پیامک دعوت زدیم اما خودمان حضور نداشتیم

۱۳۹۷/۰۶/۰۵

در پاسخ به واکنش مسوولان و نمایندگان مجلس، تشکل اساتید حوزه قم اعلام کردند
پیامک دعوت زدیم اما خودمان حضور نداشتیم

دبیرخانه تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم که طبق خبرهای منتشره، با ارسال پیامکی برای طلاب و روحانیون، از انها برای شرکت در مراسم مدرسه فیضیه دعوت کرده بود، در توضیحی اعلام کرده است که «تشکل اساتید هیچ گونه دخالتی در برنامه‌ریزی و برگزاری این جلسه نداشت. مطابق رویه‌ای که در بخش اطلاع‌رسانی تشکل وجود دارد، مراسم و همایش‌ها و گردهمایی‌های حوزوی که بویژه توسط مراکز رسمی حوزوی برگزار می‌شوند از جمله نکوداشت علما و شخصیت‌ها از طریق سامانه پیامکی این تشکل اطلاع‌رسانی می‌شود در این مورد نیز دو روز قبل از صدور پیامک تشکل، دعوت به این تجمع در فضای مجازی از جانب گروه‌های متعدد اطلاع‌رسانی شده بود. بویژه اینکه گفته شده بود برخی از نهادهای رسمی حوزه هم در مدیریت جلسه مشارکت دارند.
در دعوت از سخنران جلسه نیز تشکل هیچ گونه دخالت یا مشارکتی نداشته است. روشن است که دعوت کنندگان از سخنران محور اصلی برگزاری جلسه محسوب می‌شوند و هویت دعوت کنندگان نیز ناشناخته نیست. علاوه بر این حسب اطلاع ما هیچ یک از اعضای شورای مرکزی تشکل در این جلسه حضور نداشته‌اند و غالباً در قم نبوده‌اند.
اصل برگزاری این جلسه و اعلام همراهی حوزه با مردم در شرایط اقتصادی کنونی امری مبارک است و نشان از پایبندی حوزه و روحانیت به رسالت الهی آنان در دفاع از حقوق مردم است. حوزه و روحانیت و بزرگان آن همواره پناه و پشتیبان مردم در سختی‌ها بوده‌اند و مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی و دیگر مراجع معظم در روز‌های اخیر نیز در همین راستا قابل فهم است. حوزه زبان مطالبه‌گری مردم در برابر مسئولان است و ان‌شاءالله چنین خواهد ماند.
با تمام احترامی که برای سخنران محترم جلسه قائل هستیم، برخلاف نظر ایشان ما حوزه را سکولار نمی‌دانیم بلکه سال‌ها است که تشکل اساتید اعلام می‌کند که بحمدالله متن حوزه و بزرگان عزیز آن انقلابی و پشتیبان نظام هستند و جریان مخالف انقلاب در انزوا و اقلیت جدی است، گرچه این اقلیت تلاش می‌کند با چهره‌ای نه چندان آشکار بر مسیر حوزه تأثیرگذاری کند. یک روز در بیت و بعثه سردمدار شیعه انگلیسی حاضر می‌شود و روز دیگر به دیدار مسئولان دولتی می‌رود که شرح این ماجرا فرصت خاص خود را می‌طلبد.
حاشیه‌سازی پر حجم این جریان مرموز را در راستای هدف منفعل کردن جریان انقلابی که متن حوزه را تشکیل می‌دهد، می‌دانیم و البته به آنها یادآور می‌شویم که از این ترفند هم طرفی نخواهند بست. متن انقلابی حوزه با هدایت مراجع معظم و جامعه محترم مدرسین در کنار حمایت از نظام و رهبری فرزانه آن زبان مطالبه‌گر مردم خواهد ماند. جریان انقلابی حوزه نیرومند‌تر از آن است که از این بادها بلرزد و صحنه را خالی کند.»
رفوکاری اصولگرایان با سرمداری شریعتمداری؛ مراجع به دل نگیرند
حسین شریعتمداری بعد از گذشت نزدیک به دو هفته از ماجرای فیضیه قم با میانه روی و لحن مسالمت جویانه در کیهان نوشت: سخنان استاد رحیم‌پورازغدی در همایش اساتید و طلاب حوزه علمیه قم که روز پنجشنبه ۲۵ مرداد در مدرسه فیضیه قم ایراد شده بود، از آن روز تاکنون، واکنش‌های فراوان و متفاوتی را در پی داشته است و این واکنش‌ها کماکان ادامه دارد.
رحیم‌پور افتخار حضور همراه با چندین‌بار مجروحیت در جبهه‌های جنگ که آثار جراحت شیمیایی هنوز با وی هست، برادر شهید بودن و دهها افتخار جانانه دیگر را با خود دارد اگرچه از روی تواضع هرگز به آن افتخار نکرده است. بنابراین هرگز باور کردنی نخواهد بود که این فرزند حوزه و انقلاب کمترین سوء برداشت نسبت به حوزه و روحانیت را به ذهن خود راه داده باشد. این تصور درباره ایشان به همان ‌اندازه باور نکردنی است که ادعای گروه سوم در تظاهر به نگرانی برای جایگاه حوزه و روحانیت!
و بالاخره، این نکته نیز گفتنی است که از برادر عزیزمان آقای رحیم‌پور انتظار می‌رفت و می‌رود در سخنان و تحلیل‌های خویش که همیشه علمی و راهگشا بوده است دقت بیشتری داشته باشند تا به کارگیری برخی از تعابیر نه چندان مناسب، رنجش خاطر شماری از عزیزان حوزه‌های مقدس علمیه را درپی نداشته باشد و از آن بزرگواران- مخصوصا دو تن از مراجع عظام تقلید – نیز خواهشی در میان است و آن اینکه هرگز تصور سوءنیت نسبت به شخصیت شناخته شده و فداکاری نظیر استاد رحیم پور ازغدی را به ذهن راه ندهند. در متن سخنان آن روز ایشان دفاع از روحانیت و حوزه‌های علمیه موج می‌زند و بارها بر جایگاه رفیع و مقدس آن تاکید ورزیده‌اند.
این ‌اشاره هم ضروری است که برگزارکنندگان مراسم و سخنرانی همایش یاد شده با پلاکاردی که مورد اعتراض فراوانی واقع شده است موافق نبوده‌اند. در کلیپی که از سخنان کوتاه حجت‌الاسلام حسین طیبی‌فر فرمانده تیپ امام جعفر صادق(ع) پیش از سخنرانی آقای رحیم‌پور پخش شده آمده است«یکی از شعارهایی که بر روی پلاکارد نوشته شده با اهداف این تجمع سنخیتی ندارد که باید جمع شود تا مورد سوءاستفاده و به حاشیه راندن اصل موضوع نشود» و برادر ازغدی نیز در آغاز سخن خویش متن تعدادی از پلاکاردها را می‌خواند که پلاکارد مورد ‌اشاره در میان آنها نیست.

نظرات شما

×

Comments are closed.