پشت پرده استیضاح علی ربیعی چیست؟

۱۳۹۷/۰۵/۱۳

برای سومین بار در یک دوره، وزیرکار تعاون و رفاه اجتماعی چهارشنبه در مجلس حاضر  می شود
پشت پرده استیضاح علی ربیعی چیست؟

هفته گذشته استیضاح علی ربیعی توسط هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول شد تا یک بار دیگر مجلس شورای اسلامی شاهد یک اتفاق تاریخی باشد. بدین ترتیب که یک وزیر در یک سال برای سومین بار تلاش خواهد کرد از یک مجلس که تغییری نسبت به یک سال گذشته در آن اتفاق نیفتاده، رأی اعتماد بگیرد. حتی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خود متعجب از این مساله است و روز گذشته با نوشتن عباراتی کوتاه در صفحه اجتماعی خود به آن واکنش نشان داده است. «در هفت ماه دو بار از مجلس رأی گرفتم. دوباره استیضاح می‌شوم، در حالی که حق دفاع در کمیسیون را نداشتم و مستقیم به صحن آورده شدم. خود را پاسخگوی مردم و نمایندگان می‌دانم. به عمومی نمایندگان دلسوز و پاک احترام می‌‌گذارم. علت اصلی استیضاح را نمی‌دانم، ولی استیضاح پس از تنها پنج ماه از استیضاح قبلی را عجیب می‌دانم.»
طرح استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۹ محور دارد که تقریبا ۶۰ درصد آن با محورهای استیضاح شش ماه پیش او مطابقت دارد. ربیعی یک بار در جریان معرفی کابینه دوازدهم از مجلس رأی اعتماد گرفت، یک بار هم در بهمن ماه سال ۹۶ موفق شد استیضاح را پشت سر بگذارد و بار دیگر رأی اعتماد نمایندگان به خود را جلب کند و حالا برای سومین بار باید این هفته پاسخگوی نمایندگان باشد تا بتواند بار دیگر دوره وزارت خود را تمدید کند.
آن گونه که به تازگی «سلمان خدادادی» رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفته است: «روش استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ده دوره گذشته مجلس بی‌سابقه است.» او در این باره توضیح داده: «من شش دوره نماینده مجلس هستم هنگامی که یک استیضاح مطرح می‌شود بر اساس آیین نامه، کمیسیون مربوطه هفت روز وقت دارد که موضوع را رسیدگی کند. آیین نامه نگفته که بعد از گذشت هفت روز هیأت رئیسه در هشتمین روز می‌تواند استیضاح وزیر را اعلام وصول کند.»
بر اساس آنچه مخالفان استیضاح وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی می گویند: «در یکی از کمیسیون‌ها سه ماه قبل استیضاح وزیر مطرح شده اما هنوز نامه‌اش ارجاع نشده است، حدود یک ماه قبل در یکی از کمیسیون‌ها استیضاح (وزیراقتصاد) مطرح شده است، ولی هنوز گزارشی در این خصوص داده نشده است. از طرفی چهل روز قبل استیضاح وزیری (وزیر کشور) به کمیسیون ارجاع شده، اما هیأت رئیسه مجلس از وصول این سه استیضاح اجتناب کرده است و استیضاح وزیری را در دستور کار قرار می دهد که تنها هشت روز از ارجاع آن به کمیسیون مربوطه (اجتماعی) می گذرد.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص ارجاع طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این کمیسیون عنوان کرده است که «طرح استیضاح آقای ربیعی چند روز قبل به کمیسیون ارجاع شد. کمیسیون در این زمینه تعلل نکرد، اما چون بحث لایحه دولت مبنی بر تفکیک وزارتخانه‌ها مطرح بود اعضای کمیسیون به این نتیجه رسیدند که ابتدا تکلیف این لایحه مشخص شود سپس به بحث استیضاح وزیر بپردازند. اگر بحث تفکیک وزارتخانه‌ها رای می‌آورد عملا موضوع استعفا مطرح نبود و دیگر لازم نمی‌شد؛ چراکه وزیر با تفکیک وزارتخانه‌ها کنار می‌رفت و دوباره معرفی می‌شد و آن موقع بحث رای اعتماد در اولویت قرار می‌گرفت. »
