پس لرزه های زلزله سکه نقدی به بازار آتی سکه رسید

یحیی حیدریان – معامله گر قراردادهای آتی سکه کارگزاری مبین سرمایه – قیمت های بازار آتی سکه در معاملات روز دوشنبه تحت تاثیر افزایش قیمت سکه نقدی در بازار طلای تهران در روزندی صعودی قرار گرفتند تداوم متورم شدن حباب مثبت سکه نقدی با کاتالیزور عبور قیمت دلار از محدوده ۴۱۰۰ تومان  موجب تقویت انتظارات صعودی در بازار ارز و طلای داخلی شد تا بدین ترتیب شاهد بالا رفتن جنب وجوش قیمت ها در بازار آتی سکه باشیم.

 معامله گران بازار ارز به سنت سال های قبل در انتظار ورود تقاضای قوی ارز تجاری موسوم به تقاضای ژانویه از سوی شرکت های داخلی و تجار برای تسویه حساب های دلاری هستند که امسال با ریسک سیاسی ناشی از تزلزل در توافق برجام و نزدیک شدن به مهلت ۶۰ روزه اعلام نظره کنگره آمریکا و تشدید تنش های منطقه ای آمیخته شده است موضوعی به تقویت انتظارات صعودی دامن زده است این در شرایطی است که  تغییرسیاست های پولی ومالی بانک مرکزی از انقباض به سمت انبساط با کاهش نرخ سود بانکی موجب ورود بخشی از نقدینگی به بازارهای ارز سکه نیز شده است.

اعلام قیمت دلار در بودجه سال آینده و گمانه زنی های متفاوت تحلیل گران نسبت به آن نیز بر انتظارات سرمایه گذاران سایه افکنده است نرخ سود بانکی در بازار پول یکی از پربازده ترین و جذابیت ترین بخش های سرمایه گذاری در سال های گذشته بوده است اما با گذر از انتخابات وآغاز اصلاحات اقتصادی دولت شاهد تغییر حرکت جریان سرمایه ها هستیم.

بازار آتی  سکه در معاملات روز دوشنبه شکل هیجانی به خود گرفت وجهش قیمتی حدود ۲۰ تومانی نسبت به روز گذشته را قم زد تا خریدان هم چنان یکه تاز بازار باشند وفروشندگان با ترس و احتیاط بیشتری  در انتظار اصلاح قیمت های ارز وسکه باقی بمانند. به نظرمی رسد تنور بازار آتی سکه با کمک حباب مثبت سکه نقدی و دورنمای افزایش قیمت دلار هم چنان داغ باقی بماند.

قیمت سکه نقدی در معاملات روز دوشنبه به قیمت یک میلیون ۳۷۵ هزار تومان رسید که بخشی از آن با دمیدن حباب مثبت از سوی سفته بازان بزرگ در فضای مه آلود و هیجانات کاذب می باشد بازار سکه نقدی در نبود نظارات نهادی دولتی به بازاری کم عمق و غیر شفاف معروف می باشد امری که شرایط را برای ایجاد محلی تاخت وتاز وموج سواری سفته بازان مهیا نموده است.

برخی از معامله گران حباب مثبت حدود ۱۴۰ هزار تومانی سکه نقدی ناشی از بالا بودن انتظارات بازار و تقاضای موجود برای سکه نقدی عنوان می کنند حباب مثبت سکه نقدی نشان از دلار بالای ۴۵۰۰ تومان می باشد.

نظرات شما

×

Comments are closed.