پس از چند روز نگرانی جامعه هنر از حذف رشته نقاشی؛ نقاشی برقرار می‌ماند!

 

گروه فرهنگی- خبر حذف رشته نقاشی از هنرستان طی روزهای گذشته جامعه فرهنگ و به خصوص نقاشان و نقاشی دوستان را نگران کرد. این نگرانی ها تا جمع آوری امضا و ارسال نامه به وزیر آموزش و پرورش و ابراز نگرانی و البته اعتراض به این موضوع نیز کشیده شد. برخی هم این خبر را شوخی خواندند و متعجب شدند. با این حال حالا و بعد از تمام این نگرانی ها یک مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این رشته از هنرستان‌ها حذف نخواهد شد به این ماجرا پایان داد!

به گزارش جهان اقتصاد، بعد از پایان تعطیلات نوروز ۹۵ شایعاتی مبنی بر  حذف رشته نقاشی از پایه دهم هنرستان و همچنین تلفیق رشته گرافیک با رشته عکاسی در فضای مجازی و مشخصا شبکه‌های مجازی منتشر شد.

نامه انجمن هنرمندان نقاش ایران به وزیر آموزش و پرورش

بعد از انتشار این شایعات در ابتدا اعضای انجمن هنرمندان نقاش ایران بودند که نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. این هنرمندان با ارسال نامه ای به علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش کشور اعتراض خود را نسبت به حذف رشته نقاشی اعلام داشتند.

هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران در این نامه آورده است: «جناب وزیر، در این روزها که شایعاتی ناخوشایند و نگران‌کننده درباره هنرهای تجسمی کشور از هر سو به گوش میرسد و هر روز شنیدن اخباری از تغییرات بدون پشتوانه کارشناسانه بر ناآرامی و ناخشنودی هنرمندان کشور می‌افزاید. اینک شایعه‌ای درباره حذف رشته نقاشی و تلفیق عجیب دو رشته گرافیک و عکاسی در برنامه‌های سال جاری هنرستان هنرهای زیبا موج جدیدی از واکنش‌ها را در میان اهالی هنر برانگیخته است.»

اعضای انجمن هنرمندان نقاش در پایان نامه خود ضمن تاکید براینکه رشته نقاشی پایه اصلی هنرهای تجسمی کشور است افزود: «ما اعضای هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران از حضرتعالی درخواست می‌کنیم تا با واکنش مناسب و پاسخگویی به‌موقع به این قبیل شایعات، موجبات آرامش خاطر هنرمندان دلسوز و مردم شریف هنردوست ایران را فراهم آورید.»

جمع آوری امضا برای اعتراض به وزارت آموزش و پرورش

بعد از ارسال نامه انجمن هنرمندان نقاش به وزیر آموزش و پرورش روز بعد گروهی از هنرمندان به جمع آوری نامه ای اعتراض آمیز که با همکاری هنرستان هنرهای زیبا پسران نوشته شده بود پرداختند. در این نامه که به وزیر آموزش و پروش ارسال شده آمده است: «طبق برنامه اخیر اعلام شده و اصلاحات صورت گرفته در نظام آموزشی از پایه دهم به بعد، متأسفانه در گرایش های هنری تغییراتی صورت گرفته که در صورت عدم اصلاح آن، صدماتی جدی به حوزه هنر در کشور وارد خواهد ساخت و در درازمدت، موجب ویرانی بنیان های هنر در کشور خواهد شد.»

در ادامه نامه آمده است: «در تغییرات اخیر رشته “نقاشی” از دروس اصلی هنرستان هنرهای زیبا حذف شده است. همچنین رشته گرافیک با تعریف جدید به نام “فتوگرافیک” جایگزین شده است و بسیاری از مفاد پایه و تاریخی محتوای دروس لحاظ نشده است. این تغییرات موجب نگرانی هنرمندان و فارغ التحصیلان شده است و در آینده نزدیک باعث افول و اضمحلال این کانون هنری درخشان خواهد شد. به نظر می رسد بدون توجه به تاریخ این رشته ها کارشناسی مناسبی در این خصوص صورت نگرفته است. »

امضا کنندگان این نامه همچنین خواستار قرار گرفتن مفاد درسی رشته هنرهای تجسمی در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شدند. در این باره آمده است: «امضاکنندگان این نامه به عنوان هنرمندان، فارغ‌التحصیلان و مدرسین هنرستان های هنرهای زیبا از آن مقام محترم تقاضا دارند که مفاد درسی رشته های هنرهای تجسمی همچون رشته موسیقی، به عنوان آموزشی تخصصی زیر نظر شورای کارشناسان، در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گیرد.»

مگر قرار است هنرآموزان کاسب شوند؟

یکی دیگر از مسائلی که مورد انتقاد قرار گرفت، طرح تلفیق رشته گرافیک و عکاسی بود. ظاهرا بر این مبنا سرفصل های درسی‌ای نیز از سوی وزارت آموزش و پروش به مدارس ابلاغ شده است. پریسا زهتابیان، سرپرست «هنرستان هنرهای زیبای دختران تهران» چندی پیش در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: «بعضی از این سرفصل‌ها مانند «عکاسی مجالس» مسخره است، مگر قرار است هنرآموزان کاسب شوند؟! از سویی دروسی مانند «تاریخ هنر»، «مبانی عکاسی»، «آناتومی»، «اسکیس» و «نقاشی ایرانی» در میان سرفصل‌ها نیستند.»

وی ادامه داد: «ما حتی آمادگی خود را برای تألیف کتب درسی اعلام کرده‌ایم و سرفصل دروس پیشنهادی خود را مانند نظام قدیم که در آن، هنرجویان به معنای واقعی، افرادی حرفه‌ای تربیت می‌شدند، توسط اداره ارشاد برای آموزش‌ و پرورش فرستادیم که اگر قرار است این موضوع درست شود، به‌خوبی انجام شود.»

رشته نقاشی برقرار می‌ماند

بعد از ابراز نگرانی‌های هنرمندان و اهالی هنر نقاشی ظاهرا مقامات مربوطه از کار خود کوتاه آمده اند و بنظر دیگر جایی برای نگرانی اهالی هنر وجود ندارد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران روز گذشته اعلام کرد: «رشته نقاشی مانند گذشته در هنرستان‌ها تدریس می‌شود.»

برزین ضرغامی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پس از مذاکراتی که میان دکتر جنتی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – و دکتر فانی – وزیر آموزش و پرورش – انجام شد، با توجه به پایه‌ای بودن این‌گونه درس‌ها و نیز مرجع بودن آن‌ها، قرار شد که در بازنگری‌ها، رشته نقاشی مانند گذشته در میان دروس هنرستان‌ها باقی بماند.

به گزارش جهان اقتصاد، همکاری ای که مقامات فرهنگی و آموزشی کشور  با هنرمندان داشتند نشان دهنده فضای آرام و همراه با تعامل بین هنرمندان و مسئولین است. فضایی که طی ۸ سال دولت های نهم و دهم به سردی گراییده بود یکبار دیگر با روی کار آمدن حسن روحانی و اهمیتی که مدیران او برای تخصص گرایی قائل اند موجب رشد و تعالی هنر و فرهنگ کشور خواهد شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.