او یادآوری کرده است: «هنگامی که لایحه تفکیک وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی رأی نیاورد، استیضاح وزیر برای روز یکشنبه (۱۴ مردادماه) در دستور کار کمیسیون قرار گرفت؛ اما آقایان هیأت رئیسه بر خلاف عرف حاکم که در ده دوره مجلس هم سابقه ندارد، بدون مطرح شدن موضوع استیضاح در کمیسیون آن را اعلام وصول کرده‌اند. شفاف می گویم که بررسی استیضاح در مجلس یک چیز است و بررسی موضوعی که از آن سه ماه گذشته و حتی ارجاع هم نشده چیز دیگری است.»
سلمان خدادای در ادامه با تصریح بر اینکه این استیضاح ، شائبه ها را بیشتر می کند، می گوید: « ای ملت! ای مردم! بدانید در چنین مجلسی با چنین هیأت رئیسه‌ای که در آن عدالتی نمی‌بینیم می‌خواهیم مطالبات شما را پیگیری کنیم. آیا چنین چیزی مقدور است؟ هیأت رئیسه‌ای که قسم قرآن یاد کرده و به شرف قسم خورده که در اجرای آیین نامه عدالت داشته باشد، چرا اینگونه رفتار می‌کند؟ این چه عدالتی است که از یک استیضاح سه ماه گذشته اما هنوز آن را اعلام وصول نمی‌کنند اما استیضاحی که هشت روز گذشته اعلام وصول می‌کنند؟ آیا آیین نامه فقط برای آقای ربیعی در مجلس نوشته شده است؟ آیا آیین نامه هیأت رئیسه برای وزارت کار نوشته شده؟»
دلایل شخصی پشت استیضاح ربیعی است
مصطفی کواکبیان عضو فراکسیون امید در گفت‌و‌گو با ایلنا درباره استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می کند که به هرحال استیضاح حق مجلس است اما خدا نکند که بحث‌های خصوصی و شخصی در کار باشد.
وی با بیان اینکه من در طرح استیضاح قبلی این وزیر برای حل مشکلات مردم از آقای ربیعی دفاع کردم، ابراز داشت: الان هم معتقدم آن‌هایی که بحث جدی در این استیضاح دارند، باید به تفاهم برسند. ممکن است برخی اغراض سیاسی هم داشته باشند اما این‌‌ها عقاید من است.
این نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه استیضاح سه حالت دارد، تصریح کرد: یک حالت استیضاح برای حل مشکلات و گرفتاری‌های مردم است که من حتما طرفدار این نوع استیضاح هستم. به عنوان مثال من در موضوع توسعه سیاسی، مردم را خیلی دارای مشکل می‌بینم و با کسی هم مساله شخصی ندارم.
وی با اشاره به طرح سوال خود از عباس آخوندی در جلسه علنی اخیر مجلس، گفت: به آقای آخوندی هم گفتم که من مساله شخصی که ندارم شما قرار بود جلسه‌ای تشکیل دهید و ندادید ، این جلسه را تشکیل دهید ما هم حرفی نداریم.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس در تشریح نوع دوم استیضاح، اظهار کرد: این نوع استیضاح به دلیل اغراض سیاسی است یعنی افراد بخاطر خط و ربط و و جناح و حزب سیاسی مشکل دارند که این هم یک نوع است که به نظر من مرتبه و نوع دوم استیضاح‌ها است.
کواکبیان خاطرنشان کرد: نوع سوم استیضاح، مساله شخصی است یعنی اصلا حتی سیاسی هم نیست و مشکل مردم هم مطرح نیست. فرض کنید شخصی نزد وزیر رفته و وزیر کم محلی کرده یا جور دیگری برخورد کرده که مقصود آن فرد برآورده نشده است.
وی با تاکید بر اینکه انجام استیضاح به دلایل مسائل شخصی بدترین نوع سوال و استیضاح است، گفت: من فکر می‌کنم الان این نوع سوم بیشتر برای علی ربیعی مطرح است.
ماجرای جلو افتادن اعلام وصول استیضاح ربیعی از کرباسیان
