فقط رای ندادند. ‏فاعتبروا یا اولی السیاسه».
صادق زیباکلام در توییتر خود نوشت: «درست است که کشور دچار بحران آب شده اما آقای رییس جمهور با هر مصیبتی بود موفق شدند یک سطل حلبی پر از آب لوله کشی خنک، خالص و کاملا تمیز با خود بمجلس بیاورند و انرا با جسارت و شهامت کم نظیری ریختند بر سر همه امیدها و انتظاراتی که پیرامون حرف زدن ایشان ماههاست در سطح جامعه بوجود آمده.»
محمد علی وکیلی نماینده تهران در توییتر خود نوشت: «روحانی مدتهاست در تله بازی باخت -باخت گرفتار شده و در حقیقت به مشاورین خود باخت. اگر تجدید نظر نکند باخت‌های بزرگتری در انتظار است!»
معصومه ابتکار نیز در صفحه خود توئیت کرد: «رییس جمهور روحانی به ۵ دی ماه ۹۶ مجددا امروز اشاره و حملات ترامپ در خروج از برجام را هم مطرح کرد؛ ولی حاضر نشد به نفع خودش یا خوشنودی مجلس یا تفرقه داخلی بیشتر صحبت کند.»
سعید شریعتی فعال سیاسی نیز توئیت کرد: «فرایت ان الصبر علی هاتا احجی صبرت و فی العین قذی و فی الحلق شجی..خار به چشمش می‌کنند و استخوان در گلویش می گذارند و به همین هم قانع نمی شوند روحانی مثل همه مقامات مسئول در اداره امور اشتباه داشته است اما با فاصله از همه مقامات در برابر امروز و فردای ایران مسئولانه تر عمل کرده است».
علی ربیعی نیز روز قبل در توییتر نسبت به فضای مجلس در روز سوال از رئیس‌جمهور هشدار داد و گفت: «در کوچه و خیابان می‌بینم که مردم نگران زندگی می‌کنند و بیمناک التهابات و آینده هستند. رفتار مجلس در مواجهه با پدیده کم‌سابقه سوال از رئیس‌جمهور می‌تواند این نگرانی را افزایش یا کاهش دهد. تشنج در روز سه‌شنبه برنده‌ای ندارد.»
پرسش ها و پاسخ ها مردم را قانع نکرد
بهرام پارسایی، نماینده مردم شیراز و عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به حضور امروز رییس جمهوری در مجلس، نوشت: «ماه ها برای سوال از ریس جمهور فریاد زدند و امروز پرسشگر و پاسخگو همه از «مردم» سخن گفتند اما واکنش ها نشان می دهد که نه سوال‌ها و نه پاسخ ها مردم را قانع نکرد و شاید اصلا حرف دل مردم نبود. آیا این احساس که امروز مجلس و دولت صدای واقعی مردم نبود، نتیجه نظارت استصوابی نیست؟»
در این میان غیر از شخصیت ها و چهره های سیاسی، دیگر کاربران توئیتری به این جلسه امروز سوال از رییس جمهوری واکنش نشان دادند، برخی با اشاره به نتیجه رای گیری مجلس، شفافیت آرا نمایندگان را یادآور شدند و نوشتند «یادگاری از مجلسی که نمایندگانش به شفافیت نه گفتند». برخی نیز در جملاتی کنایه آمیز، جلسه امروز را هزینه تراشی برای بیت المل دانسته و برخی نیز نوشتند«یک سوم نماینده ها با موبایل حرف می زنند، یک سوم با همدیگر حرف می زنند، عده ای در حال فکر کردن به منافع جناحی هستند و …چند نماینده نگران منافع ملی است؟ اصلا چند نماینده گوش می کنند به توضیحات رییس جمهور؟!».
سید حسین نقوی حسینی نیز خطاب به رییس جمهوری نوشت: آقای رییس جمهور ما می توانیم تحریم های را دور بزنیم اینقدر مرعوب نباشید.»
جلسه سوال از روحانی تمام شد، اما آیا مشکلات کشور با سوال از رییس جمهوری و به چالش کشیدن دولت و استیضاح وزرا تمام می شود؟

نظرات شما

×

Comments are closed.