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در دلایل جلو افتادن اعلام وصول استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وزیر اقتصاد را توضیح می دهد که استیضاح ربیعی ۱۲ تیر ماه سال جاری به هیات رئیسه مجلس تقدیم شد. در همان روز از سوی هیات رئیسه برای بررسی به کمیسیون اجتماعی ارسال شد، کمیسیون اجتماعی باید ظرف یک هفته استیضاح وزیر را مورد بررسی قرار می داد اما متاسفانه ارسال این استیضاح به کمیسیون اجتماعی، با تعطیلات دو هفته ای مجلس همزمان شد و پس از آن نیز در دو هفته کاری، استیضاح وزیر تعاون در دستور کار کمیسیون اجتماعی قرار نگرفت.
یوسف‌نژاد اظهار داشت: درخواست کنندگان استیضاح به هیات رئیسه مجلس فشار آوردند که به چه علت بررسی استیضاح وزیر تعاون در دستور کار کمیسیون اجتماعی قرار نگرفته است، از این‌رو طی نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار اعلام وصول این استیضاح شدند. آقای لاریجانی نیز بر اساس اختیاراتش و مستند به آیین نامه داخلی اعلام کرد که استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید اعلام وصول شود.
وی ادامه داد: بعد از این ماجرا تعدادی از نمایندگان انتقاد کردند که چرا استیضاح وزیر اقتصاد که زودتر از وزیر تعاون به هیات رئیسه ارائه شده بود اعلام وصول نشده است. استیضاح وزیر اقتصاد زودتر از وزیر تعاون به هیات رئیسه ارائه شد اما چون محورهای استیضاح زیاد بود بخشی را پیش از تعطیلات مجلس و تعدادی از سوالات را بعد از تعطیلات مجلس بررسی کردند و این تقسیم بندی با هماهنگی استیضاح کنندگان انجام شد.
اعلام وصول استیضاح ربیعی غیردموکراتیک بود
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نمی‌دانم استیضاح ربیعی از کجا آب می‌خورد مثل اینکه یکی دو نفر به پیش رئیس مجلس رفته‌اند. برخورد با استیضاح وزیر کار منصفانه نبود زیرا این استیضاح آخرین استیضاحی بود که تقدیم مجلس شد.
محمدرضا بادامچی نیز در این زمینه در گفت‌وگو با ایلنا، اعلام کرده که در این زمینه به هر طریقی صحبت کنیم می‌گویند طرفداری صورت گرفته اما در بحث استیضاح آقای ربیعی همان طور که در نطق خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفتم، هیات رئیسه جانبدارانه عمل کردند. ما چنین سابقه‌ای در استیضاح وزرا نداشتیم قبل از ایشان چندین وزیر در نوبت استیضاح قرار دارند. نمی‌دانم منشا این موضوع از کجا آب می‌خورد مثل اینکه یکی دو نفر برای اعلام وصول استیضاح پیش رئیس مجلس رفته‌اند. برخورد با استیضاح وزیر کار منصفانه نبود زیرا این استیضاح آخرین استیضاحی بود که تقدیم مجلس شد.
بادامچی با بیان اینکه بعضی‌ها به جای اینکه از اول موارد استیضاح را بررسی کنند از آخر شروع کردند، گفت: استیضاح برخی از وزرا بیشتر از دو ماه است که در کمیسیون‌ها قرار دارد. این رفتار کاملا غیرمنصفانه بود. در جلسه علنی روز یکشنبه معترض خواهیم شد و اعتراض خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: آنچه که مجلس انجام داده غیردموکراتیک و غیرمنصفانه بود در جلسه علنی روز چهارشنبه که ما داشتیم اعتراض خود را بیان کردیم که باید طبق ماده ۲۲۳ آیین نامه داخلی مجلس این کار در دستور کار و در کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد. یک جلسه صبر می‌کردند چه می‌شد مگر آسمان به زمین می‌آمد. این رفتارها درست نیست ما نباید شان مجلس پایین بیاوریم.

نظرات شما

×

Comments are closed.